Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yanlış hesaba havale-sebepsiz zenginleşme-zamanaşımı

Yanıt
Old 10-06-2010, 12:40   #1
yeditepelişehir

Varsayılan yanlış hesaba havale-sebepsiz zenginleşme-zamanaşımı

Herkese iyi günler ve kolaylıklar diliyorum değerli meslektaşlarım.Sitede araştırma yaptım ama çözüme ulaşamadım.Daha evvel de çoğu kez tartışılmış ve belirtilmiş ki banka havalesi bir borcun ödenmesi olarak kabul ediliyor.Müvekkil 2008 mayısında havale işlemi gerçekleştiriyor fakat bu işlem parayı göndermek istediği hesaba değil başka bir hesaba gidiyor.Dekontu alınca bunu anlaması lazım ama ihmal ediyor ya da aceleyle bankadan çıkıyor işini hallettiğini sanıyor.Bir süre sonra borçlu olduğu şahıs kendisini arayınca durumdan haberdar oluyor ve yanlış hesaba havale yaptığını fark ediyor.Bu durumda sebepsiz zenginleşme davası açılabilir mi? zamanaşımı konusunda karşı taraf ne söyleyebilir? dekonta baksa yanlış hesaba havale olduğunu görürdü,ya da görmüştür ve 1 yıllık zamanaşımı dolmuştur diyebilir mi? 1 yıllık ve 10 yıllık zamanaşımına dair nelere dikkat etmek gerekir? 1 yıllık zamanaşımına takılırsak karşı tarafı telefonla arayan durumu anlatan müvekkilin oyalanmış olduğu bize ne fayda sağlar? Cevap veren,yol gösteren tüm değerli meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 10-06-2010, 12:46   #2
av.suleyman

Hataen havale edilen para sebebiyle Sebepsiz zenginleşme sebebi ile dava açılabileceğini düşünüyorum. Bunun zamanaşımı sorunu olabileceğini düşünmüyorum.Zira dava açacağı kişnin kim olduğunu öğrenmeden sonra süre başlar. bu kişinin kim olduğunu ve adresini öğrenmenin hangi tarihte gerçekleştiği ispat edilemeyeceğine göre süre problemi olmaz. Karşı taraf kendisine para gönderilmesini sebep olacak hukuki ilişkiyi ispat edemezse davanın kabulüne karar verilir.
Old 11-06-2010, 12:44   #3
yeditepelişehir

Süleyman bey havale yaptıktan sonra alınan dekontta karşı tarafın adı soyadı görünüyor.Bu durumda öğrenme havale tarihi itibariyle gerçekleşmiştir derlerse bu zamanaşımı bakımından bizi sıkıntıya sokar diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi