Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ebeveynlerin boşandıktan sonraki çocuğa karşı sorumlulukları

Konuyu Kilitleyin
Old 16-10-2018, 19:20   #1
Konuk

Varsayılan Ebeveynlerin boşandıktan sonraki çocuğa karşı sorumlulukları

Eski eşim ile 2015 yılında boşandık . Kararda çocuk ile kisisel iletişim baba ile kuruldu. Ancak baba bu tarihe kadar çocuk ile kişisel iletişim kurmadı. Son bir yıldır ise kendisine bizde olan tel numarasından ulaşamıyoruz. Telefonları açmıyor ve mesajlarımıza cevap vermiyor. Iletisimi tamamen kesti ve müşterek çocuğumuz ile ilgili olarak acil ve elzem konularda kendisine ulaşamıyoruz . Velayet bana verildiği için kendisinin her ay cocugun nafakasını ödüyorum başkaca cocuga karsi sorumlulugum yok dedigini duydum . Bakamiyorsa bana versin diyormuş . O da ben de devlet memuruyuz . Ben bir anne olarak tüm maddi ve manevi sorumluluklarımı çocuğuma karşı yerine getiriyorum . Çocuğa bağlanan nafaka dahil çok cüzzi bir miktarda . Üstüne çocuğun velayetini alabilmek için babanın çocuğun bakımında kendi üstüne düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmemesi bana destek olmaması o çocuğu koruyup kollamamalı sahip çıkmaması ihtiyacı olduğu da çocuğun babasına ulaşamaması hem bana benden çok çocuğa zarar veriyor . Ben eski eşim hakkında suç duyurusunda bulunmak istiyorum hem kendim hemde çocuğum adına yukarıda açıkladığım durumun ceza kanunlarında bir karşılığı varmıdır eski eşim hakkında ceza kanunun hangi maddesine aykırı davrandığı için ve ne şekilde suç duyurusunda bulunabilirim . Velayeti alabilmek adına bir ebeyvenin bunca eziyet ve iskenceyi bize yaşatmasının elbette kanunda bir karşılığı vardır diye düşünüyorum . Keza böyle bir ortamı yaratan ebeveynin bizzat öncelikle çocuğuna verdiği zararı bilerek ve kasten devam ettirmesi sadece kanunlara değil tüm vicdani erdemlere aykırı bir davranış hareket . . . . . . . . . . . . Bir anne ancak kendisine düşen sorumluluklardan sorumludur annenin yenemediği babanın üzerine düşen sorumluluklarında velayet sahibi diyerek anne tarafından yerine getirilmesini beklemek yasalbolmadigini düşünüyorum . Bana yardımcı olursanız yol gösterirseniz çok sevinirim yardımlarınız için simididen çok teşekkürler .
Old 16-10-2018, 20:13   #2
Av. Hatun Olguner

5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 233
Aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlali
(1) Aile hukukundan doğan bakım, eğitim veya destek olma yükümlülüğünü yerine getirmeyen kişi, şikayet üzerine, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Hamile olduğunu bildiği eşini veya sürekli birlikte yaşadığı ve kendisinden gebe kalmış bulunduğunu bildiği evli olmayan bir kadını çaresiz durumda terk eden kimseye, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.

(3) Velayet hakları kaldırılmış olsa da, itiyadi sarhoşluk, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılması ya da onur kırıcı tavır ve hareketlerin sonucu maddi ve manevi özen noksanlığı nedeniyle çocuklarının ahlak, güvenlik ve sağlığını ağır şekilde tehlikeye sokan ana veya baba, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi