Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Son kez ne yapmak isterdiniz?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-03-2008, 16:22   #31
suskun_juliette

İki yıldır samimi olduğum arkadaşımda bipolar bozukluk çıktı;hayaletleri hissettiğini söyleyip titrerdi,diğer arkadaşım ise geceleri çığlık atarak uyuyordu;uyku kokusu aldığını söylüyordu,en sonuncusu ise şizofren çıktı;hiç görmediği bir dedesi varmış ölmüş,resmini gördük pek bir tanıdık geldi bize;çünkü II.Aldulhamit'in resmiydi,inanmış göründük,mezarlığa gittik ve 1945 yılında ölüp gitmiş bir adamın ruhuna bir güzel dua okuyup geldik.
Ben hayatımda son kez bir akıllı görüp onu önce derinden kucaklayıp sonra kalan zamanımı değerlendirip sohbet etmek isterdim!
Old 17-03-2008, 17:42   #32
tuval2310

İnsan ölürken yaşadıkları için değil yaşayamadıkları için pişman olurmuş..

Muhtemelen bir çoğumuzun ölürken hissedeceği son şey yaşayamadıklarımız için pişmanlık duymak olacak..
Old 17-03-2008, 17:43   #33
Av. Hamza

ölmeden önce öbür dünya için bir güzel hazırlık yapardım. kılabildiğim kadar namaz kılar insanlarla helalleşirdim.
Old 21-03-2008, 12:24   #34
avukatzd

son anlarımı yaşıyor olsaydım anneme babama ve kardeşlerime sıkıca sarılır hepsni ne kadar sevdiğimi söylerdim(yapmadığımdan değil hani)
daha sonra kendimden dahi çok sevdiğim eşimin kucağında sıkıca ona sarılır ve elimi bırakmamasını söylerdim. ve tabi gerçekten öleceksem Rabbimden ölümümü kolaylaştırmasını dilerdim.
gerçi bu konuda söylenecek şeylerin o an için geçerli olamayacağını düşünüyorum.
Old 08-05-2008, 16:38   #35
Av.Nesrin

Ben şu an için düşündüğümde hiçbir şekilde huzura ermeden ölürdüm.14 aylık bir bebeğim var.Onu kucaklar ve koklayarak nefesimi vermek isterdim. Babasıyla kalacağı için bir nebze rahatlardım ama.Hamileyim.Minicik yavrumun da ölmesine sebep olmak.

Kesinlikle gözüm arkada giderdim.Şu an olmaması lazım.Hazır değilim.
Old 02-08-2008, 21:18   #36
Av. ŞAHİN DEMİRAL

Kbugünün yaşamınızdaki son gün olduğunu bilseydiniz ne yapardınız? Bu sorunun cevabını hiç veremedim. daha yaşayacağım o kadar çok şey olmalıki yaşam henüz son bulmamalı. Bir güne sığdırabilecek bi hayalim yok. Daha yaşamalıyım ben. Ama ya yarın son bulucaksa..
Old 02-08-2008, 21:19   #37
Av. ŞAHİN DEMİRAL

çok zor bi soruuu. ben bu cevabı arıyorum iştee
Old 07-08-2008, 16:11   #38
Uğur Tan

Herkesle helalleşmek isterdim.
Old 13-09-2008, 21:09   #39
üye25667

Kalbimi kıran tüm insanları bir araya toplayıp teker teker gözlerinin içine bakmak isterdim.......................... Hiçbirşey söylemeden..........
Old 13-09-2008, 21:41   #42
Nur Deniz

Sadece derin bir oh çekmek isterdim. Bu da sevdiklerimin güvende olduğu hissiyle mümkün .
Old 13-09-2008, 21:59   #43
yağmurdamlası

Varsayılan :)

Son kez ne mi yapmak isterdim vallaha çok şeyler yapmak isterdim ama zaman kısıtlı sanırım hangisinden başlamalı bilmiyorum....Yaptığım yaramazlıklardan dolayı kırdığım,kırıldığım insanlarla konuşmak isterdim,Çocuklar gibi eğlenmek,gece yıldızları saymak,sevdiklerimden helalleşmek,yağmur altında ıslanmak...vs..
Old 13-09-2008, 22:07   #44
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Bu konuya yanıt yazardım.

Arkanızdan ağlayacaklara teselli olabilir miydi bu hareket?
Old 13-09-2008, 22:26   #45
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Arkanızdan ağlayacaklara teselli olabilir miydi bu hareket?

Ölenin arkasından ağlayacakları teselli edebilecek bir hareketi ben bilmiyorum; kimsenin bildiğini de sanmıyorum.
Old 13-09-2008, 23:07   #46
caner87

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Ölenin arkasından ağlayacakları teselli edebilecek bir hareketi ben bilmiyorum; kimsenin bildiğini de sanmıyorum.

Acaba uçsuz bucaksız bir servet , bir vasiyetname vs olabilir mi ?
Old 13-09-2008, 23:19   #47
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan caner87
Acaba uçsuz bucaksız bir servet , bir vasiyetname vs olabilir mi ?

Bilmem, olabilir mi sizce?
Yanıtı vermeden önce, gerçek mi bilmem ama, aşağıdaki alıntıyı okumanızı isterim.

http://www.itiraf.com/590471/Asksizlik/ adresinden alıntı:

"67 yedi yıl boyunca; ellerini birbirinden hiç ayırmadan, birbirlerinin gözlerine bakarak konuşan anneannemle dedemin beraberlikleri bitti. Çünkü anneannem vefat etti. Kendisine başsağlığı dileyenlere dedemin cevabı "Onsuz sağ başı ne yapayım?" oldu."
Old 14-09-2008, 00:35   #48
caner87

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Bilmem, olabilir mi sizce?
Yanıtı vermeden önce, gerçek mi bilmem ama, aşağıdaki alıntıyı okumanızı isterim.

http://www.itiraf.com/590471/Asksizlik/ adresinden alıntı:

"67 yedi yıl boyunca; ellerini birbirinden hiç ayırmadan, birbirlerinin gözlerine bakarak konuşan anneannemle dedemin beraberlikleri bitti. Çünkü anneannem vefat etti. Kendisine başsağlığı dileyenlere dedemin cevabı "Onsuz sağ başı ne yapayım?" oldu."

Küçükken ailemden önce mi yoksa sonra mı ölmem gerektiği konusunda bana bir şans verilse idi bunu ne yönde kullanacağımı düşünmekle geçerdi günüm.Kardeşlerimle oturur konuşurduk.

Yeni bir eve taşınmıştık, başka bir şehirde idik o sene.Bizimle beraber yaşayan amcamız bizim için bir ilahtı.Bir gün elinde tv anteni çatıya çıktı ve o günden sonra yüzümüzün bir tarafı gülmedi en mutlu anlarımızda bile. 22 yaşında ziraat mühendisliği 2. sınıfta idi, üstelik epey zor şartlarda kazanmıştı.Elimizden tutar kırlara götürürdü bizi, "penceresi cam cama mualim" diye bir türküsü vardı dilinde..Ondan sonra kırlara da gitmedik.Ağıtlar yakılan bir köye gittik, galiba bir ay kaldık.Üstelik babam kendini sorumlu hissetmiyor değildi.Evi o bulmuştu, taşınırken anteni o ayırmıştı kırk parçaya ve dedem "bu anteni atın " dediğinde herkesin kulaklarında belki bizim gülüşme seslerimiz vardı.
Yüksek gerilim hattının hemen oracıktan geçmesi ise apayrı bir sorundu ve o hüzünle kimse onu sorgulayamadı, bizim melek amcamız yanarak yok olmuştu,üzerindeki elbiseler bile ufacık kalmıştı, yanmıştı.
Annem diyordu ki şimdiki aklım olsa yaşları 3,5 ve 6 olan o üç çocuğa ölümün bizdeki yıkımını hissettirmezdim, ama hissettirdiler çünkü ölüm onlar için kıyametti.Ölüme anlam yüklemişlerdi.Ölüme yükledikleri anlam yaşamı kalitesizleştirmişti. Ölümü çok önemsemişlerdi.Giden kişi anıları da alıp gitmişti.

67 yaşındaki dede kendisine baş sağlığı dileyenlere onsuz bir sağ başın ne önemi olduğunu söylüyordu.

Yukarıdaki cümlede özne yüklemden uzaklarda olsa da vurgu yapılan 67 yaş idi.
Okuduğumuzda bize dokunaklı gelen de çiftin arasındaki romantizm değil, yaşanmışlıkları idi.
O nedenle bazen koca bir servet ,67 yıldan daha az yıkıcı olabiliyor.Koca bir servet bırakıp, anılarını bırakmayan geride kalanı çok iyi teselli edebiliyor. onu üzmüyor.
Ama 67 yılı tercih ederim.
Old 14-09-2008, 12:36   #50
yağmurdamlası

Ne yapılırsa yapılsın hep bir şeyler eksik kalmayacak mı sanki...?
Old 14-09-2008, 12:44   #51
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan caner87
ve o günden sonra yüzümüzün bir tarafı gülmedi en mutlu anlarımızda bile.

.......

Ve her ölüm, erken ölüm...ister 22 ister 67...
Old 14-09-2008, 13:21   #52
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan yağmurdamlası
Ne yapılırsa yapılsın hep bir şeyler eksik kalmayacak mı sanki...?

Kime göre eksik, neye göre eksik.

Başkalarına göre eksik kalacağını düşünüyorsak, evrendeki mevcudiyetimizi fazlaca önemsiyor olabiliriz.

Bize göre eksik kalacağını düşünüyorsak, bunu yaşarken düşünüyoruz (Konusu imkansız fiil), sondan sonra böyle bir düşüncemiz muhtemelen olmayacak Çivi çakmayacağız ya!

Ben yine de ne olur ne olmaz kızımı bu sayfaya yazdığım ilk mesajdan sonra uçağa bindirdim, hatta üç kez Sonra deniz kenarında bir bankta oturup, balıkları (Ve hatta ördeklerle kazları!) ekmekle (ve dahi poğaça ile) besledim. Yetmedi ırmaktan yengeç avladık! Ne oluuur, ne olmaz, yapmadık demeyelim
Old 14-09-2008, 17:55   #53
Gemici

Varsayılan Acele Edin

Birileri son arzusunu gerçekleştirmek istiyorsa, acele etmesini öneririm, belki de o arzuyu gerçekleştirme fırsatını bir daha elde edemez; söylenenlere bakılırsa dünyayı yakında öcüler yiyecekmiş, pardon bir kara delik yutacakmış dünyayı. Sonradan demedi demeyin, eğer bu 'demedi demeyini' demeye fırsat kalırsa.

Saygılarımla
Old 14-09-2008, 18:06   #54
Av.Ufuk Bozoğlu

Öyle veya böyle, ne eksik ne fazla; son istek zarureti beni pek mutlu etmedi...))

Hiçbir şey dilemiyorum
Old 14-09-2008, 18:33   #55
yağmurdamlası

Varsayılan :)

Elbette son kez yapacağımızı yapalım yapmadık diyemeyeceğiz belki ona zaman bile kalmayacak ama yine de eksik bir şeylerin kalcağını bir daha belirtmek istemiştim sadece...
Old 27-10-2009, 14:43   #56
canpolat

Belki de öldükten sonra herşey daha güzel olur.En azından şurası kesin; mesela 40 yıl önce çektiğim bir manevi ya da fiziksel acı hatırlamıyorum.Şu an ölsem yarın da çekeceğim bir acı olmayacak.Yaşamak ölmektir her nefes alış verişte yavaş yavaş.Anı yaşamak lazım.Ötesini çok düşünmemeli.Gidip gelen de pek yok sanırım.Cennete gidersem ne mutlu.Cehenneme gidersem orada saygı duyduğum bazı insanlar olacak yine mutluyum.Reenkarne olup yeniden doğarsam o da güzel.Tamamen yok olursam işte o da iyi.Yani her durum ve ihtimalde mutluyum öldükten sonra...
Old 30-10-2009, 22:06   #57
üye31284

Son istegin nedir?
Sorusu,
Çok, çok kolaydir,
Ilk istegin nedir?
Sorusundan.
Çünkü,
O soruyu
Kimse kimseye soramadi,
Korkusundan.

Özdemir Asaf
Old 30-10-2009, 22:25   #58
serhat-27

belki de ölüm bir başlangıçtır,düşünsenize sizi üzen bir çok şeyden kurtulacaksınız belki de kolestrol,kilo,güzellik,zenginlik,yoksulluk .. daha sayamayacağım bir çok şeyden kurtulacağız özgürce uçacağız bilmediğimiz bir boyutta nasıl ki anne karnını hatırlamıyorsak burayı da hatırlamayacağız ya da güleceğiz bu dünyadaki korkularımıza ,hiç bir şey zamanı gelmeden olmayacağına göre son bir kaç saatim kaldığına da inanmam ben kıyamet geldiğinde yaşıyor olmaktan korkarım....
Old 30-10-2009, 22:30   #59
üye8180

Dua ederdim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi