Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocukların velayeti LÜTFEN YARDIM!

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-02-2012, 23:10   #1
Selin Atalay

Önemli Çocukların velayeti LÜTFEN YARDIM!

Merhabalar,

ben 15.07.2009 tarihinde Almanyada eski eşimden boşandım. Boşanma kararı 25.08.2009 tarihinde kesinleşmıştir. Türkiyede tenfiz kararı 28.02.2011 de çıktı ve 12.09.2011 de kesinleşti.

İki çocuğum var, kızım 16, oğlum 12 yaşında.

Almanyadan verilen kararda çocukların velayeti hakkında hiç bir söz bulunmamakta, Türkiyeden verilen kararda bu durum aynıdır.

Velayet ortak olarak ikimizde olduğu için çocuklarım ile ilgili hiçbir işlemi yapamıyorum.

Oğlumun rahatsızlığı var, ama eski eşim tedavinin başlanmasına izin vermemektedir! Konsoloslukta durum aynı, hiç bir işlemi (mesela Nüfus Cüzdanı değiştirme) çocukların anneleri olarak yapamıyorum!

Çocuklarımın babası çocuklarımla hiç ilgilenmiyor, ne arar ne sorar, doğumgünülerinde bile bi arayıp sormaz!!!

Eski eşimin mecbur olan şeylerle ilgilenmediğinden dolayı çocuklarımın velayetini alabilmek için dava açmak istiyorum! Benim için şu an en önemli olan şey, oğlumun tedavisine başlanabilinmesi!

Almanyada avukata başvurdum, ama o almanyada velayet davaları çok zor olduğunu belirtti.

Bu durumda Türkiyeden velayet davası açmam mümkünmüdür?

Yardımınız için minettarım. Almanyadan saygılarım ve selamlarımla

Selin Atalay
Old 23-02-2012, 09:27   #2
kezzy

Sayın katılımcı;
Gerek yurtdışında gerek Türkiye'de velayetle ilgili sorularınıza yön göstermesi için

Bknz:http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=41955

Daha fazla bilgi ve hak kaybına uğramamak için mutla bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı öneriyoruz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla
Old 23-02-2012, 12:19   #3
Av. Hatun Olguner

Sayın Konuk;

Türkiyede velayet davası açmanız mümkündür. Çocuklarınız büyük oldukları için mahkemece dinlenmeleri gerekecektir.
Çocuklar kimin yanında kalmak istediklerini söylerlerse büyük ihtimal o tarafa velayet verilecektir.

Tabii davada eşiniz yurtdışında olduğu için tebligatın yapılması zaman alacaktır.
Old 23-02-2012, 13:09   #4
Av.H.Sancar KARACA

Sorunun ivediliği karşısında, velayet davası açılırken veya açılmadan önce ; nüfus kaydı, boşanma ilamı, teşhis veya tedaviye ilişkin ön belgeler, sağlık raporu v.b gibi belgeleri ekleyerek TMK 324/son veya TMK 346.madde gereği Aile Mahkemesi'nden, hasta çocuğun tedavisinin anne tarafından yaptırılması için -4787 sayılı Kanun'un 6.maddesine de dayanılarak- tedbir talep edilebilir (diye düşünüyorum).
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi