Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davasını açsam ne kadar tazminat kazanırım

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-09-2008, 09:10   #1
Konuk-gülce

Mutsuz boşanma davasını açsam ne kadar tazminat kazanırım

eşimle şiddetli geçimsizlik darp etme kumar yüzünden ayrıldım.1 haftadır ailemin yanındayım.28,08,2007 yılında evlendim 1 yıllık evliyim benle evlenmedn önce arabası vardı evlendikten sonra kavgalarımız devam edince boşanırım kaygısıyla babasının üzerine geçirdi.devlet memuru döner sermayeyle 1,400 maaş alıyor.net maaşı 1,050, benim takılarımın hepsini sattı k.kartlarıyla kumar oynadı.avukata danıştığımda takılarını ıspatlayamazsın diyor ama resimleri var ben piskolojik cinsel ve beden yönünden şiddete madur kaldım.ailesi ve kendi beni suçlıyor ama şiddet uyguladığına dair karakoldan kağıdım var.en son olayda sadecxe tartakladı ama polisi aradım adli ve hastane raporum var.size sorum ne kadar tazminat alırım.ve ailesi hakkında nasıl bir işlem uygulayabilirim eşimden çok onlardan nefret ediyorum çünkü hep oğullarını benim hakkımda kışkırttılar.kumar şiddet hakaret oldu.bende şiddet ve hakarette bulundum ama o yaptığı için hala eşimi çok seviyorum ama boşanmak zorundayım kumarı bırakmıcakmış ne yapayım piskolojim çok bozuk çocuğumuz yok eşimin sorunları vardı.şimdiden çok teşekkür ederim tüm madur bayanlarada sevgilerimi sunarım.
Old 03-09-2008, 14:31   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk;

Düğünde takılan ziynet eşyaları kişisal malınızdır.Eklediğimiz yargıtay kararı da, davalı koca tarafından bozdurulup harcanan ziynet eşyalarının bedelinin tarafınıza ödenmesi gerektiği noktasındadır. ispatlanması gereken husus, ziynet eşyalarının koca tarafından bozdurulup harcanmasıdır.

"Çeyiz eşyaları ve evlilik sebebiyle kendisine hibe edilen ( mehir ) eşyaları altın ve ziynetler davacının kişisel eşyalarıdır. Taraflar arasında bu konuda her hangi bir ihtilaf bulunmamaktadır.

Davalı Bayram Aktaş, dava konusu altın ve ziynetlerin taraflar birlikte iken ailenin hastalık ve diğer ihtiyaçları nedeniyle bozularak harcandığını kabul etmiştir. Olayın gerçekleştiği tarihteki Medeni kanun hükümlerine göre koca ailenin reisi olarak infak ve iaşesinden sorumludur. Davalı alıp bozdurup harcadığı ziynetlerin bedelini davacıyı iade etmekle yükümlüdür. Mahkemece dava konusu altın ve ziynetler yönünden de davanın kabulü gerekirken, yazılı şekilde hüküm tesisi usul ve yasaya aykırı olup, bozmayı gerektirir." Yargıtay 13.h.d.23.06.2005 tarihli kararı.

Ziynet eşyaları ile ilgili davayı ayrıca açabilirsiniz.

Boşanma davası içinde de, boşanmaya ve evden ayırılmanıza neden olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu ispatlamanız gerekmektedir.Tanık, doktor raporu, savcılık ve ya karakol şikayetleriniz, ispat vasıtalarıdır.

Davanızda, kendiniz için dava açılmakla birlikte TEDBİR nafakası ve boşanmanın kesinleşmesi ile birlikte iştirak nafakası olarak devamını, dediğiniz gibi maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Nafakanın ve tazminatların miktarlarının ne olacağını bildirmek mümkün değildir. Ama eşinizin üzerine kayıtlı menkul ve gayrımenkul mallar var ise bunları,yine varsa mevduat hesaplarını mahkemeye bildirmeniz miktarın belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Eşinizin ailesine ise, ancak size karşı bir suç işlemiş iseler, savcılığa müracaat ya da kişilik haklarınıza saldırıları var ise, hakaret sövme gibi ancak bu bakımlardan tazminat davası yöneltilebilir.

Ayrıca şiddet gördüğünüz için de, eşinizin size ve halen birlikte yaşadığınız insanlara yaklaşmasını önelemek amacı ile aile mahkemesi yargıcından koruma talep edebilirsiniz.

Haklarınız çok çeşitli olduğundan mutlaka bir meslektaşımızdan profesyonel yardım alınız.Maddi durumunuz elverişli değil ise, bulunduğunuz il Baro'sundan tarafınıza avukat tayin edilmesini isteyiniz.

Saygılarımızla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi