Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kaybedilen belge ve imza incelemesi

Yanıt
Old 25-11-2009, 16:50   #1
Av.AAO

Varsayılan Kaybedilen belge ve imza incelemesi

Sayın Meslektaşlarım,
İş Mahkemesinde hizmet tespit davasında davacı vekiliyim. İşe giriş bildirgesinin aslı, incelenip iade edilmek üzere SGK'dan istendi. SGK cevabında, bir önceki müzekkere ekinde bildirge aslını gönderdiğini belirtmekte.
Mahkeme imza incelemesi için bildirgenin aslındaki ıslak imzaya ihtiyaç duymakta.
Problem ise şu: Dosyada bildirgenin aslı yok. SGK gönderdiğini söylüyor ama her nasılsa dosyaya girmemiş. Postada kaybolmuş olabilir, başka yere girmiş/gitmiş olabilir.
Hakim Bey'e bildirgenin fotokopisi üzerinden inceleme yapılamaz mı diye sordum. Yanıt olumsuz.
Benim sorum ise şu: Bildirgenin aslı kayıp, ben dosyayı bilirkişiye yollatamıyorum. Hiç bir şekilde bu asıl belge bulunamazsa, davanın durumu nice olur?
(en son kalem belgeyi aramakla meşguldü, bulunamadı.)
Old 26-11-2009, 12:48   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.AAO
Sayın Meslektaşlarım,
İş Mahkemesinde hizmet tespit davasında davacı vekiliyim. İşe giriş bildirgesinin aslı, incelenip iade edilmek üzere SGK'dan istendi. SGK cevabında, bir önceki müzekkere ekinde bildirge aslını gönderdiğini belirtmekte.
Mahkeme imza incelemesi için bildirgenin aslındaki ıslak imzaya ihtiyaç duymakta.
Problem ise şu: Dosyada bildirgenin aslı yok. SGK gönderdiğini söylüyor ama her nasılsa dosyaya girmemiş. Postada kaybolmuş olabilir, başka yere girmiş/gitmiş olabilir.
Hakim Bey'e bildirgenin fotokopisi üzerinden inceleme yapılamaz mı diye sordum. Yanıt olumsuz.
Benim sorum ise şu: Bildirgenin aslı kayıp, ben dosyayı bilirkişiye yollatamıyorum. Hiç bir şekilde bu asıl belge bulunamazsa, davanın durumu nice olur?

Neden ille de, bildirgedeki imza?
Old 26-11-2009, 17:43   #3
Av.AAO

1985 yılında müvekkil ilk kez işe girerken atmış olduğu imza....Mahkeme, bu imzanın davacının eli mahsulü olup olmadığını araştırıyor. Fiili çalışma yanında, imzayı da atmış olmasını arıyor.
Suat Bey, peki belgeyi kalem bulamazsa dava ne olur? ne dersiniz??
Old 26-11-2009, 19:16   #4
üye31284

Resmi kurumlarda giden postalar listelenmektedir, yani listelenmesi gerekmektedir Söz konusu gönderimin yapıldığına dair liste örneğinin SGK tarafından gönderilmesini isteyebilirsiniz.

Ardından kendi memurlarıyla gönderiyorsa o bölümün, PTT vasıtasıyla gönderiliyorsa PTT' nin teslim listesi olması gerekiyor.

Söz konusu teslim listesinde teslim edildiğine dair kayıt var mı istenmesi lazım.

Tüm bu aşamalardan sonra hangi aşamada aksaklık olduğunu tespit edip sorumlular aleyhine şikayet ve dava yoluna gidebilirsiniz.

Ama tabi bulunamazsa mevcut davanın gelişimine katkısı olmaz.

Diğer delillere ağırlık vermeniz gerekir.

T.C.
YARGITAY

21. Hukuk Dairesi

E:2005/11379
K:2006/1941
T:06.03.2006

506 s. Yasa m. 79

Davacı, davalılardan işverene ait işyerinde 17.02.2002-23.02.2004 tarihleri arası çalıştığının tespitine karar verilmesini istemiştir.
Mahkeme ilamında belirtildiği şekilde. isteğin kabulüne karar vermiştir.
Hükmün, davalı kurum vekilince temyiz edilmesi üzerine temyiz isteğinin süresinde olduğu anlaşıldıktan ve Tetkik Hakimi Mesut Balcı tarafından düzenlenen raporla dosyadaki kağıtlar okunduktan sonra işin gereği düşünüldü ve aşağıdaki karar tespit edildi:
KARAR : Dava 12.07.2002-23.02.2004 tarihleri arasında davalıya ait işyerinde hizmet akdine dayalı olarak Kuruma kayıt ve tescil edilmeyen çalışmaların tespiti istemine ilişkindir.
Mahkemece, istek tanık sözlerine dayanılarak aynen hüküm altına alınmıştır.
Oysa, ifadeleri hükme dayanak alınan tanıklardan
bordrotanığı olan AG. Eyüp İş Mahkemesi'nin 2004/351 Esas sayılı dosyasında aynı döneme ilişkin olarak hizmet tespiti davası açtığından beyanı hükme dayanak alınamayacağı gibi, sözu edilen tanığın hizmetleri de davacı gibi 16.06.2003 tarihinden itibaren kuruma eksiksiz olarak bildirildiğinden, bu tanığın verdiği bilgiler işe giriş tarihinden önceki döneme ilişkin olarak işverenin bordrolarında yer alan tanık sozleri niteliğinde değildir. Öte yandan diğer tanıklar da davacıyla birlikte çalışan ve kayıtlara geçmiş kişiler olmadıgı gibi, aynı çevrede benzer işi yapan başka işverenlerın calıstırdığı ve bordrolara geçmiş kimselerde değildir.Bu bakımdan tanık sözleri çalışma olgusu yönünden somut olgulara dayanmamakta soyut düzeyde kalmaktadır. Giderek, tanık sözlerinin inandırıcı güç ve nitelikte olduğu söylenemez. Öte yandan tespiti istenilen süreler çok öncelere ilişkin bulunduğundan tanıkların bu sürelerle ilgili bilgileri bu güne değin eksiksiz olarak hafızalarında korumaları da hayatın olağan akışına ve yaşam deneyimlerine uygun düşmez.
Yapılacak iş, davanın nitelikçe kamu düzenine ilişkin oldugu gözönunde tutularak davacı ile birlikte çalışan ve varsa SSK prim
bordrolarında kayıtlı kişiler veya benzer işi yapan işverenlerin kayıtlarına gecmis, SSK'ya verılen donem bordrolarında isimleri yer alan kimselerin tespit edilerek bilgilerine başvurmak ve sonucuna göre karar vermekten ibarettir. Hukuk Genel Kurulu'nun 16.6.1999 gün 1999/21-510-527, 30.6.1999 gün ve 1999/21-549-555, 5.2.2003 gün 2004/21-35-64 E. ve K. 5.10.2003 gün ve 2003/21-634-572 E. K. sayılı kararları da aynı yöndedir.
Mahkemece, bu maddi ve hukuki olgular gözönünde tutulmaksızın yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir.
O halde, davalı Kurumun bu yönleri amaçlayan temyiz itirazları kabul edilmeli ve hüküm bozulmalıdır.
SONUÇ : Temyiz edilen hükmün yukarıda açıklanan nedenlerle BOZULMASINA, 06.03.2006 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 26-11-2009, 20:01   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.AAO
1985 yılında müvekkil ilk kez işe girerken atmış olduğu imza....Mahkeme, bu imzanın davacının eli mahsulü olup olmadığını araştırıyor. Fiili çalışma yanında, imzayı da atmış olmasını arıyor.
Suat Bey, peki belgeyi kalem bulamazsa dava ne olur? ne dersiniz??

Ben hala, bildirgedeki imzanın önemini anlamış değilim. Çalışmayan kişiyi, hangi işveren çalışıyormuş gibi gösterir. Bir başka deyişle, işveren tarafından resmi kuruma(SGK'ya) "X kişi işe başlamaştır" şeklinde bir bildirimde bulunulduysa neden ayrıca işçinin imzası aranıp, sahte mi değil mi diye araştırılsın.

Derdest bir davamızda müvekkil-işçi; sunulan bordrolardaki ve bir takım belgelerdeki imzaların kendisine ait olmadığını beyan etmişti. O zaman SGK ve vergi dairesinden geçmişe yönelik belge aslı getirildi ve imza incelemesi yapıldı. Rapor, müvekkili teyid eder şekilde tanzim edildi.Anladığım kadarıyla sizin davanızda buna benzer bir durum da sözkonusu değildir.
Old 26-11-2009, 20:28   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.AAO
Sayın Meslektaşlarım,

SGK'na, işçinin işe giriş tarihini ve bildirge detayını yazılı olarak mahkemeye sunması neden yetmiyormuş?

Davalının savunması ne yönde ki?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi