Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Eczane Sözleşmesinin Feshi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-03-2008, 18:30   #1
külekçi

Varsayılan Eczane Sözleşmesinin Feshi

Değerli meslektaşlarım, müvekkil eczanenin sözleşmesi, eylül ve ekim aylarına ait reçete incelemesinde sözleşmeye aykırı durumlar tespit edildiği belirtilerek 3 yıl süreli olarak feshedilmiştir. Eczanenin kazanılmış hakkı olan aralık ayına ait ödemesi fesih işleminin tarafımıza bildiriminden 2 gün sonra olacağından ödemenin engellenmemesi için hemen ihtiyati tedbir kararı aldık. Şimdi de gerçekten bir nedeni olmayan haksız fesih işleminin kaldırılması için dava açacağız. Ben idari bir dava açacağımı düşünürken yaptığım araştırmalarda muarazanın meni davasını açmam gerektiğini öğrendim. Karşı taraf Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü SSK Trabzon Sağlık İşleri İl Müdürlüğü'dür. Bulduğum bir HGK kararına göre de bu davayı bulunduğum yerde açabileceğimi öğrendim. Size sormak istediklerim: Bu öğrendiklerim doğru mu, davanın niteliği adli bir dava olup muarazanın meni davası mı? Bu davayı eczanenin bulunduğu yerde açabilirmiyim? (Sözleşme ifa yeri Humk 10'a göre ) Bu dava ile birlikte maddi zarar ( ödenmeyen ilaç bedelleri, ekran kapalı kaldığı için engellenen ilaç satımı nedeniyle kazanç kaybı ) ve manevi zarar için de dava açmalı mıyım? Ya da muarazanın meni davasının sonucunu mu bekleme liyim? Cevaplarınız ve tavsiyeleriniz benim için çok değerli . Şimdiden teşekkürler...
Old 11-03-2008, 20:42   #2
FYLOZOF

Sayın külekçi, mevcut ihtilaf sözleşmeye dayalı bir ihtilaf, dava, niteliği itibari ile adli bir davadır. İdare mahkemesine başvurmayınız. görevsizlik kararı verecektir. davayı Trabzonda açabilirsiniz.
Zarara ilişki davanızı, bence bu dava, lehinize sonuçlandıktan sonra açın.
Aynı neviden davayı İdare mahkemesine açtık, idare mahkemesi görevsizlik kararı verdi. umarım yardımcı olmuşumdur.
Old 02-03-2010, 21:18   #3
seda ektiren

Sayın külekçi, ilk olarak sözleşmenin ifa yeri eczane olduğu için humk md. 10'a göre eczanenin bulunduğu yerde dava açacaksınız.Davanın niteliği adli bir davadır. Görevli mahkeme ise asliye hukuk mahkemeleridir. İhtiyati tedbir kararı aldıktan sonra 10 gün içinde açacağınız dava ise ihtiyati tedbirin devamı istemli olarak sözleşmenin haksız feshinin ve bir cezai şart varsa onun iptali istemli bir dava olmalıdır. Sözleşmenin feshinin iptali davasının sonucunu bekledikten sonra manevi tazminat isteminde bulunmanız bence daha uygun olur. Eczane davalarında genel işleyiş yukarıda anlattığım durum gibi olmaktadır.
Old 02-03-2010, 21:57   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan külekçi
Değerli meslektaşlarım, müvekkil eczanenin sözleşmesi, eylül ve ekim aylarına ait reçete incelemesinde sözleşmeye aykırı durumlar tespit edildiği belirtilerek 3 yıl süreli olarak feshedilmiştir. Eczanenin kazanılmış hakkı olan aralık ayına ait ödemesi fesih işleminin tarafımıza bildiriminden 2 gün sonra olacağından ödemenin engellenmemesi için hemen ihtiyati tedbir kararı aldık. Şimdi de gerçekten bir nedeni olmayan haksız fesih işleminin kaldırılması için dava açacağız. Ben idari bir dava açacağımı düşünürken yaptığım araştırmalarda muarazanın meni davasını açmam gerektiğini öğrendim. Karşı taraf Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü SSK Trabzon Sağlık İşleri İl Müdürlüğü'dür. Bulduğum bir HGK kararına göre de bu davayı bulunduğum yerde açabileceğimi öğrendim. Size sormak istediklerim: Bu öğrendiklerim doğru mu, davanın niteliği adli bir dava olup muarazanın meni davası mı? Bu davayı eczanenin bulunduğu yerde açabilirmiyim? (Sözleşme ifa yeri Humk 10'a göre ) Bu dava ile birlikte maddi zarar ( ödenmeyen ilaç bedelleri, ekran kapalı kaldığı için engellenen ilaç satımı nedeniyle kazanç kaybı ) ve manevi zarar için de dava açmalı mıyım? Ya da muarazanın meni davasının sonucunu mu bekleme liyim? Cevaplarınız ve tavsiyeleriniz benim için çok değerli . Şimdiden teşekkürler...

Devletin bir kurumu ile yapılmış da olsa imzalanan sözleşme Borçlar kanunu genel hükümlerine tabi bir sözleşmedir. Bu itibarla Sözleşmenin tek taraflı feshini, haksız bir fesih olarak görüyorsanız ve bunu ispatlayabilecek durumda iseniz; BK.106 vd. maddeler dairesinde aynen ifa ve gecikme nedeniyle uğradığınız zarar-ziyanı talep edebileceğiniz gibi akdin ifasından vazgeçtiğinizi bildirip sözleşmenin ifa edilmemesinden dolayı uğradığınız müspet zararınızın tazminini de isteyebilirsiniz. Müspet zarar içine sözleşme süresince uğrayacağınız kar yoksunluğu da dahildir. (Diye düşünüyorum) Bu arada eczanenin bulunduğu yerde dava açabileceğiniz gibi bu dava belirttiğiniz gibi adli yargı alanına giren bir davadır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi