Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

aile mirasi üzerinde esin haklari

Konuyu Kilitleyin
Old 01-06-2012, 08:45   #1
Konuk

Varsayılan aile mirasi üzerinde esin haklari

Sayin avukat,
benim aile mirasimin üzerinde esimin haklari ile ilgili bir sorum olacakti. 2008 yilinda evlendim. Esimin ailesinin maddi durumu iyi degil. Benim ailem ise onlara göre cok varlikli. Evlilik sözlesmemiz yok. Yaklasik 2 sene kadar önce babam vefat etti. Bana hatiri sayilir bir miras kaldi. Bu mirasin bir kismiyla ev aldim. Su an o evde oturuyoruz. Fakat esimin ailesi beni evliligimiz süresince hep yok saydilar. Onlara göre hersey ogullarinin. Oysa ki ben esimden 2-3 kat fazla maas kazaniyorum. Esim bir ara issiz de kaldi. Kiradayken evin geciminin büyük kismini ben üstlenmistim. Fakat tüm bunlara ragmen bir türlü kiymet bilmediler, hala daha bilmiyorlar. 5 aylik bir oglum var. Bosanmayi (henüz) düsünmüyorum. Bosanma durumunda esimin mirasimdan pay alamayacagini biliyorum. Benim ögrenmek istedigim nokta su: Eger bana (bosanmadan) birsey olursa, esimin bana ailemden kalan mirasim üzerinde hakki nedir?
Old 01-06-2012, 09:34   #2
Av. Hatun Olguner

Sayın Konuk;

Doğru biliyorsunuz. Boşanma durumunda eşiniz size miras kalan malvarlığı üzerinde hiçbir hakka sahip değildir. Ancak ölüm halinde eşinizin 1/4 miras payı vardır. Çocuğunuzun miras payı 3/4 tür.
Old 01-06-2012, 09:38   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Sayin avukat,
benim aile mirasimin üzerinde esimin haklari ile ilgili bir sorum olacakti. 2008 yilinda evlendim. Esimin ailesinin maddi durumu iyi degil. Benim ailem ise onlara göre cok varlikli. Evlilik sözlesmemiz yok. Yaklasik 2 sene kadar önce babam vefat etti. Bana hatiri sayilir bir miras kaldi. Bu mirasin bir kismiyla ev aldim. Su an o evde oturuyoruz. Fakat esimin ailesi beni evliligimiz süresince hep yok saydilar. Onlara göre hersey ogullarinin. Oysa ki ben esimden 2-3 kat fazla maas kazaniyorum. Esim bir ara issiz de kaldi. Kiradayken evin geciminin büyük kismini ben üstlenmistim. Fakat tüm bunlara ragmen bir türlü kiymet bilmediler, hala daha bilmiyorlar. 5 aylik bir oglum var. Bosanmayi (henüz) düsünmüyorum. Bosanma durumunda esimin mirasimdan pay alamayacagini biliyorum. Benim ögrenmek istedigim nokta su: Eger bana (bosanmadan) birsey olursa, esimin bana ailemden kalan mirasim üzerinde hakki nedir?

Sayın konuk,
Size miras kalan mal ve diğer değerler kişisel malınız sayılır ve sizin de belirttiğiniz gibi boşanma halinde eşinizin bunlar üzerinde bir alacak hakkı yoktur,
Ancak ölüm halinde eşiniz sizin mirasçınız olur. Mirasınızdan (size miras kalanlar ve sizin edindiğiniz tüm mal ve değerler üzerinden) sağ kalan eşin payı 1/4'tür, kalanı çocuğunuza aittir.
Olası bir davada profesyonel hukuki yardım alınız.
Old 01-06-2012, 09:44   #4
Konuk

Sayin Aladag, yanitiniz icin cok tesekkür ederim. Peki mirastan men etme gibi durum olabilir mi? Yoksa kendisi mi mirastan feragat etmeli? Yardimlariniz icin tesekkürler.
Old 01-06-2012, 11:39   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Sayin Aladag, yanitiniz icin cok tesekkür ederim. Peki mirastan men etme gibi durum olabilir mi? Yoksa kendisi mi mirastan feragat etmeli? Yardimlariniz icin tesekkürler.

Sayın konuk,
Eşiniz size ya da yakınlarınıza karşı ağır bir suç işlemişse ya da aile hukukundan doğan yükümlülüklerini önemli ölçüde yerine getirmemişse. mirasçılıktan çıkarabilirsiniz. Bunu somut durumunuza göre bir avukatla birlikte değerlendirmenizi öneririm.
Mirastan feragat ise karşılıklı bir sözleşme ile mümkündür. Bu sözleşmeyi de bir avukata hazırlatmanız, sonradan dava yolu ile iptal edilememesi bakımından önemlidir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi