Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

4207 Sayılı Kanunun 2. Maddesine Aykırılığa İtiraz

Yanıt
Old 05-05-2016, 12:31   #1
Analiz

Varsayılan 4207 Sayılı Kanunun 2. Maddesine Aykırılığa İtiraz

Herkese selamlar. 2 gündür arıyorum ancak bir türlü ulaşamadım. Kapalı alanlarda tütün mamüllerinin tüketilmesine olanak sağlayan işletme değişiklikleri nelerdir. Yada şöyle sorayım.
Müvekkile ait işletmenin 2 kısmı var. ana bina ve bahçe olarak. Bahçe kısmını ise boydan boya camla kapatmıştır. bu camlar tümü açılabilen katlamalı camlar. zabıta ve polis ekipleri masaların üstünde kül tablası olması ve izmaritler olması dolayısı ile 2.500 tl para cezası yazılmış.
Konu hakkında pek bilgim yok ancak araştırdığımda da pek birşey bulamadım. İtirazı Sulh Ceza mahkemesine yapacağım ancak yarın son gün.
4207 sayılı kanuna baktım işin içinden çıkamadım. (Müvekkilin işletmesi lokanta tarzı yiyecek yapan-satan bir yer-Ayrıca olay ilk defa yaşanıyor)
Bilgisi olan meslektaşlarımın yardımını istiyorum. Bilgi ve varsa itiraz dilekçesi örneği olursa çok makbule geçer.
İyi çalışmalar.
Old 05-05-2016, 20:40   #2
abdurrahman pehlivan

Önemli

Sayın Meslektaşım,

Özelden mesaj attım. Özel mesaj yoluyla mail adresini gönderirseniz elimde eski tarihli bir dilekçem mevcut. İş yoğunluğundan yarın görmezsem dilekçemde kullandığım genelgenin linkini de aşağıya koyuyorum. Genelgede "kapalı alan" tanımı yapılmakta o tanım üzerinden giderseniz faydalı olacağını düşünüyorum.

Saygılarımla.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...20090716-9.htm
Old 07-05-2016, 09:27   #3
Analiz

Alıntı:
Yazan abdurrahman pehlivan
Sayın Meslektaşım,

Özelden mesaj attım. Özel mesaj yoluyla mail adresini gönderirseniz elimde eski tarihli bir dilekçem mevcut. İş yoğunluğundan yarın görmezsem dilekçemde kullandığım genelgenin linkini de aşağıya koyuyorum. Genelgede "kapalı alan" tanımı yapılmakta o tanım üzerinden giderseniz faydalı olacağını düşünüyorum.

Saygılarımla.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...20090716-9.htm

Üstadım cevabınız için öncelikle teşekkür ederim. Dün çok yoğundum yazamadım kusura bakmayın.
Dilekçeniz çok faydalı oldu ancak takıldığım bir husus var. 2009 tarihli genelge halen yürürlüktemi acaba bilginiz varmı? çünkü baktığım bir çok kaynakta kapalı alan tanımı değişmiş yada değiştirilmiş. kararsız kaldım o kısımda.
Bir diğer konuda şu; Biz talebimizde sadece tepit formunun iptalinimi istemeliyiz. yoksa hem tespit formunun iptali hem de kesilen para cezasının durdurulmasını beraber mi istemeliyiz?
Old 07-05-2016, 23:14   #4
abdurrahman pehlivan

Önemli

Sayın Meslektaşım,

Ofiste olamadığım için mevzuatı yeterince tarayamadım. Başbakanlığın 2009/13 genelgesindeki tanımın değiştirileceğine dair haberler yapılmış ancak ben internet yardımıyla ulaştığım kaynaklardan bunun değiştiğini söyleyemiyorum.

Ofiste mevzuat programı yardımıyla detaylı taradığımda daha iyi bir cevap verebilirim ilk sorunuza.

İkinci sorunuzun cevabına ilişkin, aynı konuda değil ama benzer şekilde encümen kararı üzerine verilen idari para cezası forumda tartışılmış. Kabahatlar Kanunu gereğince, mahalli idarelerin verdiği idari para cezaları kesinleşmesi gerekmeksizin tahsil aşamasına geçilmekteymiş. Kanaatimce yine durdurma isteyebilirsiniz ama bir faydası olmayacak. Ödeme imkanı varsa müvekkilinizin indirimli şekilde ödemesi sonrasında kararın sonucunu beklemeniz daha sağlıklı olur.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=31233
Old 09-05-2016, 16:16   #5
abdurrahman pehlivan

Önemli

Sayın Meslektaşım,

2009/13 sayılı Başbakanlık Genelgesi içtihat programında incelediğim kadarıyla mülga değildir.

2009/44 sayılı 19.07.2009 tarihli Sağlık Bakanlığı genelgesi ile Uygulama Rehberi adıyla Başbakanlık Genelgesi ile uyumlu şekilde kapalı alan tanımını yapmaktadır.

http://www.saglik.gov.tr/TR/belge/1-...urgu=2009%2f44

Yukarıda belirttiğim linkte Sağlık Bakanlığı 2009/44 sayılı genelgede değişikliğe gitmiş. Genelge ile kapalı alan tanımına aşağıdaki ibareyi eklemiş.

Kapalı alan; sabit veya seyyar bir tavanı veya çatısı (çadır, güneşlik vb. dâhil) olan, kapıları, pencereleri ve giriş yolları dışında bütün yan yüzeyleri geçici veya kalıcı olarak tamamen kapatılmış alanlar ile aynı şekilde tavanı veya çatısı olup yan yüzeylerinin yarısından fazlası kapalı bulunan yerlerdir.
Tavanı veya yan yüzeyleri ya da her ikisi birden açılır-kapanır bir düzeneğe sahip olan işletmelerin tavan veya yan yüzeyleri zaman zaman açık tutulsa dâhi, bu mekanlar kapalı alan mahiyetindedir. (eklenen paragraf)

Bu noktada Başbakanlık Genelgesi mülga görünmemekte ancak Sağlık Bakanlığı yukarıda belirttiğim paragraf ile kafe, restaurant gibi mekanlarda sigara kullanımını sınırlamak istemektedir.

İdare hukuku konusunda yetkin meslektaşlar durumu daha iyi yorumlayacaktır. Ancak benim fikrim değişmedi, idari para cezasının iptalini sağlayacağınızı düşünüyorum.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi