Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kitap Kitap İncelemeleri, tavsiyeleri, yazarlar ve kitaplara ilişkin sohbetler. (Bu forum hukukla ilgili OLMAYAN kitaplara yönelik olup, siyasi ve dini içerikli kitaplar konu dışıdır.)

"apoletli Adalet"

Yanıt
Old 11-12-2005, 17:20   #1
Av.Ömer KAVİLİ

Varsayılan "apoletli Adalet"

Yargıçların güvencesinin olmadığı,

Dava dışı isteklere uygun karar vermeyen yargıçların görev yaptığı mahkeme teşkilatının bir emirle kaldırıldıktan iki ay sonra yeniden aynı mahkemenin kurulduğu ve bu arada yargıçların "yeni görev yerlerine tayin" edildiği,

Yargıçlara "HUKUKU BİR KENARA BIRAKACAKSINIZ" emri verildiği,

Avukatlara eziyet edildiği,

ve daha bir çok konunun yer, zaman ve kişiler belirtilerek yer aldığı İLGİNÇ BİR KİTAP.

Yazar Ertuğrul MAVİOĞLU hazırlamış.

Avukatlık mesleğinin yürütenleri, adayları, mesleğimizin dışındakileri, içindekileri bu kitabı okumaya çağırıyorum.

Avukat Ömer KAVİLİ

İstanbul Barosu
Avukat Hakları Merkezi Üyesi
Önceki Avukatlık Meslek Sorunları Koordinatörü
Old 20-08-2006, 21:21   #2
Av.Ömer KAVİLİ

Olumlu Apoletlİ Adalet

Eskimeyen kitap "APOLETLİ ADALET"

Alıntı:
Ülkeyi kocaman bir duruşma salonuna çeviren 12 Eylül cuntası, savunma hakkını yok saydı. Mahkemeler kurulsun, yargılama olsun, gencecik insanlar hakkında idam, ömür boyu hapis cezaları istensin ama bunun karşısında kimse tek bir söz dahi etmesin isteniyordu. Tutukluların mahkeme salonlarında yargıçların, savcıların önünde coplanması, tekmelenmesi, yerlerde sürüklenmesi, hakarete uğraması bu yüzdendi.

Tanık olduğu işkenceler karşısında üç maymunu oynayan, dahası işkencenin bizzat uygulayıcısı olan, yasak yöntemlerle elde edilmiş delilleri baş tacı yapan, işlenen kimi cinayetleri örtbas eden bir makinenin verdiği kararlarla suçlu ilan edilenleri, bizler de suçlu addetmeden önce durup düşünmeniz gerekmiyor mu?

Bir yandan toplumu cendere altına alan yasalar yapıp, diğer yandan adalet mekanizmasını sıkı bir denetim altına aldıktan sonra ortaya atılan; 'iyi yasa mı, yoksa iyi yargıç mı? ' sorusunun aslında 'kırk katır mı, kırk satır mı? ' sorusunun bir benzeri olduğunu; 12 Eylül döneminin hukukçularından daha iyi kim bilebilir?

'Asılmayıp Beslenenler',12 Eylül'de cezaevlerinde yaşanan zulüm politikasıyla hesaplaşmayı hedeflemişti. '12 Eylül Hesaplaşması' dizisinin ikinci kitabı olan 'Apoletli Adalet' ise 12 Eylül cuntasının, adaleti yığınları sindirme aracına dönüştürme serüvenini; dönemin yargıçlarının, savcılarının, sanıklarının ve avukatlarının tanıklığına dayanarak anlatıyor.

Ertuğrul Mavioğlu
Babil Yayınları;
Old 27-09-2006, 13:51   #3
AV.DEMİR

sn:ömer kavaklı avukatların sorunlarıyla ilgili alakanızdan dolayı tesekkür ederim ben bir öğrenciyim ama şimdiden sizin değindiğiniz konulardfa sıkıntı çekeceğimi biliyorum....

önerdiğiniz kitabı bulup okuyacam,tekrar teşekkür ederim sn:kavaklı
Old 30-12-2006, 16:49   #4
anti-leviathan

Karar kitabı okudum, tavsiye ediyorum özellikle de biz 80 darbesi sonrası çocuklarına..

Ertuğrul Mavioğlu'nun yaşamayı çok seven ve yaşamalarını hakettiklerini düşündüğü ölen arkadaşlarına adadığı kitabı..
2. Baskıyı temin ettiğiniz takdirde, 26 dakika süren ve kitapta yer alan tanıkların bazılarının kamera kaydının yer aldığı bir cd'ye de sahip oluyorsunuz..
her kitabevinde rahatlıkla bulabilirsiniz..

kitap, 12 Eylül adaletinin, gerçekte 'işkence adaleti'nden başka bişey olmadığını, belgelerle, tanık beyanları ile anlatmakta..

Kitabın arka kapağında yer alan ve kitaba ilişkin yorumu aktarıyorum:
' Apoletli Adalet'te anlatımlarına yer verilen avukatların,cuntanın kurduğu askeri mahkemelerde sürekli nasıl itilip kakıldıklarını, tehdit edildiklerini, sürgüne gönderildiklerini, yaptığı savunma hoşuna gitmezse hapse bile tıkıldıklarını öğrenindikce insan,tüm bu yaşananların Kafka'nın ünlü eseri 'Dava'ile benzerlikleri karşısında şaşkınlığa düşebilir. '
Old 02-01-2007, 21:49   #5
Kavaz

Şu sıralarda bende bu kitabı aldım ve yeni okumaya başladım.Giriş inanılmaz akıcı ve insanın tüylerini ürpertiyor.Daha başlangıçta ilginç noktalardan oluşan bir kaos içinde buluyorsunuz kendinizi.Kitaptaki tabirle kürsünün solu...
Old 24-07-2007, 14:27   #7
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan Av.Ömer KAVİLİ
Kürsünün (yargıcın oturduğu yere göre) solunu merak edenlere...

Savunma makamını temsilen görev yapan avukatların yaşadıklarını merak edenlere...
Old 05-06-2009, 13:00   #9
Av.Ömer KAVİLİ

Varsayılan O dönem geçmemiş.

Alıntı:
Yazan Av.Ömer KAVİLİ
Günümüz uygulamalarına bakınca geçmiş dönem(!)in izleri sürüyor.

O dönem geçmemiş.
Old 03-11-2013, 14:47   #10
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan Av.Ömer KAVİLİ
Eskimeyen kitap "APOLETLİ ADALET"

H
ukuk fakültelerinde öğrencilere ezberletilenleri çürüten kitap,
hukukçu olsun olmasın
hukuka ilgi duyan,
hukukla başı belaya girmiş veya başı belaya girmeye aday
Herkesin okumasını öneriyorum.
Avukat Ömer Kavili
İstanbul Barosu 15638

http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=111350

http://www.idefix.com/kitap/apoletli...Q9GA4A2IQH59Y5

http://www.kabalci.com.tr/babil-yayi...9756207796.htm

Ülkeyi kocaman bir duruşma salonuna çeviren 12 Eylül cuntası, savunma hakkını yok saydı. Mahkemeler kurulsun, yargılama olsun, gencecik insanlar hakkında idam, ömür boyu hapis cezaları istensin ama bunun karşısında kimse tek bir söz dahi etmesin isteniyordu. Tutukluların mahkeme salonlarında yargıçların, savcıların önünde coplanması, tekmelenmesi, yerlerde sürüklenmesi, hakarete uğraması bu yüzdendi.

Tanık olduğu işkenceler karşısında üç maymunu oynayan, dahası işkencenin bizzat uygulayıcısı olan, yasak yöntemlerle elde edilmiş delilleri baş tacı yapan, işlenen kimi cinayetleri örtbas eden bir makinenin verdiği kararlarla suçlu ilan edilenleri, bizler de suçlu addetmeden önce durup düşünmemiz gerekmiyor mu?
(Arka Kapak'tan)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi