Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Şİddet-annemle Bana Yardim Etdİn. MaĞduruz.

Konuyu Kilitleyin
Old 29-12-2008, 04:19   #1
Konuk

Önemli Şİddet-annemle Bana Yardim Etdİn. MaĞduruz.

02,04,2007 akşamı babam alkol alıp annemin üzerine bıçakla saldırdı..daha öncede annemle ikimiz darpa mağruz kaldık.butun sesleri ve çığlıkları komşularımız duydu.babam şiddete meğilli bir insan daha öncede maç gunu alkollu olarak arkadaşlryla birlkte yolda bi vatandaşı dövmekten davası var ve hala devam ediyor.olay olduktan hemen sonra benim verdiğim ifade ile koruma kararı aldık.(aslıhan 21) ben o gece annemi (muradiye 43) üst komşuya attım yaka paça ev darmadağın olmuştu.akşam baba tarafından iki kuzenimi aradım ve gelip babamı almalarını söyledim.kuzenlerim geldiğinde içlerinden bir tanesi jandarmaya gitmemize engel oldu.bizde o gecenin şokuyla bunun bizm için ne kadar önemli olduğunu düşünemedik.ve ertesi gunde gitmedik.boşanma süreci başlamış oldu..ben mahkemede tanık olarak henüz dinlenemedim 2 yıl olmasına ve o evde yaşanan her şeyi gören tek insan olmama ragmen.anneme bundan bi kaç sene önce babasından bir arsa kaldı.50 yıldır imarı çıkmıyordu. annem uğraşıp çıkardı hatta yerel gazeteye hissedarlar ile habe olarak çıktı..7 kardeşide anneme haklarını vekalet ile verdiler..annem gelen para ile hemen akabinde ev aldı.şu an oturduğumuz evi.belgeleri gazete küpürü,alım satım işlemleri,vekaletler,banka cüzzdanları ile mirasla gelen paranın eve gittiğini fazlasıyla belgeledi.babam ise tipik bir türk erkeği.altılı ganyan kumar içki hepsi var.99 senesinde altılı ganyandan 8 milyar para yakaladı.ev almak yerine iş yapıcam dedi ve battı.annemin mirasla ev alması 2003 senesinde.ganyan kuponunu mahkemeye parası olduğunu gösteren birbelge olarak vermiş.bir nevi kumar oynadığını kanıtlamış.ilk 2 ay annemle barışmak için çok uğraştı ben dahil araya bir çok aile dostu soktu.annem kesinlikle kabul etmedi bu sefer.bıçaklanmak hazmedilicek bir durum değil çünki.babam ise evin yarısını verirse boşanıcağını söylüyor.annemin kabul etmemesi üstne annemin vardıyalı çalışmasını bilmesine rağmen anneme iftira atmaya kalkıştı.ve bu durumu iyice çirkinleştirmeye başladı. o gece bizi almaya gelen ve bizi jandarmaya götürmeyen kuzenim babam için şahitlik yapmaya geldi ve babamın alkollü olmadığını söyledi annemin ise yüzünde bişi olmadığını söyleyerek yalancı şahitlik yaptı.oturduğumuz siteden babam 2 arkadaşını daha şahit olark getirmiş.babamın iyi bir insan olduğunu,annemle beni fazla tanımadıklarnı ve bizim geç gelip gittiğimizi beyan ettiler.bizim şahidimiz ise üst komşumuz ve benle yaşıt kızı oldu. o gece sesleri duyduklarını,üst komşumuzun kızının eşyalrımızı almak için bize indiğinde babamın alkollu baygın olduğunu kuzenlerimin babamı ayıltamadığını benim çığlıklarımı duyduğunu söyedi.aynı şeklde anneside ifae verdi.üniversite zmanında bi arkadaşım ve annesiyle yaşadım 8 ay.çok yakınlarım.arkadaşımın annesi şahitlik yapmaya geldi.babamın sorumsuz bir baba olduğunu.benmle kesinlikle ilgilenmediğini.benm bu şiddet olaylarıyla psikolojimi bozduğunu 8 ay boyunca bu kız nerde kalıyor diye bir kere bile bakmadığını anlatır nitelikte şahitlik yaptı.25 aralıkta bir durşma oldu 26 marta ertelendi.babamın avukatının verdiği son beyanda..."karımı seviyorum boşanmak istemiyoru","karım beni aldatyo","evin yarısını verirse boşanırım gbi" 3 paragraf başı var.çelişkli değilmi sizcede?şu an aynı evde yaşıyoruz.maddi durumumuz el vermediği için ayrı bir eve çıkamdık.babamıda evden yollayamadık.koruma kararı aldığımzda göndermek istemedik açıkçası çünkü kaybeden insan pskolojisyle alkollu olarak annemi veya beni işten gelrken veya giderken yakalar ve bişey yapar diye korktuk.şu an son durşmaya 3 ay var.bizim için en önemli nokta evimizin yarısının gitmemesi.avukatımız annemin şirket avukatı fakat para veremedğimz için fazla ilgilemiyo anladığımız kadaryla.1-mirasla gelen parayla alınan bu evi ikiye bölermi hakim? 2-hakimin şu an şiddet yerine kim eve ne katkıda bulunmuş,annem eve geç gelmiş mi gelmemişmi ? gbi konuların üstnde durması normalmi? davayı açan annem fakat yargılanan annem oldu gbi..birisi bize yol gösterebilirmi? buna çok ihtiyacımız var.3 ay vaktimiz var son davaya çok iyi hazrlanmalıyız...BİRİSİ ANNEMLE BANA YARDIM ETSİN.
Old 29-12-2008, 18:44   #2
üye18332

Sayın Konuk;

Öncelikle geçmiş olsun....

Aldığınız koruma kararının uygulanmayışının sebebini anlayamadım.Ancak aldığınız koruma kararı size evin özgülenmesini ve diğer bir takım tedbirleri getirir.Koruma kararı sadece ev için değil bildireceğiniz/bildirdiğiniz tüm adresler için geçerli olacaktır.İhbar sadece sizin tarafınızdan değil herkes tarafından yapılabilecektir.

Boşanma davasında tüm delillerinizi sunmanız gerekmektedir.

Ancak her davanın kendine has özellikleri olması dolayısıyla daha fazla açıklamanın sizi aydınlatmaktan çok karışıklığa sevk edeceğinden dolayı size tavsiyem;

LÜTFEN;

Bir avukattan hukuki yardım alınız,maddi durumunuz yeterli değilse baroya başvurarak hukuki yardım talep edin.

Haklarınızı doğru kullanmak ve hak kaybına uğramamak için lütfen dikkate alınız.

Saygılarımla,
Old 29-12-2008, 21:20   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
1-mirasla gelen parayla alınan bu evi ikiye bölermi hakim?

Sayın Katılımcı;

2002 yılından sonra da olsa evlilik birliği sürerken mirasyolu ile eşlerden birine kalan mal varlığı değeri o eşin kişisel malı sayılır. Annenize, babasından kalan miras payı kadar olan değer kişisel maldır.

Diğer mirasçıların hisselerini eğer evlilik birliği içinde kazandığı gelir ile almışsa bu kalan paylar üzerinde babanızın tasfiye sonrası artık değer üzerinden alacak hakkı doğar.

Yine eğer babanız bu alınan eve ilişkin olarak, alınırken yardım etmiş ise ve ya iyileştirilmesine ve ya korunmasına yönelik bir katkıda bulunmuş ise, medeni kanun 227.madde içeriğince, değer artış payına ilişkin alacak hakkına sahip olur.

Mahkeme bu yönde araştırma yapar.

Dikkat ederseniz evin mülkiyet anlamında ikiye bölünmesi değil, babanızın alacak hakkı olup olmadığı söz konusudur.

Sayın Katılımcı;

Sayın Meslektaşımın da özellikle belirtiği gibi HUKUKİ DESTEK alınız.Davanızın ispatı hususu ve yönlendirilmesi ÖNEMLİDİR. Aleyhinize bir karar çıkması halinde kararın temyizini de en sağlıklı bir AVUKAT yapabilir unutmayınız...

Böylelikle hak ve zaman kaybına uğramamış olursunuz.

Saygılarımızla.
Old 03-01-2009, 18:02   #4
Konuk

Soru Sayın Akyüz

Koruma kararını uygulayamadık çünki; annemde bende çalışıyoruz, babam sürekli alkol kullandığı için evden uzaklaştırırsak daha fazla öfkelenip annemi veya beni dışarda sıkıştırmasından korktuk. Evde aldığı akıllar doğrultusunda hiç bir şey yapadan yalnızca uyumaya geliyor.Hiç bir şekilde odasından çıkmıyor. Ve bize hiç bir şekilde bulaşmıyor. Önümüzde 3 ayımız var. Bu 3 ay içerisinde annemle ben elimizden geleni yapmaya karar verdik. Tabi geç kalmamışızdır umarım. Bu saatten sonre ne yapabilriz bilmiyorum . Ama hakimin duruşmalar daki tutumu bana farklı şeyler düşündürdü. Kesinlikle bizi konuşturmuyor. Ve annemin şiddet yüzünden bu davayı açtı fakat hakim annemin ve benim eve geliş gidiş saatlerimizi inceliyor. Babamın yaptığı ödemeleri inceliyor. 26 mart 2009 da karara bağlıcam dedi.Kafamda ki diğer bir soru ise olayları görmeyen işitmeyen insanlar dinlendi ben olayı bire bir yaşayan tek insanım ve hiç bir şekilde dinlenmedim. yalnızca koruma kararı almak için mahkede ben konuştum oda aile mahkemesiydi.farklı bir hakimle konuştum. O beni dinlemişti. derdimizi anlatabilmiştim Fakat şu an bişey sormamız mümkün bile değil.
Old 03-01-2009, 18:11   #5
Konuk

Varsayılan Sayın Ufuk

Babam yaptığı ödemelerle ilgili belgeler sunmuş fakat ev annemin üstüne olduğu için tüm site yönetiminden alınan makbuzlar annenim adına. Fakat babam site yönetiminden bir yazı almış. Makbuzlar annemin üstüne olduğunu fakat ödemelri çoğunlukla babamın yapyığını gösteren bir yazı vermişler. Annnemde site yönetiminden bu şeklde bir kağıt istedi.bize böyle bir kağıt veremiceğini söyledi. annem kağıdı çıkartıp bunu nasıl verdiniz die hesap sorunca aynı yazıyı annem için vermek zorunda kaldı.Avukatımız annemin el yazısıyla olayları kendi azından anlatmasını istedi.bunun bize bir faydası olurmu.Hangi kadın hem bıçaklanmaya kalkıp ,hemde üstne babasından kalan parayla aldığı evden aynı adama hak verir....Bunun bir yolu olmalı.
Old 03-01-2009, 19:56   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Anlatımlarınızdan çekmiş olduğunuz sıkıntı ve çaresizlik ve hukuki soru işaretleri bellidir.

Ayrıca dosyada yargılamanın ilerlediği de anlaşılmaktadır.

Ancak, bizlerin buradan dosyayı AYDINLATMAMIZ mümkün değildir.Yön vermek de söz konusu olamaz.Çünkü böyle bir imkanımız yok. Dosya içeriğinin incelenmesi gerekmektedir.

Tekrar belirtiyoruz ki, MUTLAKA profesyonel anlamda DOĞRUDAN hukuki yardım alınız.Hak kaybınızı önlersiniz.

Yoksul iseniz, bulunduğunuz yer barosundan avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.

Ve bu konuda, avukatlık hizmeti alacağınıza ilişkin olarak mahkeme yargıcından SÜRE talep edebilirsiniz.

Fiili durumunuz için, en sağlıklı yol gösterme budur.

Saygılarımızla.
Old 07-01-2009, 23:58   #7
Konuk

Varsayılan Hukuki yardim

Iyi günler

Hukuki yardim almamizi ögütlüyorsunuz; yaklasik 2 yildir devam eden bir dava ve Mart ayinda karar durusmasi olacak,bu konumda baska bir avukata dosyami devredebilirmiyim ?

Saygilarimla
Old 08-01-2009, 10:21   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Iyi günler

Hukuki yardim almamizi ögütlüyorsunuz; yaklasik 2 yildir devam eden bir dava ve Mart ayinda karar durusmasi olacak,bu konumda baska bir avukata dosyami devredebilirmiyim ?

Saygilarimla

Şu anda dosyayı takip eden bir avukatınızın olduğunu söylüyorsunuz anladığım kadarı ile,

O zaman burada sorduğunuz tüm soruları ona yöneltmeniz gerekecektir.

Eğer dava ile ilgili bilgi alamıyorsanız,sıkıntılarınız ve en önemlisi güven probleminiz varsa, karşılıklı olarak profesyonel hukuk hizmeti ilişkinizi bitirebilirsiniz.

Sonrasında, davanızın takibi ile ilgili bir başka meslektaş ile görüşmeniz gerekecektir.

Hiç bir avukatın işi kabul mecburiyeti yoktur. Şartları ve gerekli hususları görüşürsünüz.

Gelirinizin avukatlık ücreti ödemeye yetmediğini kanıtlamanız halinde ise, barodan avukat tayini talebinde de bulunabilirsiniz.Öncelikle ama, mevcut vekil müvekkil ilişkisini karşılıklı olarak sona erdirmeniz de gerekmektedir.

Tercin sizindir, mevcut avukatınızla da yolunuza devam edebilirsiniz. Her meslektaş üzerine almış olduğu sorumluluğu mutlaka yerine getirir.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi