Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

iş mahkemesi-kapıcı

Yanıt
Old 22-07-2009, 11:09   #1
Av.KIRAL

Varsayılan iş mahkemesi-kapıcı

Merhabalar,
Kapıcı olan müvekkilim , iş yerinden çıkarıldıktan sonra bana gelmeden önce iş mahkemesinde dava açmış ve husumeti ...aprtman yönetimini temsilen (kat malikleri kurulunu temsilen) yönetici.....'ne yöneltmiş.Davalı yan da husumete itiraz ediyor ve yönetime değil kat maliklerine dava açılmalıdır diyor..Bence müvekkilim husumeti doğru kişiye yöneltmiş ancak dava dilekçesi ve husumette hata olduğunu düşünen veya başkaca bilgisi olan meslekdaşım varsa yardımlarını bekliyor, teşekkür ediyorum.
Old 22-07-2009, 11:27   #2
Av.Suat Ergin

Varsayılan Konuyla ilgili karar

T.C.
YARGITAY
18. HUKUK DAİRESİ
E. 2005/5575
K. 2005/8542
T. 3.10.2005
• MÜDAHALENİN ÖNLENMESİ ( Davalı Yöneticiye Kat Malikleri Kurulunca Kapıcılık Sözleşmesinin Feshedilmesi ve Kapıcının İşine Son Verilmesi Konusunda Herhangi Bir Yetki Verilmediği - Doğrudan Yönetici Hakkında Açılan Davanın Reddinde İsabetsizlik Olmadığı )
• KAPICILIK SÖZLEŞMESİNİN FESHEDİLMESİ ( Yöneticiye Kat Malikleri Kurulunca Kapıcının İşine Son Verilmesi Konusunda Herhangi Bir Yetki Verilmediği - Doğrudan Yönetici Hakkında Açılan Davanın Reddinde İsabetsizlik Olmadığı )
• YÖNETİCİ HAKKINDA AÇILAN DAVA ( Davalı Yöneticiye Kat Malikleri Kurulunca Kapıcılık Sözleşmesinin Feshedilmesi ve Kapıcının İşine Son Verilmesi Konusunda Herhangi Bir Yetki Verilmediği - Davanın Reddinde İsabetsizlik Olmadığı )
• KAT MALİKLERİ KURULU KARARI ( Karar Alınmadan Doğrudan Yönetici Hakkında Açılan Davanın Reddine Karar Verilmiş Olmasında Bir İsabetsizlik Olmadığı )
• KAPICININ İŞİNE SON VERİLMESİ ( Davalı Yöneticiye Kat Malikleri Kurulunca Kapıcılık Sözleşmesinin Feshedilmesi ve Kapıcının İşine Son Verilmesi Konusunda Herhangi Bir Yetki Verilmediği - Doğrudan Yönetici Hakkında Açılan Davanın Reddinde İsabetsizlik Olmadığı )
634/m.19,28,34
ÖZET : Dava dilekçesinde müdahalenin önlenmesi istenilmiştir. Somut olayda davalı yöneticiye kat malikleri kurulunca kapıcılık sözleşmesinin feshedilmesi ve kapıcının işine son verilmesi konusunda herhangi bir yetki verilmediğine göre bu konuda kat malikleri kurulunca karar alınmadan doğrudan yönetici hakkında açılan davanın reddine karar verilmiş olmasında bir isabetsizlik yoktur.

DAVA : Dava dilekçesinde müdahalenin önlenmesi istenilmiştir. Mahkemece davanın sıfat yokluğu nedeniyle reddi cihetine gidilmiş, hüküm taraf vekillerince temyiz edilmiştir.

Temyiz isteminin süresi içinde olduğu anlaşıldıktan sonra dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği düşünüldü:

KARAR : Davacı kat maliki dava dilekçesinde, apartman kapıcısının sözleşmesinin feshi ile kapıcının işine son verilmesini istemiş, davayı yöneticiye karşı açmıştır.

Kat Mülkiyeti Yasasının ek 2.maddesi hükmüne göre kat malikleri kurulunca veya bu kurulca yetki verilen yönetici tarafından kapıcılık sözleşmesi feshedilip kapıcının görevine son verilebilir. Somut olayda davalı yöneticiye kat malikleri kurulunca kapıcılık sözleşmesinin feshedilmesi ve kapıcının işine son verilmesi konusunda herhangi bir yetki verilmediğine göre bu konuda kat malikleri kurulunca karar alınmadan doğrudan yönetici hakkında açılan davanın reddine karar verilmiş olmasında bir isabetsizlik yoktur.

SONUÇ : Ancak, mahkemece dava reddedildiği ve davalı taraf lehine vekalet ücreti verilmesi gerektiği belirlendiği halde vekalet ücretinin davalı yerine davacıya ödenmesine karar verilmiş olması doğru görülmemiş ise de bu hususun düzeltilmesi yeniden yargılama yapılmasını gerektirmediğinden kararın ( 4 ) nolu fıkrasında yer alan "davalıdan tahsili ile davacıya verilmesine" sözleri yerine "davacıdan tahsili ile davalıya verilmesine" sözleri yazılmak suretiyle hükmün düzeltilmesine ve düzeltilmiş bu şekli ile ONANMASINA, 03.10.2005 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 22-07-2009, 12:27   #3
Av.KIRAL

Meslekdaşım, yanıtınıza teşekkür ederim.Ancak sanırım burada kurul kararı olmaksızın işten çıkartılan görevli için açılan bir dava sözkonusu..Biz de ise apartman kat malikleri kurulu kararı ile kapıcının çıkartılmasına karar verilmiş.Kapıcı da apartmanı temsilen yöneticiye dava açmış.Bir meslekdaşım kat maliklerinin adı yazılmalıydı diyor.Ben çözemedim.Yine yardımınızı bekliyorum.Saygılar.
Old 22-07-2009, 12:56   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.KIRAL
Meslekdaşım, yanıtınıza teşekkür ederim.Ancak sanırım burada kurul kararı olmaksızın işten çıkartılan görevli için açılan bir dava sözkonusu..Biz de ise apartman kat malikleri kurulu kararı ile kapıcının çıkartılmasına karar verilmiş.Kapıcı da apartmanı temsilen yöneticiye dava açmış.Bir meslekdaşım kat maliklerinin adı yazılmalıydı diyor.Ben çözemedim.Yine yardımınızı bekliyorum.Saygılar.

Kararı şöyle okuyorum: Eğer yöneticiye, kurul tarafından kapıcının sözleşmesinin feshedilmesi konusunda yetki verilmişse ve yönetici feshetmişse; husumet yöneticiye yöneltilmelidir.

Sizin olayınızda ise sözleşme kurul tarafından feshedildiğine göre haliyle husumet kat malikleri kuruluna yöneltilmelidir.
Old 22-07-2009, 13:59   #5
Av.KIRAL

Meslekdaşım tekrar teşekkür ediyorum.Bu arada bir meslekdaşım Konut Kapıcıları Yönetmeliğinde yöneticinin işveren vekili olarak kabul edildiği dolayısıyla dava açılabileceğini belirtti.Sizlerin karşılaştığı böyle bir örnek bulunuyor mu? Saygılarımla,,,
Old 22-07-2009, 14:09   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.KIRAL
Meslekdaşım tekrar teşekkür ediyorum.Bu arada bir meslekdaşım Konut Kapıcıları Yönetmeliğinde yöneticinin işveren vekili olarak kabul edildiği dolayısıyla dava açılabileceğini belirtti.Sizlerin karşılaştığı böyle bir örnek bulunuyor mu? Saygılarımla,,,

Yönetmelik maddesi aksini hüküm altına almış.

Alıntı:
Konut Kapıcıları Yönetmeliği

Yöneticinin görev, yetki ve sorumlulukları şunlardır:
a) İşverence kendisine yazılı yetki verilmesi koşulu ile iş ve toplu iş sözleşmesi yapmak, değiştirmek ve fesh etmek,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi