Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

azilde vekalet ücreti

Yanıt
Old 27-12-2007, 19:41   #1
legalist

Varsayılan azilde vekalet ücreti

Herkese merhaba yakalaşık bir yıldır icra hukuk mahkemesinde davacı borçlu avukatı olduğum bir dosya var. müveklim kendisi hakkında başlatılan icra takibine çekteki imzanın kendisine ait olmadığını ileri sürerek borca ve imzaya itiraz etti. icra hukuk mahkemesinde borca ve imzaya itiraz ederek dava açtık ve teminat yatırarak takibi durdurduk.
ancak bir duruşmaya ağır bir hastalık geçirmem nedeniyle katılamadın. yanımda başkada kimse çalışmadığı için dosya düştü ve ben 2 ay sonra dosyayı yeniliyebilidim. ve 1 aylık raporum var. müvekkilim bilirkişi üçretini yatırmadığı için dosya bilirkişiye gitmedi. ancak daha sonraki bir duruşmada verilen kesin süre içindede bilirkişi üçreti müvekkilim tarafından yatırıldı. ancak dosya bilirkişiye gittikten sonra yani artık dosya binevi son aşamaya gelmişken beni azletti ve başka bir avukatı vekil tayin etti. sevgili meslektaşlarım merak ettiğim öncelikle
1)burada dosyanın, duruşmaya katılmamam nedeniyle düşmesi ve yaklaşık 2 ay sonra yenilmesi haklı azil için gerekçe sayılırmı. raporumun olması bu durumu değiştiri mi
2)bilirkişi üçretini kendisi yatırmadığı için yaklaşık 1 ay zaman kaybettik. burada haklı azile neden olabilecek herhangi bir husus varmı.
3)azil haksız ise almam gereken vekalet üçreti oranı nedir.
4)muhtemelen önümüzdeki duruşma lehimize kara verilecek. müvekkilimin yeni atadığı avukat hiçbir şey yapmamış olmasına rağmen normal koşullarda benim almam gereken vekalet üçretine hak kazanırmı.(karşı tarafın vereceği vekalet üçreti)
Old 27-12-2007, 20:27   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
1 aylık raporum var

Alıntı:
yaklaşık 2 ay sonra yenilmesi haklı azil için gerekçe sayılırmı

Aradaki 1 ay??? Kanaatimce azil haklı gibi...

Alıntı:
3)azil haksız ise almam gereken vekalet üçreti oranı nedir.

Maktu vekalet ücretidir.

Alıntı:
müvekkilimin yeni atadığı avukat hiçbir şey yapmamış olmasına rağmen normal koşullarda benim almam gereken vekalet üçretine hak kazanırmı.(karşı tarafın vereceği vekalet üçreti

Azilname olduğu ve aslında karşı vekalet ücreti müvekkil adına hükmolunduğu için siz talep edemezsiniz.

Saygılarımla
Old 27-12-2007, 20:48   #3
adalet48

sayın legalist
müvekkiliniz ile aranızda vekalet ücret sözleşmesi yapıp yapmadığınızı merak ettim. Çünkü bazı kötüniyetli müvekkiller davanın kazanılacağını anladıkları zaman avukata vekalet ücreti sözleşmesinde yazan ücreti ödememek için çeşitli bahaneler ile azil yoluna gitmektedirler. Ancak bilirkişi ücretini sizin yatırmanız gerektiği kanaatindeyim. Çünkü sanıyorum avukatlık kanununda yapacağınız iş için gerekli giderleri avans olarak isteyebileceğiniz ve avans ödenmediği takdirde işe başlamayabileceğiniz yazılıdır. Yani kanun sizin gerekli giderleri keşif, bilirkişi ücreti..vs işe başlarken aldığınızı kabul ediyor. Böylelikle bilirkişi ücretini müvekkiliniz yatırmamış olsa dahi sizin yatırmanız gerekmektedir.Bu nedenle kaybedilen zaman bakımından sanki azil haklı hale geliyor kanaatindeyim.
Old 28-12-2007, 15:02   #4
legalist

bu durumda tabiri caiz ise avukat hapşırsa bile haklı azil için neden oluşmuş oluyor.
yenilemeyi 1 ay geç yapmam müvekkilim acısından hukuki bir hak kaybına yol açmadı evet biraz zaman aldı ama hukuki bir hak kaybına yol açmadı.kaldıki hukuk bana yenileme yapmam için verdiği sürenin içinde beni yenileme yapmışım.
ayrıca bilirkişi üçreti konusunda avanısın işe başlanırken müvekkilden peşin alınması gerektiğine ilşkin herhangi bir kanun hükmü hatırlamıyorum. ayrıca dava açıldıktan sonra tahmin edilemeyen masraflar ortaya çıktığında benim bu masrafları aldığıma ilişkin kanaatmı oluşmuş olur. pek mantıklı değil ne dersiniz.
Old 30-12-2007, 00:40   #5
ali ekmekçi

bu olayımızda meslektaşımızın Müvekkiline verdiği zarar nedir acaba 1 aylık gecikmemi??Bence azil haklı olmamalı bu olayda somut olayda Müvekkilin ne gibi bir zararı var,ulaşılmak istenen hedefe ulaşılmamış mı,kaldı ki meslektaş yenilemiş dosya bilirkişiye gitmiş sonra azledilmiş ..Düşünsenize dosya okumayan hakimlerin durumu nolacak...Kendimize daha insaflı olalım derim.Diğer meslektaşa sadece davamız kabul edilsin demek kalmış bu benim vicdanımla bağdaşmıyor arkadaşlar..Meslektaşın yerişnde olsam ücreti vekalet için dava açardım.
Old 02-01-2008, 16:10   #6
legalist

Varsayılan vekalet üçreti mahtumu nispi mi

vekalet üçretine dair asgari üçret tarifesinde dava konusu para veya para ile ölçülebiliyorsa tarifenin üçüncü kısmına göre belirlenir demektedir. söz konusu olan dava, karşı tarafın müvekkilim hakkında başlatığı 20 bin ytl lik icra takibinde imzaya ve borca itiraz plarak tarafımızdan açılmışıtır. dolayısıyla davanın konusu para olduğu için vekalet üçretinin maktu değil tarifenin üçüncü kısmına göre belirlenmesi gerekmiyor mu
Old 04-01-2008, 21:17   #7
ebrus

Sayın meslektaşım bence azil haksızdır eğer müvekkiliniz sizin görevinizi yapmadığınızı iddia ediyor idiyse dosya karar aşamasına gelmeden önce yapabilirdi. Kaldı ki azli haklı kılan avukatın davayı takipteki kusur ve ihmalidir. Müvekkiliniz zaten yatuırması gereken masrafı yatırmayarak dosyanın sürüncemede kalmasına yol açmış. Bunun yanı sıra dosyanın düşmesine de rahatsızlığınız yol açmış. Sayın adalet48' ede katılmıyorum. Hiçbir avukatın müvekkilin işleri için cebinden masraf yapmaya yasal olarak mecburiyeti yoktur. Böyle bir düşüncenin yerleşmesi avukatlık yasasının özüne aykırı olduğu gibi suistimale de açıktır. Ne sizin ne de başka bir avukatın yargılama sırasında belirlenen bilirkişi ücreti ve sair masrafları cebinizden yapma zorunluluğunuz yoktur. Hiçbir müvekkil de bunu azle bahane yapamaz. Yargıtayın eski bir kararıda bunu desteklemektedir. Ayrıca sizin azliniz üzerine dosyaya vekalet sunan meslektaşımızı da ayıplıyorum. Son derece yanlış bir hareket. Ve bence vekalet ücreti davanızı açın icra tetkik merciine yapılan itirazlarda sadece karşı taraf vekalet ücreti maktu olarak belirlenir. Ancka sizinde bildiğiniz gibi avukatlık ücreti iki tür olup bunlardan biride vekilin müvekkilden talep edeceği vekalet ücretidir. Sizinki bu tür vekalet ücreti olup değer üzerinden Av. Kan. 164/4. fıkraya göre belirlenecektir. Karşı taraf vekalet ücretini ise azledildiğiniz için karşı taraftan talep edemezsiniz. Ancak müvekkilden yasal yolla talep edebilirsiniz. Sayguılarımla.
Old 04-01-2008, 23:59   #8
ali ekmekçi

Sayın ebrusa aynen katılıyorum davanızı açınız ve bizi kaba tabiriyle harcamanın bu kadar kolay olmadığını ancak biz ifade edebiliriz.
Old 05-01-2008, 17:52   #9
Av.Suat Ergin

Sayın ebrus.

Bana göre mesajınızda tartışılacak bir çok hususu dile getirmişsiniz.

Alıntı:
Sayın meslektaşım bence azil haksızdır eğer müvekkiliniz sizin görevinizi yapmadığınızı iddia ediyor idiyse dosya karar aşamasına gelmeden önce yapabilirdi. Kaldı ki azli haklı kılan avukatın davayı takipteki kusur ve ihmalidir.

Soru sahibinin mesajındaki şu alıntıya dikkat çekmek istiyorum.
Alıntı:
Yazan legalist
ancak bir duruşmaya ağır bir hastalık geçirmem nedeniyle katılamadın. yanımda başkada kimse çalışmadığı için dosya düştü ve ben 2 ay sonra dosyayı yeniliyebilidim. ve 1 aylık raporum var. müvekkilim bilirkişi üçretini yatırmadığı için dosya bilirkişiye gitmedi. ancak daha sonraki bir duruşmada verilen kesin süre içindede bilirkişi üçreti müvekkilim tarafından yatırıldı. ancak dosya bilirkişiye gittikten sonra yani artık dosya binevi son aşamaya gelmişken beni azletti ve başka bir avukatı vekil tayin etti.

1 Aylık raporu olduğuna göre Sayın legalist önemli bir rahatsızlık geçirmiş olmalı; geçmiş olsun diyorum. Ancak rapor süresinin bitiminden itibaren 1 ay daha geçmesine rağmen dava yenilenmemiştir. Bunun herhangi bir mazereti yoktur. Sayın Ali Ekmekçi de müvekkilin bir zararının oluşmadığını ifade etmiştir. Olası bir ceza davasında (Görevi ihmal/suistimal) bu husus önemlidir. Çünkü Yargıtay, müvekkilin zararının gerçekleşmesine bakmaktadır. Yazılanlar ceza davası için doğrudur.

Alıntı:
Yazan ebrus
Hiçbir avukatın müvekkilin işleri için cebinden masraf yapmaya yasal olarak mecburiyeti yoktur. Böyle bir düşüncenin yerleşmesi avukatlık yasasının özüne aykırı olduğu gibi suistimale de açıktır. Ne sizin ne de başka bir avukatın yargılama sırasında belirlenen bilirkişi ücreti ve sair masrafları cebinizden yapma zorunluluğunuz yoktur. Hiçbir müvekkil de bunu azle bahane yapamaz.

Hakılısınız, bizim müvekkil adına masraf yatırma zorunluluğumuz bulunmamaktadır.Olaya devam ediyorum: Daha sonra ise, duruşmada bilirkişi ücreti için vekile süre verilmiştir. Ancak Sayın legalistin ifadesine göre, müvekkil masrafı getirmemiştir. Eminim böyle olmuştur ama kendisinin elinde bunu tevsik edecek belge yoktur.

Müvekkil yerine kendinizi koyun lütfen(Ya da vekalet ücreti davasında yapabileceği savunmayı tahmin edelim). Diyecek ki, "Benim için önemli olan bir davayı takip etmemiş, müracaata bırakmıştır. Hastalığı olsa da sekreterinin olmaması avukatın subjektif durumudur. Ayrıca 1 aylık raporu olmasına rağmen, davayı 2 ay sonra yenilemiş en azından 1 ay gecikmiştir. Bir sonraki duruşma bilirkişi ücreti için kendisine süre verilmesine rağmen, bana haber vermekte ihmalkar davranmıştır.Yine davanın uzamasına sebebiyet vermiştir. Ta ki, kesin süre verildikten sonra bana haber vermiş, bem de masrafı yatırmışımdır. Avukatlık özen ve güven mesleğidir. Bu aşamadan sonra benden , avukatıma güvenmem beklenemez."

Ne dersiniz?

Gerçekten mesleğimiz titizlik gerektiren meslektir.Sorumluluğu da çoktur. Bu nedenle dikkatli olmamız gerekmektedir. Evet masrafı cebimizden vermeyeceğiz ama kötüniyetli müvekkillere karşı önlem almalıyız. Ellerinden yazı almalıyız veya ihtarname çekerek durumu bildirmeliyiz.

Alıntı:
Ayrıca sizin azliniz üzerine dosyaya vekalet sunan meslektaşımızı da ayıplıyorum. Son derece yanlış bir hareket.

Katılmadığım bir görüşünüz de budur. Davayı sonradan takip eden meslektaşımızı neden ayıpladınız bilmiyorum. Dosyada bir azil olmasına rağmen davayı üstlendiği içinse, siz de dahil hiç birimiz böyle davalar almamalıyız.

Alıntı:
Ancka sizinde bildiğiniz gibi avukatlık ücreti iki tür olup bunlardan biri de vekilin müvekkilden talep edeceği vekalet ücretidir. Sizinki bu tür vekalet ücreti olup değer üzerinden Av. Kan. 164/4. fıkraya göre belirlenecektir.

Müvekkil ile yazılı sözleşme yoksa, tartışmasız asgari ücret tarifesi geçerli olacaktır. Bunun miktarının ne olacagını da cevabınızda belirtmişsiniz.

Alıntı:
icra tetkik merciine yapılan itirazlarda sadece karşı taraf vekalet ücreti maktu olarak belirlenir.

Saygılarımla
Old 05-01-2008, 18:15   #10
legalist

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın ebrus.

Bana göre mesajınızda tartışılacak bir çok hususu dile getirmişsiniz.

Soru sahibinin mesajındaki şu alıntıya dikkat çekmek istiyorum.

1 Aylık raporu olduğuna göre Sayın legalist önemli bir rahatsızlık geçirmiş olmalı; geçmiş olsun diyorum. Ancak rapor süresinin bitiminden itibaren 1 ay daha geçmesine rağmen dava yenilenmemiştir. Bunun herhangi bir mazereti yoktur. Sayın Ali Ekmekçi de müvekkilin bir zararının oluşmadığını ifade etmiştir. Olası bir ceza davasında (Görevi ihmal/suistimal) bu husus önemlidir. Çünkü Yargıtay, müvekkilin zararının gerçekleşmesine bakmaktadır. Yazılanlar ceza davası için doğrudur.

Hakılısınız, bizim müvekkil adına masraf yatırma zorunluluğumuz bulunmamaktadır.Olaya devam ediyorum: Daha sonra ise, duruşmada bilirkişi ücreti için vekile süre verilmiştir. Ancak Sayın legalistin ifadesine göre, müvekkil masrafı getirmemiştir. Eminim böyle olmuştur ama kendisinin elinde bunu tevsik edecek belge yoktur.

Müvekkil yerine kendinizi koyun lütfen(Ya da vekalet ücreti davasında yapabileceği savunmayı tahmin edelim). Diyecek ki, "Benim için önemli olan bir davayı takip etmemiş, müracaata bırakmıştır. Hastalığı olsa da sekreterinin olmaması avukatın subjektif durumudur. Ayrıca 1 aylık raporu olmasına rağmen, davayı 2 ay sonra yenilemiş en azından 1 ay gecikmiştir. Bir sonraki duruşma bilirkişi ücreti için kendisine süre verilmesine rağmen, bana haber vermekte ihmalkar davranmıştır.Yine davanın uzamasına sebebiyet vermiştir. Ta ki, kesin süre verildikten sonra bana haber vermiş, bem de masrafı yatırmışımdır. Avukatlık özen ve güven mesleğidir. Bu aşamadan sonra benden , avukatıma güvenmem beklenemez."

Ne dersiniz?

Gerçekten mesleğimiz titizlik gerektiren meslektir.Sorumluluğu da çoktur. Bu nedenle dikkatli olmamız gerekmektedir. Evet masrafı cebimizden vermeyeceğiz ama kötüniyetli müvekkillere karşı önlem almalıyız. Ellerinden yazı almalıyız veya ihtarname çekerek durumu bildirmeliyiz.

Katılmadığım bir görüşünüz de budur. Davayı sonradan takip eden meslektaşımızı neden ayıpladınız bilmiyorum. Dosyada bir azil olmasına rağmen davayı üstlendiği içinse, siz de dahil hiç birimiz böyle davalar almamalıyız.

Müvekkil ile yazılı sözleşme yoksa, tartışmasız asgari ücret tarifesi geçerli olacaktır. Bunun miktarının ne olacagını da cevabınızda belirtmişsiniz.

Saygılarımla

sayın Suat Ergin,
öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. konun daha açık olması adına bir kaç noktaya daha değinmem gerekiyor.
müvekkilim bilirkişi üçretinden haberdardır.imza örneklerinin alınması için müvekkilim duruşmaya katılmış ve bu duruşmada hakim bilirkişi üçretinin yatırılmasına karar verdi.bilirkişi üçretinin yatırılmaması nedeniyle bir sonraki duruşmada kesin süre verdi. bu durumda cevaplarınızda bir değişiklik olur mu
Old 05-01-2008, 18:26   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan legalist
sayın Suat Ergin,
öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. konun daha açık olması adına bir kaç noktaya daha değinmem gerekiyor.
müvekkilim bilirkişi üçretinden haberdardır.imza örneklerinin alınması için müvekkilim duruşmaya katılmış ve bu duruşmada hakim bilirkişi üçretinin yatırılmasına karar verdi.bilirkişi üçretinin yatırılmaması nedeniyle bir sonraki duruşmada kesin süre verdi. bu durumda cevaplarınızda bir değişiklik olur mu

Şunu baştan yazsaydınız ya... En azından, 1 aylık gecikme dışındaki gecikmenin müvekkil nedeniyle oluştuğunu kanıtlamış olursunuz. 1 aylık gecikme için de(Uygulamadaki bilirkişi raporlarına göre) azlin haksız olacağını düşünmekteyim.

Ancak talep edeceğiniz vekalet ücretinin miktarı konusundaki görüşümde ısrar ediyorum.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi