Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yurt dışındaki borçluya karşı icra takibi ve haciz işlemi nasıl yapılır

Yanıt
Old 14-10-2006, 11:03   #1
askeri hakim

Varsayılan Yurt dışındaki borçluya karşı icra takibi ve haciz işlemi nasıl yapılır

Merhabalar;
Türkiyede menkul ve gayrimenkul malı ve ikametğahı olmayan yurt dışına yerleşip, çalışan bir borçlu hakkında icra takibi ve haciz işlemleri nasıl yapılacak?
Old 14-10-2006, 22:42   #2
Jeanne D'arc

Sayın askeri hakim,
Alacağınızın neviini bilmiyorum ama gidilebilecek yola örnek olabilirliği bakımından belki yardımcı olur.

NAFAKA ALACAKLARININ YABANCI ÜLKELERDE TAHSİLİ HAKKINDA GENELGE ... a) Nafaka Alacaklarının Yabancı Memleketlerde Tahsili İle İlgili 1956 ... )Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü bölümünde yayımlanmıştır. ...
www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/26767.html - 47k

Bir de aklıma gelen şu yol var:Eğer alacağınız çocuk için hükmedilen nafaka (veya belki eş bakımından da geçerlidir tam bilemiyorum) ise ve borçlu Almanya'da yaşıyor ise; uygulamada şu pratik yol da uygulanıyormuş: SSK.'nın yabancı işçiler ile ilgili birimine başvurup, onların kanalıyla Alman Hükümeti'ne (sanırım onların Çalışma ile ilgili kurumuna) başvuruluyor. Onlar da işçinin maaşından ya da devlet tarafından verilen çocuk yardımı vs. gibi ek ödenekleri ilgili kişiden kesip, direkt buradaki SSK'ya gönderiyorlar ve alacağınızı tahsil etmiş oluyorsunuz. Hatta devlet tarafından ödenen çocuk yardımı vs. gönderildiğinden bazen buradaki nafaka miktarından bile fazla tahsilat imkanı oluyormuş. (İstanbul Barosu'nun düzenlediği İş Hukuku ile ilgili bir seminerde iş müfettişi tarafından verilen bilgidir. Net olarak hatırlayamıyorum ama en azından fikir verir sanırım. Alacağınız nafaka ise, belirtirseniz, notlarımı bulup, detayıyla yazarım.)

Diğer alacaklar bakımından da adli yardımlaşmayı öngören uluslararası bir sözleşme var ve buna göre c.savcılığı kanalıyla başvuru yapıyorsunuz, ilgili ülkenin ilgili kurumları sizin adınıza işlemleri yapıp, neticeyi bildiriyorlar diye biliyorum. Çok net bilgiler değil. Şimdi bir meslektaşımız "Hukukçuluk bilmeden atıp-tutmak değildir, bilmiyorsan ne yazıyorsun." felan diyecektir ama bir kaç gün bekledim, cevap gelmeyince, en azından fikir verir diye yazayım dedim.

Saygılarımla.
Old 15-10-2006, 01:59   #3
Gemici

Sayın askeri hakim,
eğer olayınızdaki icra takibi ve haciz işlemi Sayın Jeanne D'arc'ın belirttiği gibi, nafaka borcu içinse Bakanlık Genelgesi'nde neler yapılması gerektiği belirtilmiş. Başka türden bir ilam söz konusu ise, olayı kısaca açıklarsanız, yardımda bulunabilirm belki, eğer borçlu Almanya'da oturuyorsa.

Saygılarımla
Old 23-03-2007, 13:27   #4
Bülent Güler

Alıntı:
Yazan askeri hakim
Merhabalar;
Türkiyede menkul ve gayrimenkul malı ve ikametğahı olmayan yurt dışına yerleşip, çalışan bir borçlu hakkında icra takibi ve haciz işlemleri nasıl yapılacak?

Borçlunun yurt dışında yerleşik olması hakkındaki takip prosedürünü farklı kılmaz. Ödeme veya icra emri yurt dışındaki adresine tebliğ edilip hakkındaki icra takibi kesinleşen borçlunun ( nafaka borçlarının tahsili amacıyla o ülke ile yapılmış ikili sözleşmeler dışında ) yurt dışındaki malvarlığı ile o ülkede yerleşik 3. gerçek ve tüzel kişiler nezdindeki hak ve alacaklarına yönelik cebri icradan sözedilemez. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu' nun 6.5.1998 yıl 1998/325-12-287 sayılı kararındaki " Cebri icra ; her devletin kendi ülke ve sınırları içerisinde haiz olduğu mutlak güç ve yetkidir... " nitelendirmesi ve bu gücün " Devletin egemenlik ve hükümranlık haklarının kullanılmasının doğrudan bir sonucu olduğu... " saptamasının konuya yeterince açıklık getirdiğini düşünüyorum.
Old 24-03-2008, 19:59   #5
Av.Kemal

Alıntı:
Yazan Jeanne D'arc
Diğer alacaklar bakımından da adli yardımlaşmayı öngören uluslararası bir sözleşme var ve buna göre c.savcılığı kanalıyla başvuru yapıyorsunuz, ilgili ülkenin ilgili kurumları sizin adınıza işlemleri yapıp, neticeyi bildiriyorlar diye biliyorum. Çok net bilgiler değil. Şimdi bir meslektaşımız "Hukukçuluk bilmeden atıp-tutmak değildir, bilmiyorsan ne yazıyorsun." felan diyecektir ama bir kaç gün bekledim, cevap gelmeyince, en azından fikir verir diye yazayım dedim.

sn.jeanne D'arc, Türkiye'deki faaliyeti nedeniyle hakkında ilam alınmış olan bir Alman firması hakkında açılan icra takibi var.takip kesinleşmiş.
--firma şu anda Almanya'da ,yukarıda belirtmiş olduğunuz üzere,yapılabilecekler hakkında bilgi verebilirseniz memnun olacağım.
sevgi ve saygılar
Old 25-03-2008, 17:08   #6
Av. Asena

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=15412

Sayın askeri hakim, yukarıda vermiş olduğum linkte, her ne kadar büyükelçiliğe karşı yapılmış bir ilamsız takip olsa da, büyükelçiliğin topraklarının yurtdışı sayılması nedeniyle farklı prosedürlerin izlenmesi gerektiğini içerdiğinden sizin olayınıza da uyarlanması gerektiği kanısındayım.

Bu nedenle, uluslararası tebligat olacağından Adalet bakanlığı kanalı ile ve defterdarlığa uluslararası tebligat masrafı yatırarak yapılması gerekmektedir.

Ancak maalesef haciz işlemleri ile ilgili bilgim bulunamaktadır. Tebligatın bile Adalet Bakanlığı kanalı ile yapılması gerektiği göz önünde bulundurulursa haczin yapılması biraz daha karışık olabilir
Old 26-03-2008, 10:06   #7
lawyer382

Türk Mahkemeden aldığınız kesinleşmiş kararı Almanya'da tenfiz ettirerek, o tenfiz kararıyla Alman İcra hukukuna göre alacağınıza kavuşabileceğinizi düşünüyorum.
Old 26-03-2008, 10:41   #8
av.cemile

Kesinlikle lawyer382 nin cevabına katılıyorum. Kararın ilgili ülke mahkemesinde tenfizi ve o ülkedeki adli müzaharet kanalı ile icara takibine konu olması sağlanarak alacağa kavuşulabilir.İkili anlaşmalara da bakmak lazımdır.Takip konusu nafaka alacağı ise, zaten bu konu hakkında genelge mevcuttur.
Old 12-06-2008, 08:39   #9
avsafran

Yurt dışından nafaka alacağını müvekkil adına talep etme durumumuz nasıl olur, yani açıkçası müvekkil adına bu işlemeleri gerçekleştirme durumu olabilirmi? zira işlemleri müvekkil ağzından gerçekleştirmemiz durumunda nafaka alacağını tahsil edilmesi durumunda Vekalet ücretini nasıl tahsil edebiliriz.?
Old 12-06-2008, 14:18   #10
av.cemile

Sayın avsafran;
Nafaka alacaklarının yurtdışından tahsili hakkındaki genelge yalnızca nafaka alacaklarını kapsamaktadır. Yargılama giderleri ile vekalet ücreti vs. istenemeyeceği gibi birikmiş nafakanın faizi dahi talep edilememektedir. Bu nedenle ücret sözleşmesinin ayrıca yapılması ve bu işlemlere ilişkin vekalet ücretinin müvekkilden talep edilmesi yerinde olacaktır kanaatindeyim.
Old 24-05-2010, 15:33   #11
Av.Ebru Caner

benimde bir icra dosya borçlum almanyaya taşınmış ama burdaki bir bankada parası var, almanyadaki adresini büyükelçilik vasıtası ile buldum ancak tebligatı nasıl yollayacağımı bilmiyorum,adalet bakanlığı vasıtası ile deniliyor ancak prosedür nedir?
Old 25-05-2010, 12:44   #12
ISTANAZ

Tebligat Tüzüğü
11.09.1959
10303
BKK.
20.08.1959 - 4/12059
Dayandığı Kanun
11.02.1959 - 7201
BİRİNCİ BAP
Umumi Hükümler

ÜÇÜNCÜ FASIL
Yabancı Memlekette Yapılacak veya Yabancı Memleketten Gelecek veya Yabancılara Yapılacak Tebligat
Madde 0036: Yurt dışında bulunanlara tebliğ

(05.10.1987 tarih ve 87/12170 sayılı BKK. ile değişen şekli.) Yurt dışında bulunanlara tebliğ olunacak evrak, tebligatı çıkaran merciin bağlı bulunduğu bakanlık aracılığıyla Dışişleri Bakanlığına, oradan da o yerdeki Türkiye Büyükelçiliğine veya başkonsolosluğuna gönderilir.
Dışişleri Bakanlığının aracılığına lüzum görülmeyen hallerde, tebligat evrakı, bakanlıklarca doğrudan o yerdeki Türkiye Büyükelçiliğine veya başkonsolosluğuna gönderilebilir.
Dışişleri Bakanlığı ve tebliği çıkaran merciin bağlı olduğu bakanlık tebliğ evrakını, Tüzüğün 37, 38, 39, 41 ve 43 üncü maddeleri hükümlerine göre düzenlenip düzenlenmediği yönünden inceler, varsa yanlışlık ve eksiklikleri düzelttirir veya tamamlattırır.
Madde 0041: Yabancı memleketle Türk vatandaşına tebligat

Yabancı memlekette kendisine tebliğ yapılacak kimse, Türk vatandaşı olduğu takdirde tebliğ o yerdeki Türkiye siyasi memuru veya konsolosu vasıtasiyle de yapılabilir.

Bu halde tebligatı Türkiye siyasi memuru veya konsolosu yahutta bunların tavzif edecekleri bir memur yapar.

Tebligat, bu Tüzüğe ekli 4 numaralı örneğe göre tanzim edilecek bir mazbata ile tevsik edilir.

Tebellüğdan imtina halinde bu cihet mazbataya yazılarak altı tebliğ yapan tarafından imza edilir.

Türkiye siyasi memuru veya konsolosu Türk vatandaşına tebligata tevessül eder ve fakat kendisine tebliğ yapılacak kimsenin davete icabet etmemesi veya bulunduğu yerin uzaklığı itibariyle esasen kendisinin davetine mahal görülmemesi gibi sebeplerle tebligat ifasına imkan bulunmazsa, evrak iade edilmiyerek yukarıki madde hükmü tatbik olunur.
Old 09-12-2010, 23:24   #13
BURCUKK

Değerli meslektaşlarım,
yaptığım araştırmalara rağmen hala cevabını bulamadığım bir sorunumu paylaşmak istiyorum. Müvekkil firma Türkmenistan'da faaliyet gösteren bir şirketten ,alacağına ilişkin bir senet almış,bunu ilamsız takip yolu ile tahsil etmek istiyor. Siz değerli meslektaşlarımın verdiği bilgiler ile tebligatı nasıl yapacağımı öğrendim. Ancak haciz işleminin nasıl gerçekleştirileceği sorusuna hala bir cevap bulabilmiş değilim. buna ek olarak, takip başlatmadan önce mahkemeden ihtiyati haciz kararı almam etkili olur mu?Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.
Old 04-03-2011, 14:01   #14
av.yağmur deniz

Alıntı:
Yazan lawyer382
Türk Mahkemeden aldığınız kesinleşmiş kararı Almanya'da tenfiz ettirerek, o tenfiz kararıyla Alman İcra hukukuna göre alacağınıza kavuşabileceğinizi düşünüyorum.
Almanyada nasıl tenfiz ettirebiliriz peki.Sözleşmeye göre savcılığın talebettiği yazıyor ancak biraz aydınlatırsanız sevinirim.Neler yapacağız en sağlıklı yol nasıldır?
Old 04-03-2011, 14:22   #15
av.yağmur deniz

Alıntı:
Yazan Jeanne D'arc
Sayın askeri hakim,
Alacağınızın neviini bilmiyorum ama gidilebilecek yola örnek olabilirliği bakımından belki yardımcı olur.

NAFAKA ALACAKLARININ YABANCI ÜLKELERDE TAHSİLİ HAKKINDA GENELGE ... a) Nafaka Alacaklarının Yabancı Memleketlerde Tahsili İle İlgili 1956 ... )Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü bölümünde yayımlanmıştır. ...
www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/26767.html - 47k

Bir de aklıma gelen şu yol var:Eğer alacağınız çocuk için hükmedilen nafaka (veya belki eş bakımından da geçerlidir tam bilemiyorum) ise ve borçlu Almanya'da yaşıyor ise; uygulamada şu pratik yol da uygulanıyormuş: SSK.'nın yabancı işçiler ile ilgili birimine başvurup, onların kanalıyla Alman Hükümeti'ne (sanırım onların Çalışma ile ilgili kurumuna) başvuruluyor. Onlar da işçinin maaşından ya da devlet tarafından verilen çocuk yardımı vs. gibi ek ödenekleri ilgili kişiden kesip, direkt buradaki SSK'ya gönderiyorlar ve alacağınızı tahsil etmiş oluyorsunuz. Hatta devlet tarafından ödenen çocuk yardımı vs. gönderildiğinden bazen buradaki nafaka miktarından bile fazla tahsilat imkanı oluyormuş. (İstanbul Barosu'nun düzenlediği İş Hukuku ile ilgili bir seminerde iş müfettişi tarafından verilen bilgidir. Net olarak hatırlayamıyorum ama en azından fikir verir sanırım. Alacağınız nafaka ise, belirtirseniz, notlarımı bulup, detayıyla yazarım.)

Saygılarımla.
SSKile ilgili yolu deneyen oldumu.Kolay geldi bana ama uygulamada nasıldır acaba?
Old 25-12-2019, 15:13   #16
Persona Non Grata58

Varsayılan yabancı şirketten alacak tahsili

Alıntı:
Yazan BURCUKK
Değerli meslektaşlarım,
yaptığım araştırmalara rağmen hala cevabını bulamadığım bir sorunumu paylaşmak istiyorum. Müvekkil firma Türkmenistan'da faaliyet gösteren bir şirketten ,alacağına ilişkin bir senet almış,bunu ilamsız takip yolu ile tahsil etmek istiyor. Siz değerli meslektaşlarımın verdiği bilgiler ile tebligatı nasıl yapacağımı öğrendim. Ancak haciz işleminin nasıl gerçekleştirileceği sorusuna hala bir cevap bulabilmiş değilim. buna ek olarak, takip başlatmadan önce mahkemeden ihtiyati haciz kararı almam etkili olur mu?Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.
Sayın meslektaşım merhaba. Konuyu araştırırken sizin yanıtına denk geldim ve sormak istedim. Türkiye'deki müvekkilin Türkmenistan'daki şirket ile olan ticari münasebetten bakiye alacağı kalmıştır. Tahsil için izlemem gereken yollar hakkında deneyiminizden faydalanmak isterim. Şimdiden teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi