Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

nafaka takibine itiraz edilirse, itirazın kaldırılması mı, itirazın iptali mi?

Yanıt
Old 02-04-2010, 11:19   #1
Av. Cuma Yurtal

Varsayılan nafaka takibine itiraz edilirse, itirazın kaldırılması mı, itirazın iptali mi?

Değerli meslektaşlarım,

Bir boşanma davası esnasında verilen ara karar gereğince, tedbir nafakası için, boşanma davası bittikten sonra,ilamsız icra takibi yaptık. Kullandığımız icra takip programının acizliği neticesinde ödeme emri ve takip talebinde, borcun sebebi yazılmamış. Biz bu durumu, borçlunun, süresi içinde, yaptığı itiraz ile farkettik
Borçlu itirazında borca ve takibe itiraz ettiğini, gerekçe olarakta:
1- ''Borcun sebebinin belirtilmediğini ''
2- '' Borca konu .... Mahkemesi'nin ... sayılı boşanma kararı ise karar halen temyizdedir ( Borçlu, boşanma kararını temyiz etmişti ) Takip onunla ilgili ise kararın kesinleşmesini beklemek gerekir. Bu haliyle kesinleşirse borcumu ödeyeceğim '' demektedir.

Beni düşündüren nokta, bu itirazı beraraf etmek için itirazın kaldırılması davası mı açmalıyım, yoksa itirazın iptali mi ? İtirazın iptali davasını herhalükarda açabileceğimi düşünüyorum. ama ben zaman tasarrufu sağlamak, alacağı bir an önce tahsil etme düşüncesiyle, itirazın kaldırılması yoluna gitmek istiyorum...
Bu durumda itirazın kaldırılmasını isteyebilir miyim ? İsteyebilirsem, davada haklı çıkma ihtimalim yüksek mi?. Zira müvekkilimi icra inkar tazminatı ödemeye mahkum ettirmekte istemiyorum. Zaten kendisi zar zor geçinen, velayeti kendisine verilen çocuklarının ihtiyaçlarını zar zor karşılayan bir kadın. Borçlu ise evliyken başka bir kadınla beraber olup, ondan 3 çocuk sahibi olan bir adam.

Günlerdir düşünüyorum, bir sonuca varamadım...
Görüş ve öneri bildirirerek yardımcı olacak meslektaşlarıma, şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 02-04-2010, 16:36   #2
AV.YILDIZ

SAYIN MESLEKTAŞIM
TEDBİR NAFAKASI İLE İLGİLİ YAPILAN TAKİPLERDE BOŞANMA HÜKMÜNÜN KESİNLEŞMEDİĞİ GERKMEDİĞİ GİBİ YAPILAN İLAMSIZ TAKİPTE EĞER MAHKEMENİN TEDBİR NAFAKASINA İLİŞKİN ARA KARARINI EKLEMİŞ SENİZ BENCE SORUN YOK DEMEKTİR.TEDBİR NAFAKASININ TAKİBİ İÇİN BOŞANMA HÜKMÜNÜN KESİNLEŞMESİ GERKMEDİĞİNE İLİŞKİN BİR ÇOK YARGITAY KARARI VAR.bU NEDENLE BENCE SİZ İTİRAZIN KALDIRILMASI YOLUNA GİDİP TALEBİNİZE İLGİLİ YARGITAY KARARINI EKLEYİP EVRAK ÜZERİNDE İNCELEME İSTEYEBİLİRSİNİZ....
Old 02-04-2010, 17:04   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Cuma Yurtal
Değerli meslektaşlarım,

Bir boşanma davası esnasında verilen ara karar gereğince, tedbir nafakası için, boşanma davası bittikten sonra,ilamsız icra takibi yaptık. Kullandığımız icra takip programının acizliği neticesinde ödeme emri ve takip talebinde, borcun sebebi yazılmamış. Biz bu durumu, borçlunun, süresi içinde, yaptığı itiraz ile farkettik
Borçlu itirazında borca ve takibe itiraz ettiğini, gerekçe olarakta:
1- ''Borcun sebebinin belirtilmediğini ''
2- '' Borca konu .... Mahkemesi'nin ... sayılı boşanma kararı ise karar halen temyizdedir ( Borçlu, boşanma kararını temyiz etmişti ) Takip onunla ilgili ise kararın kesinleşmesini beklemek gerekir. Bu haliyle kesinleşirse borcumu ödeyeceğim '' demektedir.

Beni düşündüren nokta, bu itirazı beraraf etmek için itirazın kaldırılması davası mı açmalıyım, yoksa itirazın iptali mi ? İtirazın iptali davasını herhalükarda açabileceğimi düşünüyorum. ama ben zaman tasarrufu sağlamak, alacağı bir an önce tahsil etme düşüncesiyle, itirazın kaldırılması yoluna gitmek istiyorum...
Bu durumda itirazın kaldırılmasını isteyebilir miyim ? İsteyebilirsem, davada haklı çıkma ihtimalim yüksek mi?. Zira müvekkilimi icra inkar tazminatı ödemeye mahkum ettirmekte istemiyorum. Zaten kendisi zar zor geçinen, velayeti kendisine verilen çocuklarının ihtiyaçlarını zar zor karşılayan bir kadın. Borçlu ise evliyken başka bir kadınla beraber olup, ondan 3 çocuk sahibi olan bir adam.

Günlerdir düşünüyorum, bir sonuca varamadım...
Görüş ve öneri bildirirerek yardımcı olacak meslektaşlarıma, şimdiden çok teşekkür ederim.

İtirazın kaldırılması davası açılabilir. Borçlu inkar tazminatna mahkum edilir. Müvekkilinizin tazminata mahkum edilmesi sözkonusu değildir. Çünkü koşulları yoktur.
Old 03-04-2010, 01:21   #4
Av.Ömer Faruk

Varsayılan Yenİden Takİp BaŞlatin

Madem icra programı nedeni ile takibin mahkeme kararına istinaden başlatıldığını yazmadınız, o halde ben yerinizde olsam ne itirazın kaldırılması ne de iptali için dava açmaz yeni baştan mahkeme ilamını takip dayanağı olarak göstererek yeni bir ilamsız takip yaparım.Bu takibe de itiraz olursa o halde itirazın kaldırılması açabilirsiniz.Lakin şu hali ile açtığınız takibin tedbir nafakasının tahsili amacı ile başlatıldığı ödeme emri ve takip talebinizde yazmıyorsa bence şu aşamada açacağınız itirazın kaldırılması veya iptali davası aleyhinize netilenecektir.İspat sorunu yaşarasınız diye düşünüyorum.İyi çalışmalar.
Old 03-04-2010, 17:22   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Faruk
Madem icra programı nedeni ile takibin mahkeme kararına istinaden başlatıldığını yazmadınız, o halde ben yerinizde olsam ne itirazın kaldırılması ne de iptali için dava açmaz yeni baştan mahkeme ilamını takip dayanağı olarak göstererek yeni bir ilamsız takip yaparım.Bu takibe de itiraz olursa o halde itirazın kaldırılması açabilirsiniz.Lakin şu hali ile açtığınız takibin tedbir nafakasının tahsili amacı ile başlatıldığı ödeme emri ve takip talebinizde yazmıyorsa bence şu aşamada açacağınız itirazın kaldırılması veya iptali davası aleyhinize netilenecektir.İspat sorunu yaşarasınız diye düşünüyorum.İyi çalışmalar.

Soruda ilam veya ara kararın dosyaya konulmadığından söz edilmemektedir. Sadece takip talebine ve ödeme emrine "borcun sebebi" yazılmadığı belirtilmiştir. Bu bir şikayet sebebidir. Ancak borçlu şikayet hakkını kullanmamış, borca itiraz dilekçesinde söz etmiştir. İtirazın kaldırılması davasında merci hakimi bu hususu re'sen gözetebilir mi? Gözetemez diyorsanız, itirazın kaldırılmasına karar verecektir.
Old 06-04-2010, 11:27   #6
Av. Cuma Yurtal

Varsayılan Mahkeme kararı İİK md. 68 deki belgelerden midir?

Av. Cuma Yurtal Değerli meslektaşlarım, zaman ayırıp, sorunuma çözüm getirmeye çalıştığınız için teşekkürler...
Sayın Suat Ergin'in dediği gibi ara kararın olduğu duruşma zaptını dosyaya koymuş, bir suretini de ödeme emri ile birlikte borçluya tebliğ ettirmiştik. Takip talebinde ve ödeme emrinde ''borcun sebebinin, tedbir nafakası alacağı '' olduğu görünmüyor...Sadece ödeme emrinde asıl alacak tutarının yanında '' birikmiş ve işleyecek nafakalar '' yazıyor...
Sayın Av. Yıldız, tedbir nafakasının icraya konması için boşanma hükmünün kesinleşmesi gerekmediğini biliyorum. Dediğiniz gibi bu konuda Yargıtay kararları da mevcut...Ama itirazın kaldırılması davasının, duruşmasız olarak, evrak üzerinden inceleme ile görülebileceğini bilmiyordum...sayenizde öğrenmiş oldum, teşekkür ediyorum.
Sayın Av. Ömer Faruk, İİK md. 68, 1. fıkranın son cümlesinde '' İtirazın kaldırılma süresi içinde itirazın kaldırılması istenmediği takdirde yeniden ilamsız takip yapılamaz '' deniyor. Bu takibi bırakıp, yeni bir takip açsam, borçlu bu sefer derdestlik itirazında bulunacaktır. Açacağım itirazın kaldıırlması davasında ispat sorunu yaşayacağımı bende düşünüyorum. bunu düşünmein nedeni, takip dayanağı mahkeme kararının İİK md. 68 de ki belgelerden sayılıp sayılmayacağı...Bu konuda beni aydınlatacak bir meslektaşım olursa çok memnun olurum... Mahkeme kararı md. 68 deki belgelerden midir? Eğer cevaplarınız evetse itirazın kaldırılması davası açma görüşüm netleşecek...Cevaplarınız bekliyorum...
Bende Sayın Av. Suat Ergin gibi düşünüyorum, takip talebinde ve ödeme emrinde borcun sebebi belirtilememsi, itiraz değil, şikayet sebebidir. Bilindiği üzere, itiraz İcra dairesine, Şikayet İcra Hukuk Mahkemesi'ne yapılmalıdır. Fakat borçlu, şikayet değil, borca itiraz etmiş, bunun üzerine de İcra müdürü takibi durdurmuştur. Bu hususu da dava dilekçeme yazacağım...
Old 06-04-2010, 13:26   #7
av.mfk

sayın cuma yurtal tedbir nafakasına ilişkin ara kararın ilam sayılmayacağı ilamlı takibe konu olmayağı ikk 68/1 de sayılan belgelerden sayılacağına dair 12 hd. 23.10.1990 t.e.:2966, k:10353 karar söz konusudur dolaysıyla siz bu ara karara dayanarak itirazın iptali davası açabilirsiniz... kolay gelsin..
Old 06-04-2010, 13:59   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cuma Yurtal
Açacağım itirazın kaldıırlması davasında ispat sorunu yaşayacağımı bende düşünüyorum. bunu düşünmein nedeni, takip dayanağı mahkeme kararının İİK md. 68 de ki belgelerden sayılıp sayılmayacağı...Bu konuda beni aydınlatacak bir meslektaşım olursa çok memnun olurum... Mahkeme kararı md. 68 deki belgelerden midir?

Hiç tereddütsüz İİK 68 inci belgelerdendir. Aynı şekilde yapılan itiraz üzerine itirazın kaldırılmasını talep edip, inkar tazminatı da istemiştik. İlk celsede itiraz kaldırıldı ve %40 inkar tazminatına karar verildi.
Old 06-04-2010, 14:32   #9
Av. Cuma Yurtal

Sayın Av. mfk, ilk yazımda da belirttiğim gibi, yaptığımız takip, ilamsız takiptir, ilamlı değil...

Sayın Av. Suat Ergin, size verdiğiniz değerli bilgilerden dolayı ayrıca ve özellikle teşekkür ederim...Meselk haatına yeni başlamış genç bir avukat olarak, bilmediğim bir konuda bana çok yardımcı oldunuz. Bende sizin gibi mahkeme kararlarının md. 68 teki belgelerden olduğunu düşünüyordum...Ama kanun metninde açıkça yazmadığı için tereddüt ediyordum...

Sonuç olarak itirazın kaldırılması davası açacağım...Mahkeme neticesini, burdan paylaşırım...
Old 07-04-2010, 11:55   #10
Av. Cuma Yurtal

Sayın Av. mfk,
Belirttiğiniz Yargıtay kararını bulamadım...verdiğiniz rakamlarda bir yanlışlık olma ihtimali var mı?
Old 28-05-2010, 13:04   #11
raskalnikow

İİK 68/1 MADDESİ BELGELERİNDENDİR( rESMİ MAKAMLARIN USULÜNE UYGUN OLARAK VERDİĞİ) Şikayet konusunda ki değelendirmelere de katılıyorum. İtirazın kaldırılmasını takibin devamını ve icra inkar tazminatını mutlaka talep edin . İyi Çalışmalar...
Old 23-06-2010, 11:49   #12
Av. Cuma Yurtal

Varsayılan Dava sonuçlandı, karar verildi

Açtığımız itirazın kaldırılması davası neticelendi.

İcra Hukuk Mahkemesi verdiği kararda ; İtirazın kesin olarak kaldırılmasına karar verdi.

Ancak, takip talebi eki olan , tedbir nafakasına ilişikin mahkemece verilen ara kararın eklendiği, fakat borçluya gönderilen ödeme emrine eklenmediği, sadece '' Örn-7 ödeme emri ve belgesi '' şerhinin bulunmasına rağmen belgenin ne olduğunun belirtilmemesi karşısında borçlu davalının borca itirazında kötüniyetli olduğu söylenemeyeceğinden icra inkar tazminatı talebinin reddine karar verildi.

Netice itibariyle, itiraz kaldırıldı ancak icra inkar tazminatı alamadık...

Değerli meslektaşlarımın ve üyelerin bilgilerine sunuyorum....Fikir belirtenler olursa, memnun olurum.
Old 03-08-2010, 11:51   #13
TALES

Varsayılan Bence Tedbir Kararının doğrudan infazı gerekir.

Uygulama bence yanlış . Mahkemenin Nafakaya ilişkin ara kararına o mahkeme nezninde itiraz edilebilir.
Yani İcra ' Tedbir Kararının infazıdır . '
Hata YARGITAY dan kaynaklanıyor. Borçluya ödeme emri göndertiyor.İtiraz edebilirsin diyo. O da itiraz ediyor.Hiç olur mu ?

Ancak mahkeme TEDBİR kararının karşı tarafa tebliğ edilmesi aranmalıdır.
Ancak Yargıtay bunu hataen İlamsız icra usulüne tabi kılmış. Hiç olur mu ?
Old 12-01-2011, 16:10   #14
srr drn

Selamlar,

Alacaklı vekili olarak müvekkilin birikmiş ve doğacak tedbir nafakası alacaklarını ilamsız takibe koyduk. Borçlu ödeme emri kendisine tebliğ edilmeden birikmiş alacakları ödeyerek borca, ferilerine ve takibe itiraz etmiş.

Birikmiş alacaklar ödenmiş fakat takip tarihinden bu yana işleyen 3 aylık nafaka ödenmemiş, bundan sonraki aylarda da zorluk çıkacak açık ki.

Yukarıdaki yazılanlar ışığında itirazın kaldırılması yoluna gitmem uygun mudur? Yoksa nafaka borcu, doğmamış alacak vs. farklı bir uygulama gerektirir mi?
Old 12-01-2011, 16:26   #15
Av.Suna SOYDAŞ

Ödenmeyen icra masrafları ve vekalet ücreti ve 3 aylık nafaka için itirazın kaldırılması yoluna gidin. takipten sonra ödeme yaptığı için icra masraflarından da sorumludur.
Old 06-08-2012, 17:39   #16
eda1035

Merhabalar, yazışmalarda bahsi geçen 23.10.1990 tarih 2966-10353 Sayılı Yargıtay 12. Hukuk Dairesi'nin kararına ulaşamadım, bu karar metni elinde olan varsa benim ile acil paylaşabilir mi? Teşekkürler
Old 07-08-2012, 00:43   #17
Av. SEZGİ SARISALTIK

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Faruk
bende sayın meslektaşıma katılıyorum. zaten İİK'da ödeme emrinde nelerin yazması gerektiği açıkça yazılıyor. büyük ihtimalle takip iptal edilir. siz en iyisi meslektaşımında belirttiği gibi yeni bir takip açabilirsiniz. kolay gelsin...
Old 13-08-2013, 10:40   #18
ahmet kasım özer

ara kara ile verilen tedbir nafakası için sadece İcra Hukuk Mahkemesinide itirazın muvakkaten kaldırılmasını talep ve da a etmeniz yeterlidir.
Eğer karar vermiş ise tedbir kararı ile takibe girdiğiniz dosya itirizaz ime (ilamsız takip ise) durmuş ise o takibi bırakarak yeni ilam ile ilamlı takibe girmeniz gerekmektedir,saygılarım ile
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi