Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma süresince karşı tarafın evi kullanımından dolayı kira talebi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-11-2019, 16:01   #1
Izmirtas

Varsayılan Boşanma süresince karşı tarafın evi kullanımından dolayı kira talebi

Merhaba, foruma yeni üye oldum, öncelikle böyle bir forumun olduğundan yeni haberdar oldum. İnşallah benimde sizlere faydam olur. Aşağıdaki konu hakkında yardım ve düşüncelerinizi rica ederim

Müvekkilime karşı 1,5 sene önce, eşi tarafından boşanma davası açıldı vede bizde karşı dava açarak mahkeme süreci devam ediyor, evlilik 2 yil sürdü ve çocukları yok. Evlilik birliği içinde alınan bir evleri var. Dava ilk açıldığında evi kullanma talebimiz oldu aynı şekilde karşı tarafında oldu. Bu surede iki tarafta da işsiz ve evin kullanımını mahkeme kosullar degisinceye kadar karşı tarafa yani bayana verdi. Mahkemeye hala sürüyor, karşı taraf Ankara dışında İstanbul'da işe girdi ve orada yaşıyor, bizde mahkemeden evi talep ettik, TMK 169 göre koruyucu önlemlerden dolayı evin kullanımını karşı taraftan alıp bize mahkeme vermedi.
Karşı tarafın Ankara'da yaşamadığını İstanbul'da çalıştığını ssk ve işyerinden aldığım yazı ile ispat ettik ama gene ev kullanımını alamadık.
1-) Bu konu hakkında. Ne yapabiliriz ?
2-) Boşanma gerçekleştikten sonra ecrimisil yada evin yarısi ve eşyaların yarisi müvekkilime ait olduğu için, bu dava sürecinde, karış tarafin evi kullanımından dolayı nasıl kira talebimiz olabilir ? Teşekkürler
Old 06-12-2019, 15:12   #2
Av. Musa TAÇYILDIZ

1- Meslektaşım tekrar talepte bulunun, ikna edene kadar. Ara karar olduğu için ancak hükümle birlikte kanun yoluna başvurabilirsiniz.

2- Ecrimisil ancak kötüniyetli zilyetten talep edilebilir. O yüzden kira talebinde de bulunamazsınız diye düşnüyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi