Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Gsm Faturasina İtİraz

Yanıt
Old 15-06-2007, 14:46   #1
Av. Aylin Kaya

Varsayılan Gsm Faturasina İtİraz

Arkadaşlar, cep telefonu faturasının fahiş gelmesi nedeniyle nasıl itiraz edildiğini veya tüketici hakem heyetine mi başvurulduğunu bilen var mı?
Old 15-06-2007, 15:30   #2
bahar kesici

Öncelikle faturanız hangi şirkete ait ise o şirketin iletişim hizmetleri bölümüyle görüşüp itirazınızı bildiren dilekçenizi size verecekleri numaraya fakslıyorsunuz. Tabi bu arada faturadaki meblağı yatırıyorsunuz.Yani itirazınız faturayı ödemenizi engellemiyor. Faturanız inceleniyor, eğer haklı görülürseniz fazladan alınan kısım bir sonraki faturanızdan düşüyor. Ama bu sürecin uzun sürdüğünü belirtmeliyim.
Old 16-06-2007, 02:35   #3
Heybe Hukuk

Sayın Meslektaşım,

Ben de öncelikle şirkete başvurmanız gerektiğini; netice alınamaması halinde de heyete başvurulabileceğini düşünüyorum.

Bu arada aklıma takılan bir soruyu sormak istiyorum. Bu tür bir ilişki de neticede ticari ilişki olmaktadır. Zira taraflardan biri tacir sıfatını haizdir. Peki, Gsm şirketinin keşide edip, gönderdiği faturaya karşı itirazları da TTK'nda belirtilen süre içerisinde yapmak gerekmez mi? Ancak; faturanın ne zaman tebellüğ olunduğu nasıl tespit edilecek. Zira telefon faturalarının tebliğinde tarihi tespit eder bir usul izlenmemektedir. Bu hususta bilgisi olan arkadaşların yanıtlayacağını umuyorum..
Old 16-06-2007, 10:36   #4
lady barrister

Selam,
Bence de önce ilgili gsm şirketinin iletişim bölümüne itiraz dilekçesi verip onlardan ret yanıtı aldığınızda miktara göre hakem heyetine ya da tüketici mahkemeine dava açılmalı. Fatura bedelinin yatırıması da telefonunuzun geçici olarak servis dışı olmasını engeller kanaatindeyim.
Old 17-06-2007, 11:40   #5
Av. Aylin Kaya

Cevap veren tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim.. Ayrıntılı faturada faturanın yanlış hesaplandığı çok aşikar.. Bu durumda direkt hakem heyetine başvurma yolu mümkün değil mi? GSM şirketi bu tür konularda özellikle faturaya itiraz konularında insanları çok bekletiyor..Alenen yanlış düzenlendiği ayrıntılı faturada açıkça belli olan bir faturayı neden ödemeliyiz bunu anlamıyorum...
Old 18-06-2007, 00:17   #6
Heybe Hukuk

Sayın Meslaktaşım;

Mevzuatı sizin için inceledim ve öncelikle itiraza konu mal veya hizmet satımı akdindeki satıcı tarafa başvurulmasına ilişkin bir zorunluluk göremedim. Öncelikle şirkete başvurmanıza ilişkin öneri, heyete başvurmaksızın; sorunu taraflar arasında çözebileceğiniz ihtimaline dayanmaktadır. En azından şahsi tavsiyem açısından. Kolay gelsin..
Old 18-06-2007, 08:47   #7
Av. Aylin Kaya

Gsm şirketinin müşteri temsilcisine, ayrıntılı faturada açıkça görünen hangi tarihten itibaren yanlış fiyatlandırma yapıldığını ve bu ücretlendirmeye itirazımızı telefon ile bildirdik.Faks ile başvurmanın gerekli olmadığını ve bize sonuç hakkında geri döneceklerini belirttiler..Ancak gsm şirketinin cevabı önümüzdeki bir kaç gün içinde gelmezse hakem heyetine başvuracağım..Sevgili Yeliz Hanım'ın dediği gibi bende mevzuatı araştırdım, hakem heyetine başvuru için hiçbir engel yok..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi