Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Davası Açmak İstiyorum/Mal rejimi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-10-2011, 08:01   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Davası Açmak İstiyorum/Mal rejimi

15 yıllık evli bir bayanım 13 yaşında bir oğlum var bir kamu kuruluşunda çalışmaktayım eşim öğretmen 8 yıldır başka bir ilde çalışmaktadır. istemediği için bulunduğumuz ile tayin istememiştir.ben oğlumla birlikte yaşıyorum. eşim arada bir geldiğinde sürekli şiddet hakaret görmekteyim kumar oynuyor borçları yüzünden sürekli bizi suçluyor. ben 6 yıl önce banka kredisiyle bir ev aldım evin borcu bitmedi daha 4 yıl ödemesi olup ev banka ipoteği altındadır. eşimden boşanmak istiyorum ama evin yarısını mahkemeden isteyeceğini söylüyor. evi yalnız ben ödedim hiç bir katkısı olmamıştır ne evin ödemesine nede oğlumla bizim geçinmemize benim sorum evin yarısını kazanabilirmi şimdiden tşkler
Old 04-10-2011, 10:22   #2
kezzy

Sayın katılımcı;
Evlendikten sonra alınmış taşınmazla ilgili, taşınmazın edinilme biçimi,parasal kaynağı ve tarihi dikkate alınarak durumun değerlendirilmesi gerekmektedir.
Almış olduğunuz taşınmazın ödemeleri sadece çalışma karşılığı edinilen kazançla karşılanmış ise,diğer tarafın bu miktar üzerinden katılım alacağı talep hakkı vardır.
Değer artışları,taşınmazın borçları ve benzeri konular ile boşanma sürecinde karşılacağınız tüm konuların ayrıntıları gereği hak kaybına uğramamak ve detaylı bilgi için bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız gerekiğini önemle hatırlatırız.
Old 06-10-2011, 13:27   #3
Konuk

bunla ilgili hiç örnek varmı paylaşılmayıp sadece kadında kalma ihtimali varmı acaba
Old 10-10-2011, 19:12   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Boşanma davası açmanız ve boşanma ile sonuçlanması halinde; eşiniz edinilmiş malların tasfiyesi ve tasfiye payı alacağı için boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde dava açabilir. Öncesinde dava açarsa hakim karar verebilmek için boşanmanın kesinleşmesini bekleyecektir.

Bu tasfiye ve alacak davasında, tasfiye hesabı boşanma davası tarihi esas alınarak yapılacakır. yani sizin boşanmada davası tarihine kadar ev için yaptığınız ödemelerin yarı değeri üzerinde eşinizin tasfiye payı alacağı hesap edebilir. Ki bu da o zamana kadar ödenen paranın kabaca yarısı kadardır.

Bu eşinizin kanundan gelen hakkıdır. Yukarıda meslektaşımın beyan ettiği gibi, kazandığınız para ile ödemelerde bulundu iseniz dava tarihine kadarki ödemeleriniz tasfiyeye dahil edilir.

Size miras kalan veya size bağışlanan bir para ile ödeme yaparsanız bunun üzerinde diğer eşin alacak hakkı doğmaz. Çünkü burada ödeme kişisel malınızla yapılmıştır. Bunun ispatı da size ait olacaktır.

Daha fazlası için bir avukatla yüzyüze görüşmeli ve yol haritası belirlemelisiniz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılar..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi