Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davası görülmeden çocuğu baba aldı ve bir haftadır göremiyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-01-2009, 22:52   #1
Konuk

Varsayılan boşanma davası görülmeden çocuğu baba aldı ve bir haftadır göremiyorum

mrb.4 yıllık evliyim 3 yaşında çocuğum var.eşim boşanmak istemiyor ve telefonla beni sürekli tehdit ediyor.bende savcılığa şikayet ettim tel. kayıtlarını istedim .bi sonuç alırmıyım.sonrasında oğlumu bir iki saat için istedi verdim ama çocuğu getirmiyor tekrar savcılığa dilekçeyle bildirdim polisler ifadesini almış lar ama mahkeme kararı olmadan çocuğu zorla alamayacaklarını söyleyip almadılar.ilk mahkemeye 20 gün kaldı avukatım hakimden mahkeme öncesi bu kararı çıkartmak için başvurdu ama mahkemenin beklenmesi diye dilekçeye yazmış.her yolu denemeye çalıştım ama olmadı başka bir yolu yokmu varsa bilgilendirir seniz çok sevinirim .ilginiz için şimdiden teşekkürler.
Old 09-01-2009, 09:46   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Bir avukatınızın olması ve avukatınızın talebiniz doğrultusunda duruşma gününden önce, tedbiren çocuğunuzun velayetinin size verilmesini talep etmesi ne kadar güzel.

Ayrıca, savcılığa yapılan başvurular, bunlar hep olması gerekenler ve bir avuktla davanızı ve haklarınızı takip ettiğiniz için sizi kutluyoruz.

Yapılabilecek her adımı, sayın avukatınız yapmış durumda.

Artık duruşma gününü bekleyeceksiniz ve hakimin velayet konusunda öncelikle tedbiren karar vermesini avukatınızla tekrar talep edeceksiniz.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz

Saygı ile.
Old 10-01-2009, 09:55   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Bilindiği gibi şiddet sadece fiziken zaran vermek değil,sosyal,ekonomik,cinsel,psikolojik olabilir.Aytıca temel hakların kullanılmasına keyfi olarak engel olmak da şiddet tanımı içerisinde yer almaktadır.

Eşinizin müşterek çocuğunuzu alıp geri getirmemesi ,sizi tehdit etmesi ,boşanmadan caydırma amacı taşıyan bir şiddettir.

Bu nedenle en yakın Aile Mahkemesi Hakimliğine verilecek dilekçe ile bu durum anlatılır ise ,eşinizin korku ve şiddete yönelik davranışlarının yasaklanması için karar verilecektir.

Hakim çocuğun kimin yanında kalması gerektiğine de karar verecektir.

Bu karar birkaçgün içinde verilmek zorundadır.

Bu kararın eşinize tebliğinden sonra (çocuk teslimine karar verilmiş ise) eşinizin karara uymaması nedeni ile hakkında üç aydan altı aya kadar hapis cezası istemli ceza davası açılacaktır.

Ayrıca Hakim kararına uymama nedeni ile Asliye Ceza Mahkemesinde dava da açılabilir.

Avukatınız aracılığı ile bu başvuruyu yapmakta yarar bulunmaktadır.
Old 11-01-2009, 19:11   #4
Konuk

Mutlu

ilgi alakanız için tekrar teşekkür ederim....
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi