Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

kızımı terk eden damada dava açmak

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-09-2011, 17:38   #1
madca

Önemli kızımı terk eden damada dava açmak

kızım 4 sene önce eşi tarafından terk edildi o günden beri 3 çocuğu ile berbaer bende kalmakta.Kızım boşanma davası açtı fakat damadım zorluk cıkarıyor...çocuklarını ne arıyor ne soruyor ne de maddi desdek veriyor...Damadım hakkında suç duyurusunda bulunabilirmiyim..evet ise hangi madde ye göre suç teşkil ediyor...teşekkürler
Old 27-09-2011, 10:13   #2
kezzy

Sayın katılımcı;
Kızınızın, boşanmaya neden olan olaylarda eşinin KUSURLU olduğunu kanıtlamanız gerekir. Bu halde boşanmaya karar verilebilir.

Boşanma davası ile birlikte maddi ve manevi tazminat, dava tarihinden itibaren TEDBİR nafakası, boşanmaya karar verilip kesinleşmesinden sonra devam etmek üzere de YOKSULLUK nafakası ve çocuğunun velayetinin tarafına verilmesine hükmedilmesini isteyebilir.
Ancak boşanma davalarında bir eşin diğerinden maddi tazminat talebinde bulunabilmesi için öncelikle, tazminat talep eden eşin öncelikle boşanma sebebiyle mevcut veya beklenen menfaatlerinin zedelenmesi şartı aranmaktadır,bir diğer şartı ise tazminat talep edilen eşten daha az kusurlu olmak veya kusursuz olmaktır. Boşanmakta eşi kadar ya da eşinden daha ağır kusuru olan eşin maddi tazminat isteme hakkı bulunmamaktadır.

Çocuklarla ilgili bakımı ve yetiştirilmesi için İŞTİRAK NAFAKASI na hükmedilecektir.

Bunun dışında manevi olarak çocukları ile ilgilenmeyen babayı buna zorlayacak bir hukuki yaptırım bulunmamaktadır.

Hak kaybına uğramamak için muhakak bir avukattan DOĞRUDAN hukuki destek alınması gerektiğini hatırlatırız.

Saygılarımla
Old 01-10-2011, 14:45   #3
madca

Karar damadıma tazminat davası

öncelikle cevabınız için teşekkür ederim...fakat bu dediklerinizi zaten kızım yapmıştır halen mahkemeleri devam etmekte...ama benim sormak istediğim asıl soru şu:damadım kusurlu taraf terk ettiğini mahkemece(ceza-sulh) ıspatlandı.ben kızıma ve üç çocuğunu sokakta bırakacak değildim sahip cıktım ..fakat damadımın yapması gerekenleri ben üstlenmek zorunda kaldım..bu yüzden damadıma maddi/manevi tazminat davası açabilirmiyim/suç duyurusunda bulunabilirmiyim...damat şu an özbekistanda başka bir kadınla yaşamakta,rahat rahathayatını sürdürmekte..fakat özbekistanda yaşamını ıspatlayamadığımız için de mahkeme sürmekte...dışişleri bakanlığına yazmış olduğumuz yazıya(özbekistandaki maddi durumun araştırılması)özbek makamlarından cevap gelmediği için 1,5 senedir bu cevabı beklediğimiz için mahkeme kara geçememekte....biraz karışık ama asıl öğrenmek istediğim DAMADIM HAKKINDA SUÇ DUYURUSU YAPABİLİRMİYİM...EVETSE HANGİ MADDE YADA KANUNA GÖRE....ÇOK TEŞEKKÜRLER
Old 01-10-2011, 21:01   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Kızınızın eşi,kusurlu davranışı eşine karşı gerçekleştirmiştir.

Türk Ceza Kanun mad.233/1'e göre ; Aile hukukundan doğan bakım, eğitim veya destek olma yükümlülüğünü yerine getirmeyen kişi, şikayet üzerine, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
Kızınız dilerse eşi hakkında koşulları varsa şikayet hakkını kullanabilir.

Siz ise yardımlarınızı kızınıza yapmış bulunuyorsunuz.Yapmış olduğunuz masrafların muhattabı kızınızdır.

Siz aktif olarak damadınızıa para vermiş iseniz o zaman bu miktarı damadınızdan isteyebilirsiniz.

Damadınızın ailenin geçimine elbette katılma yükümlülüğü bulunmaktadır.Bu yükümlülük için hukuk davasını ise kızınız yürütebilir.Sizin dosyada taraf olmanız söz konusu değildir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi