Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Asgari ucretle çalışıyorum sigortalayın nafaka talep edebilirmiyim

Konuyu Kilitleyin
Old 23-09-2017, 15:38   #1
Konuk

Varsayılan Asgari ucretle çalışıyorum sigortalayın nafaka talep edebilirmiyim

Mehaba eşim boşanma davası açtı ama ben boşanmak istemiorum asgari ücretleyim sigortaliyim 1400 tl maaş imin 856 tlsi kredi ödememe gidior kalan 500 tl ile geçinmem söz konusu deildir eşimden boşanmadan nafaka talep edebilirmiyim bazi yerlerde asgari ucretle calisan bayanların nafaka talep edebilecek yazıyor asli nedir ogrenbilirmiyim?
Old 23-09-2017, 21:31   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Eşiniz boşanma davası açmış ve boşanmak istemiyorsanız;

1- Yasal sürede davaya cevap vermeniz ve davanın reddini istemeniz ve delillerinizi bildirmeniz gerekir.

2- Cevap dilekçesinde , yargılama süresince tedbir nafakası( ve konut tahsisi) isteyebilir ve Mahkemece aksi kanaat oluşup dava kabul edilerek boşanmaya karar verilecek olur ise de dava sonunda koşulları varsa tazminat ve yoksulluk nafaka istemeniz etmeniz gerekir.Burada belirlenen tedbir nafakası karar kesinleşince sona erer.

3-Cevap dilekçesini verirken siz de de aynı dilekçe ile TMK Mad.197 ye dayanarak nafaka istemli karşı dava açabilirsiniz.

Bu durumda eğer boşanma davası reddedilecek olur ise evlilik devam edecek olduğu için nafaka kararı devam edecektir.

Alıntı:
Medeni Kanun-Madde 197 - Eşlerden biri, ortak hayat sebebiyle kişiliği, ekonomik güvenliği veya ailenin huzuru ciddî biçimde
tehlikeye düştüğü sürece ayrı yaşama hakkına sahiptir.
Birlikte yaşamaya ara verilmesi haklı bir sebebe dayanıyorsa hâkim, eşlerden birinin istemi üzerine birinin diğerine
yapacağı parasal katkıya, konut ve ev eşyasından yararlanmaya ve eşlerin mallarının yönetimine ilişkin önlemleri alır.
Eşlerden biri, haklı bir sebep olmaksızın diğerinin birlikte yaşamaktan kaçınması veya ortak hayatın başka bir sebeple
olanaksız hâle gelmesi üzerine de yukarıdaki istemlerde bulunabilir.
Eşlerin ergin olmayan çocukları varsa hâkim, ana ve baba ile çocuklar arasındaki ilişkileri düzenleyen hükümlere göre
gereken önlemleri alır

Boşanma olmaksızın haklı sebeple TMK 197 gereği nafaka istemi kararlaştırılırken ,nafaka alacaklısının yoksul olması zorunlu değildir.Yani asgari ücret alan biri de bu nafakayı isteyebilir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi