Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kooperatif

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-03-2004, 01:32   #1
cans

Mutlu Kooperatif

Merhabalar..Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var..
Müvekkil bir koop.üyesi iken,parasal yükümlülüklerini yerine getirmediğinden dolayı üyelikten ihraç ediliyor ve ihraç kararı 3 ay itiraz edilmediğinden kesinleşiyor..Koop.te kat irtifakına geçilmiş,insanlar evlerinde oturmaya başlamış. Koop.Üyenin ihracının kesinleşmesini takiben tapu iptali ve tescil davası açıyor.Dava devam etmekte..
Ben oldukça araştırmama rağmen uygulamasına rastlamadım.Bu durumda tapu iptal edilir mi?
Müvekkile ödemesi ihtar edilen borç miktarı kesin maliyet hesabı sonucunda çıkarılmış, genel kurulda kabul edilmiş.,ancak evler teslim edildikten, yani hemen hemen bittikten sonra... Müvekkil bu kadar parayı ödeyemeyeceğini, bu miktarda borçlu olmadığını,evde de ayıplı işler olduğunu söylüyor. Bu aşamada bir menfi tesbit davası açmakta yararımız olabilir mi? Yoksa bu miktar kesin midir? Aksi hangi koşullarda kanıtlanabilir? Yani boşuna bir dava açmak istemiyorum..Yardım edebilirseniz çok sevinirim.
Cans,Adana
Old 26-03-2004, 16:48   #2
nursel citil

634 sayılı kat mülkiyeti kanunu 25 maddesi 1 ve 2 fıkraları gereği kat irtifakı sahipleri ileride kat mülkiyetine çevrilecek yapının sözleşmeye ve plana göre tamamlanması için kendilerine düşen borçları vaktinde yerine getirmek zorundadırlar. Kat irtifakı sahiplerinden biri noter aracılığı ile yapılan ihtara rağmen ihtar tarihinden itibaren iki ay içinde yerine getirmezse, diğerlerinin isteği üzerine hakim onun arsa payını ve kat irtifakı hakkının o zamanki değeri karşılığında öteki paydaşlara arsa payları oranında devrine karar verir.
Tapu verildiğine göre kat irtifakı, kat mülkiyetine dönüştürülmüş demektir. Bu hükme göre diğer paydaşlar tapunun iptalini, evin mülkiyetinin kendilerine veya başkasına devrini isteyebilirler. Burada müvekkilinizin ne istediğinin önemi var. Eğer kendine düşen borçları ödeyerek evin kendisinde kalmasını istiyorsa evin değerinin bilirkişi aracılığı ile tespitini isteyebilir. Bu durumda tespit davasının açılmasında yarar var. Aynı zamanda evin ayıplı olduğunuda tespit ettirebilir.
Borçlarını ödeyemeyecekse tapu iptal edilir ve ödediği giderlerin kendisine yasal faizi ile birlikte ödenmesini isteyebilir.
Old 26-03-2004, 17:29   #3
cans

Çok teşekkür ederim...Ben önce buradan yazmayı bilemediğim için mailinize de yazdım zaten....
Bir de,eğer tesbit isteyeceksek sanırım ,bu dava neticelenmeden (özellikler aleyhimize olacaksa) istemek gerekiyor sanırım...
Old 26-03-2004, 17:31   #4
cans

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: cans
Çok teşekkür ederim...Ben önce buradan yazmayı bilemediğim için mailinize de yazdım zaten....
Bir de,eğer tesbit isteyeceksek sanırım ,bu dava neticelenmeden (özellikle aleyhimize olacaksa) istemek gerekiyor sanırım...
Old 29-03-2004, 09:44   #5
nursel citil

Araştırma olanağım olmadı ama tespit davası hukuki yararın olduğu her durumda ve söylediğiniz gibi en geç dava sona ermeden derhal açılması gerekir. Hukuk usulu muhakemeleri kanunu incelemenizi öneririm.
Old 05-11-2010, 13:24   #6
av-caglayan

Borçlar kanundaki 10 yıllık genel alacak zaman aşımı hangi durumlarda kooperaatif alacakları için uygulanabilir.Müvekkil 2000 yıılında kocaelindeki bir yapı kooperatifinin üyesi iken kararla üyelikten çıkarıldığını öğreniyor. müvekkil daha önce kooperattife aylık ödemesi gereken paranın tamamını tek seferde ödeyip, karşılığında makbuz almış.bu nedenle kendini üye sanarak bu güne kadar bir işlem yapmamış. aradan 10 yıl geçmiş kooperaatife icra takibi yaptım. koop. zaman aşımı nedeni ile itarz etti. Koop. 17. 5 yıl dan bahsediyor. BK 10 yıl z.aşımını uygulanma ihtimali nasıl olabilir.
Old 05-11-2010, 13:25   #7
av-caglayan

Varsayılan kooperatih

Borçlar kanundaki 10 yıllık genel alacak zaman aşımı hangi durumlarda kooperaatif alacakları için uygulanabilir.Müvekkil 2000 yıılında kocaelindeki bir yapı kooperatifinin üyesi iken kararla üyelikten çıkarıldığını öğreniyor. müvekkil daha önce kooperattife aylık ödemesi gereken paranın tamamını tek seferde ödeyip, karşılığında makbuz almış.bu nedenle kendini üye sanarak bu güne kadar bir işlem yapmamış. aradan 10 yıl geçmiş kooperaatife icra takibi yaptım. koop. zaman aşımı nedeni ile itarz etti. Koop. 17. 5 yıl dan bahsediyor. BK 10 yıl z.aşımını uygulanma ihtimali nasıl olabilir.
Old 19-11-2010, 15:24   #8
Evren Osman

Bildiğim kadarı ile kooperatifler kanunundaki son değişikliklerden sonra yapım aşamasını tamamlamış kooperatiflerde aidatlar yüzünden ihraç edilme kalktı.
Ama sizin sorduğunuz dönemde kanun henüz çıkmamıştı

MADDE 2 – 1163 sayılı Kanunun 81 inci maddesinin ikinci fıkrasının ikinci cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiştir.

Kanun No. 5983

Kabul Tarihi: 3/6/2010

“Amacına ulaşılarak dağılma sürecine girmiş olan kooperatiflerden çıkan veya çıkarılan ortağın konutu veya işyeri çıkma veya çıkarılma sebebiyle geri alınamaz; ancak, bu eski ortaklar daha sonra oluşabilecek tasfiye masraflarına katılırlar
Old 23-03-2012, 15:44   #9
sayim soğukoğlu

benim görüşüm:
kooperatiflerde değer tesbitinden ziyade mal oluş bedeli esastır. ayrıca şerefiye farkı varsa artı veya eksi olarak buna ilave edilir veya çıkarılır. yapılacak maliyet tesbiti ancak inşaat üzerinden değil muhasebe kayıtlarındaki mali maliyettir. Ayrıca kooperatiften ihraç edilen üye üyelik hakkı iddia ediyorsa yani çıkarılma işleminin yasal olmadığını iddia ediyorsa Kooperatifler Kanununa göre "Hak ve vecibesi devam eder" denilmektedir. Yani dava süresince aidatlarını ödenmeye devam etmelidir. Eğer böyle olsaydı belki ihraç işlemi yürümeyip kooperatif üyesi olarak haklarına kavuşacak ve birikmiş toplu para karşısına çıkmayacaktı. Şimdi yıllarca aidat ödememiş bir kimsenin diğer üyelerin yaptırdığı konutlarda hak iddia etmesi yasal değildir. Üye 'Hak ve vecibenin' devamını birlikte, istemek durumundadır. Zaten bu günkü yanlış uygulama kooperatifçiliği zor duruma düşürmüştür.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi