Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

mecburen feragat ettim yardım

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-05-2012, 15:28   #1
qaMze2012

Önemli mecburen feragat ettim yardım

iyi günler..

Ben evlilik birliği temelinden sarsırması nedeni ile boşanma davası açmıştım.(çekişmeli) duruşma günü geldi. eşim ben davayı açtığımda ikametimin eşimin oturduğu yerde yani ____'de gözükmesi nedeni ile itiraz etmiş ve mahkemenin ____'de görülmesi talebınde bulunmuş buda kabul edilmiş. nedeni ise davayı açtığımda ikametimin ____de olmasıymış. Ben davamı bulunduğum yerde açtım.Hakim hanım bana ya bu davadan feragat et başka bir zaman tekrar dava aç,ya da dava dosyasını ____'e göndericem dedi. bende mecburen feragat ettim. 22 haziran diyede gün verdi tekrar geleceksin diye. Sizlere sorum şudur:
Ben bir daha tekrar ne zaman dava açabilirim? Eşime boşanma davası açtığım gün şikayette etmiştim. fakat eşim hala bizim mahallede dolaşmakta ve ısrarcı tavırlarıyla hepimizi sık boğaz etmekte.. ne yapabilirim? yardımcı olursanız çok sevineceğim
Old 24-05-2012, 15:58   #2
kezzy

Sayın katılımcı;

Verdiğiniz bilgiler sağlıklı yorum yapmamız için yeterli değildir, dosyanız incelenmesi gerekir.
Şöyle ki öncelikle yetki itirazı olduğundan bahsetmişsiniz. yetki itirazında bulunulmuş ve siz davanızdan vazgeçmiş olsanız bile, yetk itirazı ilk itirazlardan olduğundan, herşeyden önce bu hususun hadise şeklinde incelenmesi lazım gelir. Yetki uyuşmazlığı çözümlenmedikçe feragat sebebiyle hüküm tesis edilemez.

Yetki itirazı çözümlenmiş ve davanız Yetkili Mahkemede görülmekte iken davadan fergat edilmiş ise, feragat kesin hüküm sonucunu doğurur ve hakim önünde beyan edilip zapta geçirildiği andan itibaren, davanın feragat nedeniyle reddi ile sonuçlarını doğurmaya başlar.

Bu durumda ancak yeni bir boşanma sebebine dayanılarak tekrar boşanma davası açılabilir. Önceki davadan feragat edilmiş olması sebebiyle, bu davada ileri sürülen olaylar affedilmiş sayılacağından, aynı sebeplere dayanılarak dava açılamaz. Ancak yeni vakıalara dayanarak yeniden boşanma davası açmak mümkündür.

Eşiniz hakkında yaptığınız şikayet içeriği konusunda da net bir bilgi olmadığından sağlıklı yorum yapmamız mümkün değildir.

Yukarıda açıkladığım ve başkaca karşılaşabileceğiniz sorunların çözüme ulaştırılması için mutlaka bir avukattan profesyonel yardım alınız. Aksi halde hak kaybına uğrama ihtimaliniz yüksektir.

Maddi durumunuz iyi değil ise bulunduğunuz il barosunun adli yardım servisine başvurabilirsiniz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi