Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Eşinizin de Hukukçu Olmasını İster misiniz?
Evet 399 49,75%
Hayır 403 50,25%
Oy Verenler: 802. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 126)

Hukukçu Eşler

Yanıt
Old 25-04-2007, 18:39   #91
auditor

Gözümden kaçmadıysa yalnız bir yerde geçiyor hakim bir eş.(av.uygar 12.maddede)Yine yanılmıyorsam tayin sırasında,eş dururmu tayini uygulamasında,diğer eş hakimin tyayin yerine gitmek zorunda kalıyor.Yani bir hakim"benim eşim avukat ve şu şehirde benim de tayinimi Çemişgezek'ten İstanbul'a alın ve ben emekli olana kadar orada kalayım"diyemiyor.Hakimlerin de hukukçu olduğu göz önüne alınırsa,bir avukat ve hakimin evliliği çok zor olur.Ya ayrı kalacaklar ya da avukat eş bir türlü sabit bir müvekkil çevresi sağlayamayacak.EĞER YANILIYORSAM-inşallah yanılıyorumdur çünkü ben hakim olmak istiyorum(henüz öğrenciyim)ve eşimin hukukçu olmasını da istiyorum-LÜTFEN DOĞRUSUNU AÇIKLAR MISINIZ?
Saygılarımla...
Old 25-04-2007, 21:31   #92
av.sally

Önceleri yani öğrenciyken bu düşünce bana itici geldiyse de şimdileri bu durumun inanılmaz rahatlığını yaşayacağımı düşünüyorum.Niye mi?
Çünkü eşim benim için bir davanın,davayı kazanmanın yada kaybetmenin ,taşıdıdığımız sorumluluğun,gerektiğinde sabahlara kadar çalışmam gerekeceği düşüncesini bu nedenlede eve belki de çokta zaman ayıramamanın ne demek olacağını paylaşıp anlayacaktır.Belki sabahlara kadar çalışıp sabah o dava için adliye koridorlarını birlikte arşınlayacağız dava sonucunu birlikte heyecanla bekleyeceğiz!!!Hem şimdiden ben bunun rahatlığını yaşıyorum.Benim zorlandığım yerlerde hızır gibi imdadıma yetişiyor müstakbel eşim.Benim yerime ordan oaraya koşturduğu dahi oluyor.Ne yanlış düşünüyormuşum öncedenşimdi anlıyorum oysa.Ben derimki bir hukukçuyu en iyi hukukçu anlıyormuş tabi e başta aynı yöne bakmasını biliyor ve de becerebiliyorsak.
Saygılarımla
Old 29-04-2007, 01:33   #93
Deniz İpek

ınamıyorum anket sonucuna ıkısı de nerdeyse esıt durumda.sımdı hukukcu olmasımı ıyı olmamasımı anlayamdım.ama ben hukukcu olsun ısterım.eve gelınce benı anlayan bır es...bır cok ortak yon evet evet hukukcu olsun
Old 30-04-2007, 10:28   #94
bertrand

Selam,

Eşim aynı zamanda meslektaşım. Bu durumun olumsuz hiç bir yanını görmediğim gibi son derece faydasını görüyorum. Ancak eşim bir spor klubünün avukatı olduğu için farklılık olabilir. Aynı büroda olsak veya o da serbest çalışsa ne olurdu bilemem.

Saygılar.
Old 03-05-2007, 20:50   #95
crnky

Ben açıkçası hukukçuyla evlenmek isterdim, birbirimize yararımızın dokunacağını da düşünüyorum.Annem ve babam da hukukçudur, bazen sohbet ederler ve gerçekten de özenilecek bir görüntü.
Fakat hukukçu yerine bir tarihçi, arkeolog, siyasal mezunuyla da evlenmek isteyebilirdim. Ya da doktor, kimyager de olabilir. İşinin ehli olmalı.
Old 03-05-2007, 21:32   #96
elpis

eşimin hukukçu olmasını çok isterim beni daha iyi anlayacağını ve konuşacak çok fazla ortak konumuz olacağını düşünüyorum.
Old 04-05-2007, 01:06   #97
av.yağmur deniz

Evlenmeden önce aynı büroda çalışan çiftlerden bayan olanlar bize güvenmiyor müvekkiller hep eşimize soruyor biz onların yanında çalışan gibiyiz,ya da eşini özlersin başka meslekten olsun gibi serzenişlerlerle kafama girdiler ve ben de başka meslekle evlendim.Ama çok yanıldığımı anladım.Hernekadar eşim dört dörtlük bir eş olsa da bence meslektaşın yerini kimse tutamaz.Hele de avukat bir bayanı çoğu meslek taşıyamaz.kafama takılanı soramıyorum,kelimeleri dahi anlamıyor meslektaş ortamlarında herşeye fransız kalıyor.İçimde bir uhde olarak kalacak meslektaş.Hem doğum gibi durumlarda büroyu bırakır keyfinize bakarsınız.
Old 14-05-2007, 00:44   #98
ad-hoc

Neşeli Hukukçu Olmayan Eşler

Malumunuz, hukuk fakültesi tahsilinin en büyük nimetlerindendir; düşünme ve konuşma yapımızın değişmesi... Gün boyunca çok değişik uyuşmazlıklara şahit olduğumuz için, insan ilişkilerimizde de hep bir farklılık hissedilir. Onun için iki hukukçu yan yana geldiğinde sohbetler uzar gider ve hukukçu olmayanlara sıkıcı gelir.
Yönetimsel davranış derslerinden öğrendiğim bir bilgiyi aktarmak isterim: Avukatlık ve doktorluk ağır stres altında çalışmayı gerektirdiği için, deşarj gayesiyle sanatla uğraşan erbabı en fazla olan mesleklerdenmiş. E böyle olunca, avukatın da eğlenceye, yemeye, içmeye düşkünlüğü malumu ilan oluyor. Fakat hukukçu olmayan bir eşle katıldığınız toplantılarda ortam nisabına göre sizce kimler sıkılıyor? Hukukçu olmayan bir eşle ne gibi problemcikler yaşar meslektaşlar? Yoksa asıl problem, hukukçu bir eşle geçen bir hayat mıdır?

Açılış merasimi çok uzadı, buyrun biraz da siz anlatın...
Old 22-05-2007, 00:19   #99
didem kunal

bence hukukcu bır eşle evlı olmanın toplumda yer aldıgı gıbı aman aman evdede cok konusur olmadık yerdde cok bılmıslık taslar gıbı dusuncelere karsıyım.bu özellıkle bayan eslar ıcın soylenendır.hukukcu durusmada evet konusmalı cunku davasında haklı cıkmak ıcın ama evde boyle bır muhakeme ortamı yaratılamaz bıle.evde ıkı kısı var.durusmada asıl olan 3 kısı.kıme neyı kanıtlayacaksın kararını kım verecek.bu acıdan bu dusunce dogru olmasa gerek
Old 22-05-2007, 08:07   #100
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Hukukçu biriyle evlenip,aynı büroda yıllarca beraber çalışan, sonra da başka nedenlerle ....na tekmeyi basan biri olarak sanırım benim de bu bölüme katkıda bulunmam gerekli. Özellikle bayansanız kesinlikle değeriniz olmuyor. Türk toplumunun bayana bakış açısı belli. Özellikle Avukat Hanım değil "Yenge" oluyorsunuz. Adliyenin, müvekkillerin, borçluların "yenge"si. Erkek egemenliğini büroda da gösteriyor. Sekreter stajyerlikten kurtulamıyorsunuz. Anı büroda eşiyle birlikte çalışan bayanlar, erkeğin egemenliğini kabul ettikleri sürece ortaklık ilanihaye devam ediyor. Yedek Avukat olarak kalıyorsunuz

İlişkilerin evlilik de olsa nefes alması gerekir. Aynı meslekten olunsa da araya zaman, mekan farkının girmesi eşlerin sürekli bir arada olarak birbirlerini bunaltmamaları gerekir. Ayrılıkların en güzel tarafı kavuşmak ya da barışmak değil midir?

Alkole bağımlılık oranı zannedersem meslektaşlarımız arasında daha fazla.Bu da sürekli başkalarının dertlerinin mesleki sorumluluk gereği nasıl çözümleneceğini düşünmeye çalışmaktan kaynaklanıyor. Müvekkillerimiz hayatlarını zindan eden dertlerini omuzlarımıza atıp gidiyorlar. Bunlara bir de diğer sıkıntılar eklenince. Gel de akşamları iki tek atma!

Eve iş getirmemek şartıyla meslektaşla evliliğe evet, ama aynı büroda çalışmaya kesinlikle HAYIR!
Old 22-05-2007, 09:36   #101
meyralkan

bende nisanliyim ve nisanlim hukukcu degil dogrusu bende cok dusundum hukucu olsa daha mi iyi olurdu diye... ama bence hukukcu olmasindan ziyade hukukcunun halinden anlamasi cok daha onemli.. bir bayanin ozellikle hukukcu bir bayanin isten geldiginde normal bir ev hanimi kadar sakin olamayacagini ve biraz alttan larak hosgorulu olmasi gerektigini bilmesi ve buna uygun davranmasi bence yeterli.. umarim nisanlimda benim halimden anlar...
Old 02-06-2007, 23:00   #102
köktaş

Ben de bir hukukçuyla evliyim.Üstelik aynı bürodayız.eve de iş getiriyoruz doğal olarak.Bundan hiç şikayetçi değiliz.Bence burdaki asıl mesele meslek değil.İnsanların birbirine olan saygı,sevgi ve tahammül sınırı.kişilik herşeye yön verir.Ruh ikizini bulduysan hiçbir şey sorun olmayacaktır.
Old 30-07-2007, 18:36   #103
deku

eşimin hukukçu olmasını tabi ki isterim ama evliliği düşündüğüm insanın meslektaşım olmadığı için onunla evlenmekten vazgeçmem bir hukukçu ile evlenmenin avantaj getireceğini düşünenlerdenim.ama şunu da gözardı etmemek lazım;eşiniz meslektaşınız olmasına rağmen anlayışlı biri değil ise bir hukukçuyla evli olmanın başka bir meslekten biriyle evlenmekten bir farkı kalmaz(stresli bir mesleğe sahip olduğunuzu anlamaması bakımından)
Old 31-07-2007, 21:28   #104
Alper Ersan Demirci

eşimin hukukçu olmasını istiyorum. çünkü ben hukuktan zevk alıyorum.
Old 01-08-2007, 14:43   #105
tuval2310

Ben de nişanlıyım ve nişanlım ögretmen..Biz lisede tanıştık,hukuk fakültesini kazandığımda da birlikteydik..O zamanlar bana 'sen avukat ya da hakim olacaksın eşin ögretmen,bir erkek eşinden daha az para kazanmayı,daha az saygı gören bir meslekte olmayı hazmedemez,ayrılırsınız' demişlerdi..Biz hiç bir zaman buna inanmadık,böyle konuşanları da hep 'etiket meraklısı insanlar' olarak gördüğümüz için onlara kulak da asmadık..şimdi ikimizin de okulu bitti o göreve başladı,ben de yakın zamanda stajıma başlayacağım ve 25 gün sonra evleniyoruz
Önemli olan karşılıklı sevgi,saygı ve anlayıştır..Nişanlım hukukçu değil ama beni en az bir hukukçunun anlayabileceği kadar anlıyor..Önemli olan kişiliktir...
Old 01-08-2007, 15:40   #106
Av.Yusuf Ataş

1.senaryo Kesİnlİkle Benİm DÜŞencelerrİmle Bİre Bİr ÖrtÜŞmÜŞ Durumda. Her Zaman Ayni Konularda YoĞunlaŞmak Hayati Çekİlmez Bİr Hale Getİrİr Herhalde.farki Da YaŞamak Gerekİr Bİraz Da DeĞİl Mİ.
Old 01-08-2007, 17:14   #107
adlig_recht

Kesinlikle ve kesinlikle 1. senaryo.
Bunu düşünmemin sebebi biraz da erkeklerin egoları.Hukukçu bir erkekle evlensem ve ondan daha başarılı olsam işte o zaman yandık demektir.Erkeklerin böyle şeyleri kolay hazmedemediğini düşünüyorum...

Old 02-08-2007, 14:44   #108
Av.Arzu Diktepe

Bence eşinin meslektaşı olması güzeldir.Ama karakterlerle çok ilintili bir durum.Eğer çok hırslı iseniz ve eşinizi bile rakip olarak görüyorsanız elbette kötü sonuçlar doğurur.Yersiz tartışmalar,gerksiz bir yarış vs.Ama böyle bir derdiniz yoksa fikir teatisinden zevk alıyorsanız o zaman bir sorun çıkmaz.Ama aynı ofiste çalışıp sürekli aynı konular üzerinde konuşmak ve 24 saat birlikte olmak sıkıcı olabilir.Neticede herkesin kendine ait bir alana ihtiyacı vardır.Buna çiftlerin özen göstermesi gerkli bence
Old 03-08-2007, 14:33   #109
Av.Yusuf Ataş

Varsayılan Yanılmışım.

Bu ankete ilk verdiğim cevap 1. senaryodu. Fakat çok düşündüm ve 2. senaryonun daha cazip olduğu kanısına vardım. Evet bende şimdi eşimin hukukçu olmasını isterdim. Avantajları unutmamak gerekir.
Old 04-08-2007, 11:50   #110
Emre GENÇ

Oranların bu kadar yakın çıkması gerçekten çok ilginç hemde az oy kullanılmamasına rağmen
Old 05-08-2007, 22:35   #111
sekerpinam

bence de 2. senaryo;
ancak bu hukukçu olan tarafın sosyal hayatı ile de yakından ilgili. eğer pasif biri ise hiç bir sorun olmaz farklı meslek. ancak hukuk aleminde son derece aktif olan bir eş karşısında hukukçu olmayan bir eş egosunu yenemez ve sürekli kendini ikinci planda hisseder diye düşünüyorum
Old 05-08-2007, 23:17   #112
ÇAĞLA

Varsayılan Bir düşüneyim:)

Eşimin hukukçu olması tercihimdir Hatta mümkünse avukat olması ve benden daha iyi bir avukat olması,çünkü mutlu bir hayatım olurken günden güne kendimi geliştirebileyim
Old 14-08-2007, 15:09   #113
Av. Hülya Cengiz

sanırım istemezdim!farklı şeylerden konuşmak çok daha güzel bence kariyer çatışması yaşamama şansı da cabası!hem bir eve bir hukukçu yetmez mi?
Old 14-08-2007, 15:32   #114
Av.Nur

Mutlu

Merhaba,
Doğrusu hayatımı paylaştığım kişi ile ortak alanlarımızın oldukça çok olması beni mutlu eder.
Bu oldukça çok durumu da sanırım, aynı meslekte olmak da olabilir. Ancak işime karışılması konusunda huysuz olduğum için, onun karışmak değil birlikte çalışmak, paylaşmak vs. konusunda ikna kabiliyeti ve sabrı gerekecektir.
Hem işten yorulmuş olarak eve gelindi ise diğer eşin her ne meslekte olursa olsun anlayış gösterip aynı konulardaki sohbeti daha sonraya bırakabileceğine inanıyorum.
Old 14-08-2007, 23:32   #115
Gülümse

Bilmem biliyormusunuz?

Ben ve 22 senelik hayat arkadasim hukukcu degilliz.. Ayni meslekte olmanin olumlu ve olumsuz yanlarini yasiyoruz.. Kisacasi ben su anki durumumdan ve hayatimdan memnunum.

Ama yine de bu anketi cevapsiz birakmak istemedim.. Eger kendi meslektasim su anki esim ile evli olmasaydim bir hukukcu ile evlenmek isterdim. Emin olun aksam eve geldiginde onu dinlemekten zevk alirdim.. Eee bu siteye uye olmamda bunun en guzel gostergesi degil mi?

Sevgi ile kalin
Ve gulumsemeyi unutmayin
Old 15-08-2007, 23:13   #116
üye10245

istemezdim, zaten iş hayatında yeteri kadar hukuk dolu oluyoruz birde evde hiç çekilmez.

mesela hukuktan çok farklı bir alanda çalışmasını yeğlerdim. en azından yeni ve zevkli şeyler öğrenirim.
Old 16-08-2007, 14:29   #117
av.sinem

Nevi şahsına münhasır bir senaryo...
Eşim adliyede devlet memuru...
1-Personel sizden asla değişik isimler altında bir şeyler isteyemez.
2-Her kalemde adliyenin gelini muamelesi görürsünüz.İşler hızlanır,ancak düğün ne zaman ,bebek ne zaman gibi soruları sıklıkla duyarsınız .Hatta duruşmada hakim bile benzer sorular yöneltebilir.
3-Eve gittiğinizde adliyede yaşanan olayları ve avukat camiasındaki gelişmeleri paylaşırsınız.Bir takım konularda herkesten önce bilgi sahibi olabilirsiniz.
4-Avukat -katip evliliğine inanmayan etiket meraklılarının değişik sorularına maruz kalabilir,güler geçersiniz.
5-Eşinizin tüm çevresi avukat olarak yine size gelir.
6-En azından düzenli bir geliriniz vardır.
7-Eşinizle aynı duruşmaya çıkıp çıkmadığınız merak edilir.
8-Eşinizin turizm ve kamu yönetimi mezunu olması tuhaftır.
Netice olarak bir avukat ile evli olmayı istemezdim.
Old 16-08-2007, 20:56   #118
aysee

Ben evli değilim yorum yapmak ne kadar mantıklı olur bilmiyorum ama bence insanın eşinin mesleğinde anlayabilecek eşinin olması güzel olurdu gibi, malum hukuk zor bir meslek insanın işinin yoruculuğunu, stresini anlayabilecek bir eşinin olması iyi bir şey..

Yanlız, her ne kadar cinsiyet ayrımına girmesek bile kadın ve erkek için durum değişir gibi geliyor bana hani erkek için aynı stresi yaşamayan bir eşinin olması herhalde daha istenilecek bi durumdur..
Old 17-08-2007, 11:28   #119
Gülümse

Can dostlarim,

Evli olan iki insanin mesleklerinin ayni yada farkli olmasi, yasinin orantili yada orantisiz olmasi mutlulugun ve uyumun formulunu beraberinde getirmiyor.. Eger esler rekabet icindeyse.. Ve sadece en dogrusun ben bilebilirim tavrindaysa, o zaman evin icindeki uyum kaybolacak huzursuzluk basgosterecektir..

Ayni meslekte olan insanlarin evliliklerinde problem olan durumda zaten bundan kaynaklanmakta..

Yani uyumlu, anlayisli bir esiniz olsun ister avukat olsun ister olmasin sizi zaten anlayacaktir..

Ama yinede kendi dusuncemin halen arkasindayim dostlar, eger su an evli oldugum hayat arkadasim avukat olsaydi yine onunla evlenirdim.

Sevgi ile kalin
Ve Gulumseyi unutmayin...
Old 18-08-2007, 19:04   #120
M P

Senaryo 3 ,
En ufak bir tartismanizda hakaret davasinin kurbani oldunuz...
Saygılarımla ,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi