Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma davasının reddi tekrar dava açma

Yanıt
Old 13-12-2010, 10:27   #1
evo09

Varsayılan Boşanma davasının reddi tekrar dava açma

Değerli meslektaşlarım müvekkil 2 yıl önce boşanma davası açıyor ve dava reddiliyor.Davalı boşanmak istemediğini beyan ediyor. 2008 yılında karar verilmesine rağmen gerekçeli karar müvekkile ve davalıya 2010 yılı Aralık ayının başında tebliğ ediliyor. Müvekkil 2 yıldır eşinden ayrı yaşıyor. Tekrar boşanma davası açmak için kesinleşmeden sonra 3 yıl beklemek gerekiyor. Bu da zaten 2 yıldır bekleyen ve ayrı yaşayan müvekkili büyük sıkıntıya sokuyor. Burada davalı tarafın tekrar dava açıp anlaşmalı boşanma yapmak söz konusu olabilirmi? Yada boşanmayı gerçekleştirebileceğimiz br yol var mı?
Old 13-12-2010, 10:39   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan evo09
Değerli meslektaşlarım müvekkil 2 yıl önce boşanma davası açıyor ve dava reddiliyor.Davalı boşanmak istemediğini beyan ediyor. 2008 yılında karar verilmesine rağmen gerekçeli karar müvekkile ve davalıya 2010 yılı Aralık ayının başında tebliğ ediliyor. Müvekkil 2 yıldır eşinden ayrı yaşıyor. Tekrar boşanma davası açmak için kesinleşmeden sonra 3 yıl beklemek gerekiyor. Bu da zaten 2 yıldır bekleyen ve ayrı yaşayan müvekkili büyük sıkıntıya sokuyor. Burada davalı tarafın tekrar dava açıp anlaşmalı boşanma yapmak söz konusu olabilirmi? Yada boşanmayı gerçekleştirebileceğimiz br yol var mı?

Masrafı verilmediği için gerekçeli karar bu süre içinde teliğ edilememiştir. Avukat aracılığı ile takip edilmeyen davalarda bu tür durumlara sık rastlanıyor.
Anlaşmalı boşanma ya da redle sonuçlanan davadakiler dışında boşanma nedenlerinden birini gerçekleştiren olaylara dayanılarak yeni dava açılması her zaman mümkündür.
Old 13-12-2010, 12:13   #3
ATARAS

Sayın Meslektaşım,

İlk dava kesinleşmediği için, aradan geçen 2 yılın bir önemi yok. Bu karar kesinleştikten sonra 3 yıl geçmesi gerekiyor. Ancak, bu arada anlaşmalı boşanma davası açmanız yada ilk davanın açıldığı günden sonra yaşanan yeni olaylara dayalı boşanma davası açmanız mümkün. İyi çalışmalar..
Old 13-12-2010, 13:06   #4
ALAMUT

kendi şahsi görüşürümü belirtmek istiyorum. Kanunda 3 sene bir araya gelmedikleri ispatlanırsa hiçbir kusur aranmaksızın boşanır diyor. yani, 3 yılın dolmasını beklemeye hiç gerek yok bence. kusur araştırması yapılsın dava o şekikde sonuçlansın. bence meslektaşalrım bu kanun metnini yanlış yorumluyrlar gibime geliyor. saygılar
Old 13-12-2010, 13:41   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan ALAMUT
kendi şahsi görüşürümü belirtmek istiyorum. Kanunda 3 sene bir araya gelmedikleri ispatlanırsa hiçbir kusur aranmaksızın boşanır diyor. yani, 3 yılın dolmasını beklemeye hiç gerek yok bence. kusur araştırması yapılsın dava o şekikde sonuçlansın. bence meslektaşalrım bu kanun metnini yanlış yorumluyrlar gibime geliyor. saygılar

Ben mesajınızdaki koyulaştırdığım bölümü anlamadım. Neyi yanlış yorumladığımızı ve bu yanlış yorumu nerede yaptığımızı gösterebilir misiniz?
Old 14-12-2010, 00:20   #7
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Sayın ALAMUT Kanundaki amaç zaten 3 yıllık sürenin dolması ve biraraya gelinmemesi,kusura göre beklememek söz konusu değil.Siz yanlış anlamışsınız,prosedürü...
Old 14-12-2010, 10:49   #8
alphukuk

Alıntı:
Yazan ALAMUT

MK 166 ...
''Boşanma sebeplerinden herhangi biriyle açılmış bulunan davanın reddine karar verilmesi ve bu kararın kesinleştiği tarihten başlayarak üç yıl geçmesi halinde, her ne sebeple olursa olsun ortak hayat yeniden kurulamamışsa evlilik birliği temelden sarsılmış sayılır ve eşlerden birinin istemi üzerine boşanmaya karar verilir. '' Daha önce dayandığınız vakalar dışında yeni vakalara dayanmak suretiyle dava açabilirsiniz ancak, ilk açtığınız davadan sonra taraflar ayrı yaşamaya hak kazanacağından yeni vaka bulmakta zorlanabilirsiniz.Karşı tarafı ikna edip anlaşmalı boşanma davası açmak daha pratik olur diye düşünüyorum.
Old 14-12-2010, 12:06   #9
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan evo09

Anlaşmalı boşanma evliliğin 1 yıl dodurmasından itibaren herzaman açılabilir.
3 yılllık süreyi beklemenize gerek yok. Ancak anlaşmalı boşanmada tarafları mahkemede hazır etmeniz lazım.
Old 14-12-2010, 14:41   #10
Av.Ferit Barut

Kanunun özü kararın kesinleştiği tarihten itibaren 3 yıl süreyle evlilik birliği sağlanamamışsa yani taraflardan evliliği devam ettirmeleri beklenemeyecek durumda ise 3 yıl geçmek koşulu açılacak davada boşanmaya karar verilecektir.
Sizin durumunuzda eşler her konuda anlaşabiliyorlar ise anlaşmalı boşanma davası ile hızlı bir biçimde hukuki problemi çözmek olacaktır. Eğer bu mümkün olmadığı takdirde Mk. diğer maddelerine dayalı boşanma davası açabilirsiniz. Saygılarımla
Old 15-12-2010, 11:06   #11
ALAMUT

Varsayılan ..

sanırım topa tutuldum. evet yanlış anladım metni. şuna dayanarak öyle dedim, meslektaşlarım başka bir soruda 3 yıl geçmedikçe dava açılamayacağını söylüyorlardı. ben de başka vakıalara dayanarak açılabileceğini düşündüm. illa anlaşmalı olmaı şart mı acaba
Old 15-12-2010, 11:07   #12
evo09

cevaplarınız için teşekkür ediyorum değerli meslektaşlarım.
Old 23-05-2011, 21:00   #13
Av. ikahveci

Arkadaşlar benzer bir soru da benim var. Davacının davası şahit bulamadığı ve davasını ispat edemediği için reddediliyor. Bu karar kesinleşmeden ve üç yıl geçmeden ilk davadaki davalı boşanma davası açabilir mi?
Old 23-05-2011, 22:45   #14
BALDIRAN

Kanımca, ilk davanın davalısı, her zaman, bir boşanma davası açabilir. Zira onun tarafından açılmış, ve derdestlik/kesin hüküm itirazına vucut verecek bir başka dava yoktur.Saygılar
Old 24-05-2011, 10:26   #15
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan Av. ikahveci
Arkadaşlar benzer bir soru da benim var. Davacının davası şahit bulamadığı ve davasını ispat edemediği için reddediliyor. Bu karar kesinleşmeden ve üç yıl geçmeden ilk davadaki davalı boşanma davası açabilir mi?

Söz konusu durum TMK 166/son maddesinde yer alıyor. 3 yıllık süre bu maddeden yararlanmak isteyen davacı için söz konusu olup, davalı taraf süre sınırlaması olmaksızın herzaman dava açabilir.
Old 21-12-2013, 18:45   #16
stj.av.T.Kağan

Son yapılan yorumlara ilişkin olarak Yargıtay Kararına ihtiyacım var.Yardımcı olursanız sevinirim ..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi