Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Davasında evde kalma durumu

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-08-2015, 09:47   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Davasında evde kalma durumu

günaydın,yaklaşık 1 yıldır boşanma davam devam etmekte. Evleneli 4,5 yıl oldu.Çocuğumuz yok. Eşim evlilik birlğ.temelden sarsılması nedeni ile çekişmeli dava açtı çünkü ben boşanmak istemiyordum ve anlaşmayı kabul etmedim.Oturduğumuz evin tapusu da eşimin adına kayıtlı idi ve ben dava açılmadan çok önce tapuya aile şerhi koydurmuştum. Şu an davada tanıklar dinlenme aşamasında ve geçen duruşmada hakim evde kalma hakkını dava sonuçlanıncaya kadar bana tahsis etti. Buna rağmen eşim ve ailesi bana mesajlarla evden çıkmam için üstükapalı tehditvari bir ima ile baskı yapıyorlar. Eşim de bende boşanmanın gerçekleşmeyeceğini davanın büyük olasılıkla reddolunacağını öğrendik. Tabi bu durum eşim ve ailesini oldukça geriyor. Çünkü dava reddedilirse benim 3 yıl kadar daha evde oturma hakkım olabiliyormuş. Eşim 1 yıl önce davayı açar açmaz evden gitti. Kira ödemediği, ailesine ait bir evde ikamet ediyor şu anda.Çalışıyor durumu iyi ama işyeri maaşını ssk da düşük gösteriyor. Ben de çalışıyorum. Eşimin ailesininde durumları iyi. Şimdi oturduğum bu evi evlilik öncesi eşime babası almış ve tapuyu da eşimin adına kaydettirmiş. Biz 4,5 yıldır bu evde otururken hiç kira ödemedik. Kira sözleşmesi yok. Dahası eşim bekarkende bu evde kira ödemeden 3 -4 senedir yaşamışlığıda var. Şimdi kayınpederim evin kendisine ait olduğunu söylüyor , beni evden tahliye etmek, aile konutu şerhini iptal etmek yahut benden kira tahsil etmek gibi girişimlerde buluncağını bunlar için bana davalar açacaklarını söylüyor. Hal böyleyken k.pederim bana açacağı dava ile bu dediklerini elde edebilir mi ? Ben boşanmak ta evden çıkmakta istemiyorum. Çünkü evden çıkarsam gitcek yerim yok. Maaşımda yetmez ihtiyaçlarımı karşılamaya. Beni evden gönderebilir lermi ? benden kira bedeli alabilirler mi ? Eşim evliliğimiz süresince kira değilde minnettarlığını ailesine ödemek adına onlara parasal yardım yapıyordu, zannederim hesaplarına bir miktar para aktarmıştır zaman zaman. Ama dediğim gibi bunları kira adına değil duyduğu minnet adına yapıyordu. halbuki yapmasına hiç gerek yoktu dediğim gibi eşimin ailesinin halleri vakitleri yerinde. Esasen evlilğimiz boyunca bu ev sizin diye diye bizden bütün birikimimizi çekip aldılar ve sonra da bu ev nerden sizin oluyor hadi çıkın gidin kiraya dediler. ben de taşınmayı kabul etmeyince beni evden çıkarmak adına eşime baskıyla bu davayı açtırdılar. Bizim birikimimizle eşim annesinin adına ev aldı ve şu an da o evde kira ödemeden oturuyor. Aslında şu an da evimizde bedava oturmuyorum. Eşimin ailesine yaptığı parasal katkı önümüzdeki 3 senenin kira bedelinide zaten karşılıyor. K.pederim nerdeyse 10 sene önce satın alırken tapuyu oğluna vermiş ve hiç kira bdeli almamış bugüne kadar. Şimdi almaya hakkı olabilir mi benden ? Beni evden çıkartabilr ler mi ?
Old 24-08-2015, 14:04   #2
Av. Oktay Durmaz

Sayın katılımcı,

İkamet ettiğiniz konut eşinizin adına tapuda tesçil edilmiş.
Eşiniz malik sıfatına sahip.

Sizde eşiniz adına kayıtlı konutun tapu kaydına aile konutu şerhi işletmişsiniz.

Kayınpederiniz tapu iptali ve tesçil davası açmadan, eşiniz adına kayıt iptal edilmeden sizden veya eşinizden kira talep edemeyeceği ve tahliye edemeyeceği kanaatindeyim.

Doğrudan bir avukattan yardım almanızı yararınıza olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi