Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma ev paylaşımı

Konuyu Kilitleyin
Old 20-03-2007, 20:57   #1
Konuk

Varsayılan boşanma ev paylaşımı

1976 yılında evlendim ve 2002 yılında boşanma davam başladı. Hakim 2005 yılında boşanma davasını sonuca bağladı ama davayı ikiye boldu evin paylaşımı ile ilgili olan davaya devam kararı verdı. Bu arada eşim avukat ve ben evliliğimiz boyunca çalışmadım. 2 çocuğumuz var. Eşimin mal varlığı fazla ve durumu çok iyiydi. Oğlumuzu Kıbrıs'ta özel bir üniversitede okutabiliyor. Ama araştırmalar sonucunda üzerine sadece 3 arsa, 1 işyeri ve ev çıktı. Diğer arsaları bir şekilde abisinin ablasının üzerinde gorunuyordu. Ben 26 yılın sonucu olarak 5 milyar tazminat ve 200 milyon nafaka alabildim ne yazık ki. Tabii bu duruma ezilen bir kadın olarak çok uzuldum ve adaletin yerini bulamayacağına inanmaya başladım Eşim avukattı ve işin tüm detaylarını biliyordu. Benim avukatımda elinden geleni yaptı ama olmadı. Davanın ikiye ayrılması sonucu halen ev davamız suruyor. Ev davamızda durum şu: Evliliğimiz süresinde(1987)Benim uzerime olan bir ev(uzerime olan tek şey) satılarak yerine çok daha iyi bir ev alındı. Ben de hiç kotu niyetli olmadığım için gidip evi sattım ve parasını eşime verdim. Sonra da yeni ev alındı. Ama tabii bu durumun şahidi yok. Çocuklarımız çok kucuktu. Ev yaklaşık 200 milyar değerinde benim sattığım ev ise 60 milyar cıvarındaydı. Sizce benim bu davadan herhangi sonuç alma şansımvar mı? Bir kadın olarak 30 yıllık evlilik, 2 çocuk ve tüm iyi niyetimin sonucu 200 milyon nafaka olunca benim hiç umudum kalmadı ve mahkemeye bilir kişi ve diğer masraflar için para yatırmak zorundayım bunun için artık devam etmek de istemiyorum. Sizce devam etmeli miyim?
Old 21-03-2007, 19:59   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba

Boşanma davası ve katkı payı alacağı davası ayrı ayrı veya birlikte açılmış olsa da önce boşanma davası sonuçlandırılır,kesinleşme sonrasında katkı payı davasında karar verilir.Bu nedenle davaların ayrılması kararı yerinde bir karardır.

Katkı payı davasında eşlerin malın edinilmesindeki katkıları dikkate alınır.Siz ,mülkiyeti size ait olan evinizi sattığınızı ve parasını eşinize vererek başka bir mal edinmesine yardım ettiğinizi belirtiyorsunuz.Bu işlem tapu kayıtlarından yararlanarak ispat edilebilir.

Her ne kadar sizin sattığınız evden elde ettiğiniz bedel evin şimdiki bedelinin altındaysa da,malda ortaya çıkan değer artışı için katkınız oranında alacak hakkına sahip olabilirsiniz.

Bu alacak miktarı şimdi belirlenen değere göre hesaplanır.
Davaya devam edip etmeyeceğinize bir avukata danışarak siz karar vermelisiniz.

Eğer bir avukata vekalet ücreti ödeyemeyecek durumdaysanız

bulunduğunuz yerin barosndaki adlim yardım servisinden yardım alabilir ve vekalet ücreti ödemeyeceğiniz bir avukatın dosyanız için atanmasını isteyebilirsiniz.

Saygılarımla
Old 22-03-2007, 21:09   #3
Doc.Dr.Şükran ŞIPKA

Merhaba,
Yeni Mal Rejimi Yürürlük Kanunu'nun 10. maddesi mağdurlarından biri de sizsiniz ne yazıkki. Eski Medeni Kanun dönemindeki "mal ayrılığı" rejiminin sizin gibi milyonlarca ev kadını için adaletsiz ve eşitliğe aykırı sonucu. Diğer kadınlarımız için tek umudumuz Anayasa Mahkemesinde bekleyen davalar.
Sayın Kayar'ın da yazdığı gibi, siz eşinizin adına kayıtlı olan bu eve yaptığınız katkıyı, o evdeki değer artışına oranlayarak para olarak (katkı payı alacağı) alabilirsiniz. Davayı kazanacağınızı umuyorum. Bu konuda emsal birçok Yargıtay kararı var. Eşiniz avukat da olsa, siz adalete güvenin, kazanırsınız. Tedbir istemeyi unutmayın.
HERŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN!
Old 14-08-2007, 11:48   #4
Konuk

Varsayılan evlenmeden bir yıl önce banka kredisi ile aldığım evin durumu boşanmada ne olacak

ben 1 ağustos 2006 da evlendim şu anda boşanma aşamasındayız evlenmeden bir yıl önce banka kredisi ile aldığım evin durumu ne olacak sahip olduğum tek mülk bu hala kredi borcunu ödüyorum lütfen yardımcı olun
Old 15-08-2007, 10:19   #5
Konuk

ben 20 yıllık evliyim boşanmak gibi bir problemim yok ama öğrenmek istediğim şey ben çaışıyorum evlendikten sonra 2 ev aldık ikiside eşimin adına kayıtlı. eşim bu gayrimenkullerin ikimizin adına (Yeni Medeni Kanuna göre) olduğunu benim iznim olmadan satamıyacağını söylüyor. bu doğrumudur. evler eşimin adına kayıtlı olmasına rağmen satış işleminde benim adım gözükmemesine rağmen benim görüşüm alınıyormu. şimdiden teşekkür ediyorum.

belgin
Old 15-08-2007, 11:30   #6
MUSTAFA AKAR

Alıntı:
Yazan Konuk
ben 20 yıllık evliyim boşanmak gibi bir problemim yok ama öğrenmek istediğim şey ben çaışıyorum evlendikten sonra 2 ev aldık ikiside eşimin adına kayıtlı. eşim bu gayrimenkullerin ikimizin adına (Yeni Medeni Kanuna göre) olduğunu benim iznim olmadan satamıyacağını söylüyor. bu doğrumudur. evler eşimin adına kayıtlı olmasına rağmen satış işleminde benim adım gözükmemesine rağmen benim görüşüm alınıyormu. şimdiden teşekkür ediyorum.

belgin
01.01.2002 tarihinden itibaren eşler arasında ayrı bir mal rejimi anlaşması yapılmadıysa aralarıdaki mal rejim sözleşmesi edinilmiş mallara katılmadır . dolayısıyla evleri bu tarihten sonra aldıysanız evlerin yarısı sizin bu tarihten önce aldıysanız değer artışı ve katkı payı davası açarak hakkızı arayabilirsiniz diğeride eğer evlerden biri aile konutusuysa tapuya şerh vererek eşinizin ebvin sizden habersiz satışını engelleyebilirsiniz
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi