Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

inşaat sözleşmesi

Yanıt
Old 08-07-2008, 16:53   #1
Hemocrania

Varsayılan inşaat sözleşmesi

X müteahhit şirketi 70.000 YTL bedelle bir yaptığı inşaatın bir dairesini A ya satacağına dair bir sözleşme yapıyor ve 40.000YTL sini peşin kalan 30.000 YTL yi inşaat bitiminde ödemek üzere anlaşıyorlar..sözleşme noterde yapılmıyor..inşaat bitmek üzere iken (sanırım daha güzel bir teklif alıyor ki) şirket 30.000 ytl yerine 40.000 istiyor yahut tapuda devri yapmayacağını söylüyor.

bu durumda eğer şirket daireyi satarsa ne gibi bir yol izlemek gerekir?
Old 08-07-2008, 23:34   #2
bozoli

Taşınmaz satış vaadi sözleşmelerinin geçerlilik şartı resmi şakilde yapılmalarına bağlıdır. Eğer sözleşmeyi sui generis yani kendine özgü bir sözleşme olarak nitelendirirseniz sonuç değişecektir ama bence burada satış vaadi sözleşmesi yapılmış ve sözleşme geçersiz şekilde yapılmıştır. Şirket daireyi satarsa bir alacak davası örneğin sebepsiz zenginleşme davası gibi dava açmak lazım gelir. Yalnız bu açılacak davada da ödeme yaptığınızı gösterir bir delil gerekmektedir. Konuyla ilgili Aydın Zevklilerin Borçlar Özel kitabına bakmanızı ve içtihat arayarak elinizi kuvvetlendirmenizi tavsiye ederim. İyi çalışmalar dilerim...
Old 09-07-2008, 09:43   #3
_karahanlı_

Varsayılan Sebepsiz zengileşme davası açılmalıdır.

Öncelikle sözleşmedeki yükümlülüğünüzü yerine getirin aksi halde faiziyle ödediğimiz miktarı (varsa cezai şartı da) ödeyiniz şeklinde ihtar çekiniz. İhtara bir şekilde uyulursa sorun yok. İhtara uyulmaz ödemede bulunmazlarsa sebepsiz zenginleşme davası açmalısıız. Ancak harici satım sözleşmeleri resmi şekilde yapılmadıkları için geçersizdir- konulan cezai şart da geçersizdir. Ödediğiniz miktarı senetle vs. ispatlamalısınız. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi 2001/12330 E., 2002/825 sayılı kararında ( kararın tamamı Ths. forumunda mevcuttur.) "geçersiz sözleşmelerin taraflara hak ve borç doğurmayacağı tarafların verdiklerini haksız iktisap kuralları gereği isteyebileceği belirtilmiştir." Saygılarımla.
Old 09-07-2008, 10:16   #4
turbo

Yukarıda anlatılanlara aynen katılmakla beraber, burada aynı zamanda, "şekil eksikliğinin kötüye kullanılması"nın söz konusu olduğunu düşünüyorum. Bu konuda Yargıtay kararları olduğunu da hatırlıyorum.
Buradaki durum her ne kadar, şekil eksikliği nedeniyle yok sayılan bir sözleşme dolayısıyla ödenmiş olan paranın sebepsiz zenginleşme hükümleri doğrultusunda geri alınması olsa da, olaya diğer açıdan bakıldığında, Medeni Kanun'daki dürüstlük kurallarına aykırı davranılması suretiyle şekil eksikliğinin ileri sürülerek, alıcı tarafın zor durumda bırakılması da söz konusudur.
Eğer elinizde adi yazılı bir sözleşme varsa, bu konuya da değinmenin faydalı olacağı ve gerekirse davanın terditli olarak -yukarıda anlattıklarım doğrultusunda öncelikle dairenin teslimi+geç teslim varsa bunun kira olarak karşılığı ve kabul edilmezse sebepsiz zenginleşme hükümleri gereğince peşin olarak ödenen paranın faiziyle geri alınması talebiyle- açılabileceği kanaatindeyim.

İyi çalışmalar.
Old 09-07-2008, 16:15   #5
Hemocrania

Sn Bozoli ve karahanlı görüşlerinize aynen katılıyorum. ve yorumlarınız için teşekkür ediyorum.konuyu burada açmamın nedeni danıştığım birkaç kişinin sözleşmeyi eser sözleşmesi olarak nitelendirmesi oldu ve yaygın bir uygulama olmasına ragmen fikir birliğine varamadık. müvekkilin sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre alacağını tahsil edebilecek olması her ne kadar bilinen bir yol da olsa da inşaatın sonuna doğru değeri artan dairenin tescili müvekkil açısından daha cezbedici gelmekte..

Sn Turbo bahsettiğiniz konuda kapsamlı bir araştırma yaptıktan sonra diyebilirim ki yargıtayın birbiriyle çelişen kimi zaman MK 2 hükümlerini kimi zaman da şekil zorunluluğu getiren MK 634 ve BK 213 yönünde kararlar var. bunun üzerine ulaştıgım bir İBK 'da ise " eger para ödenmiş ve daire teslim edilmiş ise alıcı malik gibi dairede oturuyor ise bu durumda tescile zorlanabilir aksi takdirde haricen satım ya da satış vaadi sözleşmesine dayanarak MK 2 ye yaslanmanın yerinde olmayacağı belirtiliyor"

müvekkil bir kısmını ödemiş ve elinde belgesi var ve kalan kısmı da ödemeye hazır.bizim ilk planda istegimiz tapuda tescil ama gördüğüm kadarıyla işimiz zor görünüyor..

yorum ve yardımlarınız için teşekkür ederim..
Old 11-03-2010, 12:43   #6
Av.Nac.

SAYIN MESLEKDAŞIM ;
Yazınızın tarihi 2008 yılı. Ancak ben siteye yeni üye olduğum için , şimdi muttali oldum. Umarım sorunu halletmişsinizdir.
Benim görüşüme göre ;
Yüklenici , inşaat sözleşmesi nedeni ile , dava konusu taşınmaz üzerinde hak sahibi olacak ise , bu hakkını BK 162. ve 163. ' e göre temlik edebilir ve bu geçerlidir. Bir başka deyişle , yüklenici hak ettiği payı devredebilir ve devrealan kişi ( temellük eden) temlik edene karşı ileri süreceği def' ileri , arsa sahilerine karşı ileri sürebilir ve sonuç olarak , tapu tescil davası açabilir. Geçen süre içinde , 2008 ılından bu yana neler oldu , bilgi verirseniz sevinirim.
Başarılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi