Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Mal Paylaşımı

Konuyu Kilitleyin
Old 07-05-2012, 14:35   #1
Konuk

Varsayılan Mal Paylaşımı

Merhaba, sitede yazılan mal paylaşımı ile ilgili yazıları okudum. Kısmen bilgi sahibi olsam da benim durumumu yansıtan olayı göremedim. Kısaca benim hikayemden bahsetmek istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. 1993 yılında evlendik. Eşimin 2. eşiyim. İlk evliliğinden 2 oğlu var. Küçük olan gelişim geriliği hastası. Bizim de bir kızımız oldu. Eşim, kızım, oğlum ve ben beraber yaşıyoruz. Büyük olan oğlan 2000 yılında evden ayrıldı. Benim eşim bana ve çocuklara sürekli psikolojik şiddet uyguluyor. Bana ve kızıma fiziksel şiddet tehdidi yapıyor ama oğlumu dövüyor. 20 yıldır bu şekilde ve dayanacak gücümüz kalmadı. Her zaman bizi aşağılıyor. Benim isteğim bu birliktelikte edindiğimiz malların yarısını almak. Onun da benim de miras yoluyla elde ettiğimiz mallar hariç, 1 ev ve arabamız var. 1994 yılında bir kooperatife üye olduk. 1997 yılında çalışmaya başladım ve eşim işten çıktı ve bir daha da çalışmadı. Eşimin miras yoluyla elde ettiği işyerinden kira geliri var. Ben çalışmaya başlayınca maaşımın tamamını kızımın yuva masraflarına ve ev ihtiyaçlarına harcadım. 1998 yılında babamın banka yoluyla gönderdiği para ile başka bir kooperatife girdik. 2000 yılında işten ayrıldım ve aldığım tazminatla evi tamamladık ve 2000-2010 yılları arasında o evde oturduk. 1994 yılında girdiğimiz kooperatif sanırım (tarihine bakmam gerek)2004 yılında teslim oldu ve eşim orasını kiraya verdi. 2006 yılında sıfır araba aldık. 1994 yılındaki koop. ve araba eşimin üzerine, babamın gönderdiği parayla alınan ev benim üzerine yapıldı. 2008 yılında babam vefat etti ve babamdan miras yoluyla yazlık, ev, arsa ve bir miktar para aldım. Sağlık nedenlerimden dolayı evi sattım ve bankada para olarak tutuyorum. 2010 yılında benim üzerime olan evden eşimin üzerine olan eve taşındık. 2011 yılında ben evimi kiraya verdim. Çalıştığım tüm parayı çocuklarım ve ev için harcıyorum. Nakit olarak eşime maaşımın1/3, çocuğum için yapılan dershane giderlerinin yarısını, çocukların giyim, harçlık, sosyal gider vs. ihtiyaçlarının tamamını ve eskiyen eşyaların yenilenmesinin %80’i benim gelirlerim kullanılarak yapılıyor. Yatırım asla yapamıyorum. Çocuklarım mutsuz olmasın diye eşimin almadığı her şeyi ben karşılamak zorunda kalıyorum. Ama eşimin bankada iyi bir miktarda birikimi var.Araba kullanma hevesim nedeniyle eşimden arabayı istiyorum yıllardır. 1 defa verdi o da yeni aldığımızda, bir daha da vermedi arabayı. Bu nedenle 2012 yılında sağlık için kenara koyduğum (mirasımı satarak elde ettiğim) paradan harcayarak araba aldım. Çok uzattığımın farkındayım bu nedenle 1994 yılında girdiğimiz ve 2004 yılında teslim aldığımız kooperatifin, 2006 yılında aldığımız arabanın ve bankada ki paranın yarısını istiyorum. Hak sahipliğim konusunda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.
Old 08-05-2012, 10:33   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

1994 yılında girilen kooperatif evinde sizin değer artış payı alacağınız 1997 yılında çalışmaya başladıktan sonra yapılan ödemelere yaptığınız katkı kadardır.

2004 yılında teslim alınan evde eşinizin 2002 yılı sonrası ödenen değer üzerinde tasfiye payı alacak hakkı bulunmaktadır.

2006 yılında miras kalan evin satımıyla sizin olan parayla aldığınız araba şahsi malınızdır.

Eşinizin veya sizin bankalardaki paralarınızın kaynağı miras olduğu anlaşılmaktadır. Bu paraların faizlerinin yarı değeri üzerinde tarafların tasfiye payı alacağı hesaplanır.

Bankalardaki paraların kaynağı kazanç ise, tüm değer ikiye bölünecektir.

Sayın Katılımcı,

Boşanma davanızın kesinleşmesi ile tasfiye hesabı apılacaktır. Ve tasyiye tarihi boşanma davasının açılma tarihi olacaktır. Olayınızda oldukça fazla detay ve dikkat gerektirecek husus var. Tüm bunların hak kaybına uğramadan takibi için avukat desteğini en baştan itiren DOĞURUDAN almalısınız

Buradan ancak genel çerçeve bilgilerle, haklarınızı hatırlatıyoruz. Bir an önce, tüm belge ve tapu kayıtlarınızla birlikte bir avukatla görüşünüz.

Saygılar.
Old 08-05-2012, 12:51   #3
Konuk

Varsayılan Teşekkür

Yanıtınız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi