Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

gabin sebebiyle satışın iptali istenebilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-03-2011, 23:54   #1
av.alevctn

Varsayılan gabin sebebiyle satışın iptali istenebilir mi?

merhabalar, benim şöyle bir sorum olacak ve sorumu cevaplarsanız sevinirim...
bir davada iki durumu ispatlamam gerekmektedir. murisin A,B,C isimli çocukları vardır. muvazaalı satışla belirli bir taşınmazı B ve C ye satış gibi göstermiş ancak bağışlamıştır.benim müvekkilimde murisin çocuklarındandır. bu durumu tanıkla ispatlamayı düşünüyorum. asıl sorum şu; taşınmazı satın alan B,C nin bi süre sonra çok borcu oluyor ve bu zor durumundan faydalanan üçüncü bir kişi (D) on sekiz bin TL olan taşınmazı iki bin TL ye alıyor. açacağım muvazaa davasında D ye karşı bu satışın iptali için ne yapabilirim ve muris muvazaası davasıyla birlikte D 'de olan taşınmzı alabilmek için nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? şimdiden teşekkürler...
Old 18-03-2011, 13:25   #2
Av.Alper UYSAL

Sizin müvekkiliniz muvazaa yapmak suretiyle taşınmazı devir alan kişi ise bu durumda, muvazaa iddanızı tanıkla ispatlayamazssınız.Muvazayı yapan taraflar, muvazaa yaptığını yazılı belge ile ispatlaması gerekir. Ancak müvekkiliniz muvazayı yapmak suretiyle taşınmazı devir alan kişi değil ise bu durumda muvaza her türlü delil ile ispatlanabilir. D ye karşı fahiş gabin davası açmak suretiyle taşınmazı devralabilirsiniz. Ancak D ye karşı dava açmak için taşınmazın eski maliki olmak gerekir. Sizin müvekkiliniz eski malik değil ise,taşınmazın eski malikleri yani B ve C nin fahiş gabin davası açması gerekir, bu kişiler gabin davasını açmaz ise, siz muvazaa davası lehinize sonuçlandıktan sonra bu fahiş gabin davasını açmanız gerekir.
Old 18-03-2011, 16:23   #3
av.alevctn

Alıntı:
Yazan Av.Alper UYSAL
Sizin müvekkiliniz muvazaa yapmak suretiyle taşınmazı devir alan kişi ise bu durumda, muvazaa iddanızı tanıkla ispatlayamazssınız.Muvazayı yapan taraflar, muvazaa yaptığını yazılı belge ile ispatlaması gerekir. Ancak müvekkiliniz muvazayı yapmak suretiyle taşınmazı devir alan kişi değil ise bu durumda muvaza her türlü delil ile ispatlanabilir. D ye karşı fahiş gabin davası açmak suretiyle taşınmazı devralabilirsiniz. Ancak D ye karşı dava açmak için taşınmazın eski maliki olmak gerekir. Sizin müvekkiliniz eski malik değil ise,taşınmazın eski malikleri yani B ve C nin fahiş gabin davası açması gerekir, bu kişiler gabin davasını açmaz ise, siz muvazaa davası lehinize sonuçlandıktan sonra bu fahiş gabin davasını açmanız gerekir.
benim müvekkil murisin mal kaçırdığı mirasçılarından biri, kendisi muvazaalı satışta taraf değil; ozaman tanıkla ispatım mümkün anladığım kadarıyla. ancak D için muvazaa davasında yöneltebileceğim herhangi bir durum yok galiba. peki ben muvazaayı ispatladıktan sonra fahiş gabin davasında söz konusu olan bir yıllık süre geçerli değil midir.yani Bve C taşınmazı 2002 yılında satmıştır ve gabin sebebiyle açılacak dava 1 yıllık süreye tabi olduğundan ve sürede kaçırıldığından yine muvazaanın ispatından sonra gabin davasını açabilir miyim?
Old 05-11-2011, 00:09   #4
Av.Ali DURAK

ben gabine dayanarak satış sözleşmesinin iptal edilebileceği tarafındayım fakat benm meselem ise gabinden dolayı sözleşmenin iptali için bk 19 a dayanıp sözleşmenin aynı zamanda ahlaka aykırı sözleşme olduğunu ispatlyarak zamanaşımı defini ileriye süremeyecek şekilde sözleşmeyi mutlak butlanla sakat kılabilir miyiz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi