Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

50 yıldır evliyim eşim çocuklarımıza maddi ve manevi destek olmuyor.Boşanmak istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-05-2012, 15:22   #1
Özgür KUTLUHAN

Karar 50 yıldır evliyim eşim çocuklarımıza maddi ve manevi destek olmuyor.Boşanmak istiyorum

Ben tam 50 yıllık evli ve 3 çocuk annesiyim.Eşim 20 yıl dükkan çalıştırıp 2 oğlumuzu yanında istihdam etti. Ancak her ikisinin de sigorta primlerini yatırmadığından günleri çok eksik çıkıyor. Dava etseler günleri tamamlanabilirmi?
2)Ben artık kendisinden ayrılmayı istiyorum fakat 1961 yılında evlenmiş olduğumuz için YMK.Edinilmiş malların paylaşımı konusunda bilgi sahibi değilim? bildiğim kadarı ile mal paylaşımı katılımı büyük sorunlar yaratıyormuş,Fakat şöyle bir durum söz konusu; Ailemden miras kalan arsa ve arazilerin satışlarından elde ettiğimiz gelirler ile eşim taşınmaz mülklere yatırım yaparak tamamını kendi üzerine geçirdi.Bu söz konusu miras ve alınan tüm taşınmazlar 2002 tarihinden çok öncedir. Boşanma davası açıp miras yolu ile alınan bu taşınmazlardan ne kadarını geri alabilirim.
3)Aile konutu olarak yaşadığımız konuta şerh koydurdum fakat diğerlerine bişey yapamıyorum satılması durumunda Çocukarımın hakkı olan herşeyi kaybedebiliriz. Bu durumda nasıl bir yol izlememiz gerekir?
Eşimin çok güçlü avukatları var, bizim ise dava açacak maddi olanağımız dahi çok kısıtlı.
Değerli görüşlerinizi bildirmenize çok ihtiyacımız var. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürü bir borç bilirim SAYGILAR.
Old 06-05-2012, 12:07   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

1-Çocuklarınız için sigorta primlerinin yatırılmaması sebebi ile dava açılabilir.Konu ile ilgili çalışan bir meslektaşımzdan yardım alabilir ve daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

2-Size ailenizden kalan miras satılmış ve eşinizin adına kayıtlı başka bir taşınmaz alınmış ise bu size,boşanmanın kesinleşmesi üzerine katkı payı/katılım oranı talepli dava açma hakkı verecektir.Katkınız miktar ve oranında alacak hakkınız tespit edilecektir.

3-Boşanma davası açıldığında alacağınızı güvencelemek için taşınmazların tapu kayıtlarında tedbir isteyebilir veya tasarruf ehliyetinin sınırlandırılması için dava açabilirsiniz.

4-Yasal olanaklar ve bilgi önemli bir güçtür.Sizin de her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.Mali olanaklarınız elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.
Old 06-05-2012, 13:34   #3
Konuk

Mutlu AV. Habibe Yılmaz Kayar'a sonsuz Teşekkür

Sayın: AV. Habibe Yılmaz Kayar hanımefendi. Konu ile ilgilendiğiniz için öncelikle çok teşekkür ediyorum.Ayrıca yorumlarınızın bana kılavuz olacağını da bilmenizi isterim. Teşekkürler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi