Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Talep sonucu ile açıklamalar kısmının farklı olması

Yanıt
Old 16-08-2017, 10:21   #1
samet inan

Varsayılan Talep sonucu ile açıklamalar kısmının farklı olması

Bir tasarrufun iptali davasında açıklamalar kısmında 32 adet taşınmazdan bahsetmemize rağmen sonuç kısmında 21 adet taşınmazın tasarrufunun iptali talep edilmiştir. Bu durumda ne yapabiliriz? Bu durumu nasıl düzeltebiliriz?
Old 16-08-2017, 10:45   #2
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın İnan,

Benim anlamadığım bir şey var;

Sonuç istem kısmında taşınmazların bilgilerini tek tek yazmadınız mı? Sadece sayısal olarak "21 adet taşınmaza ilişkin tasarrufun iptaline" şeklinde mi talepte bulundunuz?

Eğer sadece yazımdan kaynaklı bir rakam hatanız varsa sıkıntı yok; maddi hata der, açıklayıcı bir dilekçe sunarsınız. Zaten dilekçeye bakan da bunu anlar.

Ancak sonuç istemi ne şekilde kaleme aldığınız önem taşıyor.
Old 16-08-2017, 10:49   #3
samet inan

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık Behrem
Sayın İnan,

Benim anlamadığım bir şey var;

Sonuç istem kısmında taşınmazların bilgilerini tek tek yazmadınız mı? Sadece sayısal olarak "21 adet taşınmaza ilişkin tasarrufun iptaline" şeklinde mi talepte bulundunuz?
Açıklamalar kısmında 32 adet taşınmazı tek tek yazdık. Sonuç kısmında 21adet taşınmazın bilgilerini yazdık. 10 tanesini unuttuk
Old 16-08-2017, 10:57   #4
Av.Duygu Işık Behrem

O halde bana göre öncelikle, maddi hatanın düzeltilmesi talepli bir dilekçe sunun; dilekçe içeriğinde belirtilen taşınmazların sonuç isteme aktarılırken (sanıyorum kopyala - yapıştır yaparken 10 tanesi gözden kaçmış...) sehven 10 tanesinin aktarılmadığını belirtin. (Çünkü bilgisayarın kopyala yapıştır mantığı düşünülünce aslında bir yazım hatası, hatta dilekçenizde bunu bile açıklayabilirsiniz.) Eğer harç tamamlamanız gerekiyorsa da aynı dilekçenizin sonuç istem kısmında ayrıca mahkemeden bu hususta da karar almasını talep edin. Bu arada ek dava açıp birleştirme talep etmek için sürenizin ne kadar kaldığına dikkat edin, bunu denerken süre kaçırmayın! (Kabul edilmeme ihtimali yüksek ama denemeye değer.)

Eğer bu isteminiz kabul edilmezse; ek bir dava açıp birleştirme talep edersiniz. Tabii süre kaçırılmadıysa.

Maddi hataların düzeltilmesi

MADDE 183- (1) Tarafların veya mahkemenin dava dosyasında bulunan belgelerdeki açık yazı ve hesap hataları, karar verilinceye kadar düzeltilebilir. Taraflardan birinin yazı veya hesap hatasını düzeltmesi sonucu yargılama uzamışsa, yargılama giderlerinin belirlenmesinde bu durum da dikkate alınır.
Old 16-08-2017, 11:16   #5
samet inan

Konu ile Yargıtay kararı bulamadım. Elinde olan var mıdır!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi