Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Bir bebeğiniz olsa adını ne koyardınız?

Yanıt
Old 07-09-2007, 09:42   #1
Ahmet Turan

Varsayılan Bir bebeğiniz olsa adını ne koyardınız?

Bir bebeğiniz olsa adını ne koyardınız?
Old 07-09-2007, 15:34   #2
Armağan Konyalı

İsim koymak dünyanın en zor işlerinden biri. 1986 yılında oğlum olduğunda bu zorluğu yaşadım. Telefon rehberi, baro levhası, hava harp okulunu kazananlar listesi gibi pek çok değişik kaynaktan isim seçmeye çalıştım. ( O yıllarda internet yoktu.)

Aradığım ismin ayırt edici olmasını ama aykırı olmamasını istiyordum. Bu nedenle seçtiğim alışık olunmayan isimleri çevreme beğendirmek mümkün olmadı. Herkesin ismi beğenmesi gerektiğini düşünüyordum çünkü bu isim baba oğul arasında kalmayacaktı.

Doğumdan sonra haftalar geçti ama hala bir isim bulamamıştım. Nüfus Kanunu'na göre belli bir sürede nüfus kaydı yaptırılmazsa cezası vardı. Acele etmeliydim. Çevremdekiler de böyle düşünüyordu.

Doğumdan sonra aylar geçti ama hala bir isim bulamamıştım. Nüfus Kanunu'ndaki o belli süre geçmişti. Nasılsa ceza alacaktım. Bu nedenle artık acelem kalmamıştı. Ama çevremdekiler böyle düşünmüyordu.

O yıllarda serbest avukatlık yapıyordum. İzmir’den Kuşadası’ndaki bir duruşmaya giderken yolda radyo haberlerinden Çernobil faciasını öğrendim. Rusya’daki Çernobil nükleer santralında meydana gelen kaza nedeniyle büyük bir alan radyasyon tehlikesi altındaydı. Biz de bu tehlikeli alan içindeydik. Ama BİZ’den önce aklıma bebeğim geldi. Nükleer tehlikenin dehşetini evden uzakta öğrenmek çok sarsıcıydı. Radyasyon gözle görülür bir şey olmadığı için nerede, ne kadar tehlike olduğunu bilmek bile mümkün değildi.

Basit bir kazanın bunca tehlikeye yol açtığını ve bir savaş olduğunda kim bilir ne kadar büyük bir yıkım olacağını düşünürken BARIŞ sözcüğü bana çok sıcak geldi. O yıllarda Barış ismi herkes tarafından kullanılıyor ve ayırt edici özelliği bulunmuyordu. Ama artık bebeğimin ismiyle ayırt edilmesinden çok can güvenliği öncelikliydi.

Eve döndüğümde bebeğin ismi Barış oldu. Bu bir isim değil, bu bir “temenni” idi.

Bir daha da çocuk mocuk yapmadık.
Old 07-09-2007, 15:57   #3
uye8490

Aslında benim yirmi aylık bir bebeğim var.Adını Yaren koyduk,daha doğrusu Yaren İdil.Bizim isim koyuş hikayemiz de Sayın Konyalı'nın hikayesiyle birebir örtüşmese de bir temenni olması nedeniyle benzeşiyor.Doğan çocuğumuzun bir çocuktan ziyade ,bir dost olarak yaşamın gülümseyen yanını yüreğimize resmetmesini istedik.İdil adı da -şiirsel anlamı nedeniyle- usulca Yaren'in yanına geldi kondu.
Gülüş'ü de bir isim olarak oldum olası sevmişimdir(hiç kimsede duymamama rağmen)ama anlamdaki o pırıl pırıllık söyleyişte kayboluyor diye koyamadık.Bizim toplumda her adın sonuna "üş oş" ekleri acımasızca eklenir ya.Bu da Gül'ün Gülüş'ü olarak algılanır dedik.
Old 07-09-2007, 15:58   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Bir çocuğum var ve ismi EGE.

Neden böyle bir isim ? Aslında, Deniz Ege olacaktı fakat çift ismin yazım ve kullanım zorluğu nedeni ile tek isim tercih ettik.

Bir de Ege Denizi gibi fazlası ile coğrafik bir durum olacaktı.

Bir çocuğa isim koyarken benim en önemli saydığım kıstas da cinsiyet çağrıştırmaması, size garip gelebilir ama fazla kadınsı ve fazla erkeksi isimlerin cinsi teröre yol açtığını düşünüyorum. Gerek yok tüm bunlara. Önce insan

Örneğin Işık ismi ne kadar hoş bir çağrışımı var.Kızım olsa idi bu ismi koyabilirdim.

Evrensel duygu, değer ve kaygılar içeren isimleri tercih ederim.

Saygılarımla...
Old 07-09-2007, 16:07   #5
uye8490

Alıntı:
Yazan av-ufuk
Bir çocuğum var ve ismi EGE.

Neden böyle bir isim ? Aslında, Deniz Ege olacaktı fakat çift ismin yazım ve kullanım zorluğu nedeni ile tek isim tercih ettik.

Bir de Ege Denizi gibi fazlası ile coğrafik bir durum olacaktı.

Bir çocuğa isim koyarken benim en önemli saydığım kıstas da cinsiyet çağrıştırmaması, size garip gelebilir ama fazla kadınsı ve fazla erkeksi isimlerin cinsi teröre yol açtığını düşünüyorum. Gerek yok tüm bunlara. Önce insan

Örneğin Işık ismi ne kadar hoş bir çağrışımı var.Kızım olsa idi bu ismi koyabilirdim.

Evrensel duygu, değer ve kaygılar içeren isimleri tercih ederim.

Saygılarımla...

İsimlere cinsiyet yakıştıran maalesef bizleriz.Örneğin benim adım Özgür.Evrensel bir kavram olması nedeniyle bence kıza da erkeğe de verilebilir.Ama ,bizim toplumda bu isim genelde nedense erkeklere yakıştırıldığı için ismimi duyanlar önce kısa bir şok yaşıyorlar.Duruşmalarda bile (beni tanımayan bir hakimse şayet)salonda olmama rağmen hakim "Özgür Bey yok" diye mübaşiri uyarabiliyor. Her defasında "Özgür benim" demek zorunda kalıyorum.
Old 07-09-2007, 17:32   #6
yağmurdamlası

Varsayılan :)

İlerde anne olursam hayırlısıyla...Kızıma yağmur ya da müberra ismini koymayı düşünüyorum...Oğluma da burak kaan ismini koyacağım...Tabi bu benim düşüncem beyim ne der bilmiyorum...
Old 07-09-2007, 21:16   #7
OLCAYK

Bu arada sayın av-ufuk size kendi aramızda buradan yine teşekkür ediyorum yardımlarınız için. Bende ismim konusunda şu cinsiyet çağrıştırma durumuyla çok karşılaştım. Yüzüme baka baka ismimi söylerken ekledikleri sıfatlar cinsiyetime ait değildi Ama ben ismimi çok seviyorum. Teşekkür ederim canım babam
Old 08-09-2007, 00:22   #10
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Şeyda ..

Bir gün oğlum olursa, adı Eylül olacak...
Old 08-09-2007, 00:25   #11
Ahmet Turan

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL

Bir gün oğlum olursa, adı Eylül olacak...

Eylül kızlarda sıkça görülüyor..... Yanına bi isim daha rica ediyim
Old 08-09-2007, 00:29   #13
OLCAYK

Benimde kızım olursa adı Eylül, oğlum olursa Emek olacak, umarım.
Old 08-09-2007, 00:34   #14
Ahmet Turan

Alıntı:
Yazan Deniz İpek
eylül genelde kız imi olur ama ne önemı var

öyle demeyin ama sonra okulda mahallede arkadaşları alay edebilir

sonra ben erkeğe erkek gibi isim kıza kız gibi isim konsun isterim
Old 08-09-2007, 00:36   #15
OLCAYK

Bence son kararı içinizden geçenle, O' na bebeğinize nasıl seslenmek istediğizle karar verin.
Old 08-09-2007, 00:36   #16
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sormadım, deklare ettim Ama sizin hatrınız için yanına bir de Abdullah ekleyebilirim...

Saygılarımla
Old 08-09-2007, 00:38   #17
Ahmet Turan

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Sormadım, deklare ettim Ama sizin hatrınız için yanına bir de Abdullah ekleyebilirim...

Saygılarımla

Benim tercihim Turan olurdu))
Old 08-09-2007, 00:52   #18
Deniz İpek

hayır sayın Demirel Deniz yada Cem olsa olurmu lütfen
Old 08-09-2007, 00:52   #19
Jeanne D'arc

Yeğenim olacak ve ben ona hiç bir ismi yakıştıramıyorum. (Mazur görün lütfen, ilk kez yeğenim olacak.)

Uyduruk-kıytırık-moda isimlerden hazzetmiyorum. Özel olsun, bir anlamı, bir hikayesi olsun, farklı olsun, bi tane olsun istiyorum. Duyulur duyulmaz isim olarak bile sevilsin istiyorum ve bulamıyorum.

O nedenle bu forum çok isabetli oldu. Katkılarınızı esirgemeyin, ben takipte olacağım.

Saygılarımla.
Old 08-09-2007, 02:00   #20
AV.ZAFER TUNCA

öncelikle hayırlı olsun sevgili jeanne D'arc. uzun ömürlü ve sağlıklı olmasını dilerim. Benim de yaklaşık 25 gün önce bir yeğenim oldu; ablamın kızı Ablam dokuz ay isim arayıp taradı, koyacak bir tane bile beğenemedi Bir akşam yemeğinde aile efradı toplanmış bu konuda fikir beyan ederken, "IŞIL" olsun, adı gibi ışıl ışıl gözleri ve ışıl ışıl bir kaderi olsun dedim Adı IŞIL oldu Ablam yanına "ADA" yı da eklemiş gerçi: "ADA IŞIL AFACAN" oldu bizim minik serçe
Kendi çocuğum olursa eğer, aklımda olan bir iki isim var benim de. Oğlum olursa ÖNDER, YİĞİT veya YAĞIZ isimlerinden birini düşünebilirim eşim isterse Kızım olursa ŞİMAL' i olası görüyorum.
isim düşünürken, ŞİMAL hariç, genelde telaffuzu kolay,ezgisi olan ve anlamlı, ikinciye söyleme zorunluluğu doğurmayacak, Öz Türkçe olan ve "adı kötüye çıkmamış ya da takma isme ve kısaltmalara müsait olmayan isimleri tercih ediyorum ben de
Old 08-09-2007, 09:29   #21
Ahmet Turan

Sayın D'arc, ben de yeğeninizin şimdiden vatana millete hayırlı evlat olması temenni ederim.

Benim isim önerim;
Kız olursa: Mihriban
Erkek olursa: Ahmet Turan
Old 08-09-2007, 10:38   #22
Jeanne D'arc

Alıntı:
Ahmet Turan

Old 08-09-2007, 10:42   #23
Av.Mehmet Saim Dikici

Kız ismi: Elif, Zeynep veya Ayşe
Erkek ismi: Ahmet, Uğur veya Cem
Old 08-09-2007, 10:48   #24
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Ahmet Turan
Eylül kızlarda sıkça görülüyor..... Yanına bi isim daha rica ediyim

Hicran nasıl...

Eylül Hicran
Old 08-09-2007, 11:19   #25
Av.H.Sancar KARACA

"Bir daha da çocuk mocuk yapmadık. " (Üstada saygılarımı sunuyorum)

Eğer bir daha çocuk "mocuk" yapar da, çocuk 20 Eylül'e kadar doğarsa -Eylül Hicran da güzel ama- Başak'tır, çekilmez. Onun için Eylül Hazan olsun.
Old 08-09-2007, 11:40   #26
Jeanne D'arc

Hicran. Yazık değil mi çocuğa?
Old 08-09-2007, 12:18   #27
Av.Suat Ergin

Hüsamettin, Recep, Ramazan, Habibe gibi isimler koymazdım.

Koyacak olsaydım, Üsamettin, İrecep, Irmazan, Abibe koyardım. Çünkü bizim yörede çoğu isim yazıldığı gibi okunmaz.
Old 08-09-2007, 12:21   #28
Jeanne D'arc

Üsamettin, İrecep'i bilir, Abibe'yi tahmin ederdim ama bu "Irmazan" yeni bir keşif, teşekkürler!
Old 08-09-2007, 13:38   #30
slide

Alıntı:
Yazan Jeanne D'arc
Yeğenim olacak ve ben ona hiç bir ismi yakıştıramıyorum. (Mazur görün lütfen, ilk kez yeğenim olacak.)

Uyduruk-kıytırık-moda isimlerden hazzetmiyorum. Özel olsun, bir anlamı, bir hikayesi olsun, farklı olsun, bi tane olsun istiyorum. Duyulur duyulmaz isim olarak bile sevilsin istiyorum ve bulamıyorum.

O nedenle bu forum çok isabetli oldu. Katkılarınızı esirgemeyin, ben takipte olacağım.

Saygılarımla.
Alkım olabilir..anlamlarından biri güçlü kuvvetli...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi