Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Mal Rejimi Davasinda Sonuca Itiraz Edebilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 14-09-2017, 12:42   #1
Konuk

Varsayılan Mal Rejimi Davasinda Sonuca Itiraz Edebilir miyim?

Merhabalar.
2 yıldır mal rejimi davamız vardı geçiğimiz hafta sonlandı.Ortak bir ev vardı evlendikten sonra alındığı için mahkeme tarafından yarı yarı hakkımız olduğuna karar verildi. Benim öğrenmek istediğim şudur avukatımın demesine göre 15 20 gün içerisinde gerekçeli bir karar gelecek hakim tarafından o kararda ya evin BEDELİNE yani boşanmış olduğum eşim tarafından bilir kişi raporunda hakkıma düşen paranın bana verilmesine yada SATIŞ olarak açık arttırma Usulu satışına karar verileceğini söyledi. Fakat anlamadığım şu ben bayanım ve eğer BEDELİNE olarak bir sonuç gelirse neden eşim bana para veriyor aksinin olması gerekmiyor mu avukatıma bunu sorduğumda tabunun eşiniz üzerine kayıtlı olduğu için böyle olur dedi. yani bu aşama da beni aydınlatabilir misiniz. 15 gün içinde karara itiraz etme hakkım var eğer itiraz edersem ne değişebilir. Ne yapabilirim yardımcı olursanız memnun olurum. Mahkeme yoluyla olduğu için ben bu satış bedelinde mumkünatı yok bir ev alamam kendime çocuklarım 18 yaş üstü fakat hem okuyup hem çalışıyorlar. bu durumda kadının mağdur olmaması için çocuklarıyla bayana verilmesi gerekmiyor mu.

Şimdiden teşekkürler bilginize
Old 14-09-2017, 16:58   #2
Av. Hatun Olguner

Mal rejimi davası sonucunda verilen hükümle eşinizden alacak hakkınız olduğuna hükmedilir. Eşiniz adına olan tapu ile ilgili karar verilmez. Anlattığınıza göre davayı kazanmışsınız. İtiraz etmeniz için bir sebep yok... Alacağınız için icra takibi açmalısınız. Eşiniz borcunu ödemezse adına kayıtlı ev ile başkaca mallarına haciz uygulatabilirsiniz... Hacze rağmen borç ödenmezse evin satışı icrada yapılır... Bunun için icra ve satış masraflarını sizin karşılamanız gerekmektedir...
Old 17-09-2017, 18:24   #3
Konuk

İlginize teşekkür ler. Yorumladığıniz için.
Evet davayı kazandık Fakat anlamadığım şu Gerekçeli Karar da Bedeline çıkarsa neden sadece eski eşim Malın yarı değer parasini bana veriyor. Malın yarı değerinin parasini Benim kendisine verip te evi alma ihtimalim yada böyle bir konu neden yok. ?
Old 18-09-2017, 10:44   #4
Av. Hatun Olguner

Yasa sizin ancak alacak davası açabileceğinizi düzenlemiştir. Tapuyu talep hakkınız yoktur. Eşinizle anlaşma yoluna gidebilirsiniz. Eşiniz kabul ederse evin tapusunu siz alır,eşinizin hakkını nakit olarak ödersiniz. Veya eşiniz size olan borcunu ödemezse evi icrada sattırır,alacağa mahsuben evi siz alır,eşinizin hakkını icraya yatırırsınız...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi