Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Telefonla Rahatsız Etme - Hakaret Tehdit

Yanıt
Old 08-03-2013, 13:28   #1
Av. Ali YILMAZKARA

Yeni Fikir Telefonla Rahatsız Etme - Hakaret Tehdit

Şikayetçi karakola gidip x isimli şahsın kendisini sürekli aradığını ve mesaj attığını bu durumdan rahatsız olduğunu ve şikayetçi olduğunu beyan etmiştir.

Delil olarak x isimli şahıs tarafından atılan mesajları sunmuş ve mesajlar tutanak altına alınmıştır.

Soruşturma dosyasında savcı özellikle bir mesajdaki içerikten hareketle; hakaret ve basit tehditten iddianame hazırlamıştır. Mahkemede;
Hakaret ve tehditten dolayı açık bir şikayet olmadığı sadece arama ve mesaj atılmasından dolayı rahatsızlık duyulduğu ve kendisini rahatsız eden X'den şikayetçi olunulduğu dolayısı ile savcının takibi şikayete bağlı suçlara isnaden iddianame hazırlayamayacağını vurguladıysak da mahkemece itibar edilmemiş rahatsız eden kişiden şikayetçiyim beyanı bunu da kapsar şeklinde cevap alınmıştır.

Sorum şu; takibi şikayete bağlı bir suç söz konusu ise açıkça bir şikayet gerekmez mi?
Old 08-03-2013, 13:36   #2
Av. Özge Çavuş

Hukuk bilgisi olmayan bir vatandaşın şikayetinde teker teker suçları tespit edip, şu suçtan ve de şu suçtan dolayı şikayetçiyim demesini beklemek biraz abes kaçıyor sanki. Mesajları tutanak altına aldırıp şikayetçi olduğunu belirtmiş zaten, suçların tespitini yapmak savcının işidir. "X'ten şikayetçiyim" ile "bu mesajların içeriğinden şikayetçiyim" demesi arasında bir fark olmaması lazım, o kadar şekilci bakılırsa bunun sonu gelmez.
Old 08-03-2013, 14:42   #3
Av. Ali YILMAZKARA

Hukuki bilgi gerektirmez ki hakaretin ne olduğunu makul bir vatandaş dahi bilir bilebilir. Benim vurgulamak istediğim husus beni "sık sık arıyor" şeklindeki şikayetidir. Hatta hem aramalarda hem mesajlarda karşılıklı hakaretleşiyorlar. Şikayetçi vatandaş sanırım hakaret olayından bu yüzden etkilenmiyor ve özellikle vurgulama gereği duymuyor.
Müvekkilimiz de de hakaret içerikli mesajlar yok. Kendisi silmiş... Yani bunlar için olay adli vakıalık olana kadar kronik bir vakıaymış.

Ancak gelinen noktada benim de dayanağım Savcının suç ve suç unsuru tespiti yaparken şikayet olup olmadığı noktasında açıkça bir uğraş sergilemesi gerektiği kanaatindeyim. Yoksa makul vatandaş için sizin düşüncenize karşı fikrim yoktur. Başkaca cevap?
Old 08-03-2013, 15:28   #4
Av.Bedia

Vatandaşın savcılığa dilekçe vererek bu kişiden rahatsız olduğunu belirtmesi bu şahıstan şikayetçi olduğuna dair bir karine teşkil eder diye düşünüyorum. Hiçbir vatandaş şikayetçi olmadığı bir kimse için savcılığa dilekçe verme gereği duymaz kanaatimce. Mahkemede görülen davada her halükarda müşteki çağrılıp, şikayetinin devam edip etmediği ve davaya katılıp katılmak istemediği sorulacağı için, savcının elindeki deliller doğrultusunda oluşturduğu iddianamede bir sıkıntı bulunmadığını düşünüyorum.
Old 08-03-2013, 16:14   #5
Av. Engin EKİCİ

Sayın Av. Özge Çavuş ve Sayın Bedia2112'in görüşlerine katılıyorum.

Aksi halde,
Alıntı:
"...bu durumdan rahatsız olduğunu..."
ifade eden şahsın, sadece TCK'nın 123. maddesinde düzenlenen "kişilerin huzur ve sükununu bozma" suçundan şikayetçi olduğunu kabul etmemiz gerekir ki bu da isabetsiz bir yaklaşım olurdu.

Ancak şikayetçi olan şahıs, hakaret ve tehdit suçlarını ayrık tuttuğunu açıkça ifade etmiş olsa idi bu durumda bu suçlardan dava açılmasında elbette isabet bulunmayacaktı.

Saygılarımla..
Old 08-03-2013, 16:24   #6
Av. Ali YILMAZKARA

Eh sizin yaklaşımınıza göre, ben gidiyim adamın birine "kırarım laptopunu kafanda diyeyim" sonrada laptopunu kafasında kırayım, adamda BTM ile giderilebilir yaralanma olsun adam beni sadece yaralamadan şikayet etsin savcı olaya bakıp ŞİKAYETE tabi olan mala zarar verme suçunu da mı koyacak iddianameye?

Demem şu ki; olayı şikayet eden bir şahıs var ancak açıkça ve ayrıca şikayete tabi hakaret suçundan şikayetçi olmamış (hoş hakaretten dolayı şikayetçi olmadığını da belirtmemiş) Sadece benim kafamı kurcalayan savcı burada adamı çağırıp ya da tekrar ifade aldırıp bak senin olayda hakaret te var bundan dolayı da şikayetçi misin demesi gerekmez miydi? Bu nu netliğe kavuşturmadan iddianame hazırlıyor...
Ekleme: Yani soruşturma aşamasındaki şikayet eksikliği mahkemede müştekinin "şikayetçiyim" ifadesi ile tamamlanabilir mi?
Mahkemenin baştan iddianameyi reddetmesi gerekirken birbirlerinin söküğünü dikmelerine benzer bir olaydır başıma gelen...

*Gerçi şikayet süresi geçmiş de değil benimkisi sadece beyin jimlastiği. Bu hususta düşme kararı verilse dahi adam gider hakaretten şikayet eder yine.
Cevap verenlere teşekkürler
Old 08-03-2013, 19:49   #7
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av. Ali YILMAZKARA
Eh sizin yaklaşımınıza göre, ben gidiyim adamın birine "kırarım laptopunu kafanda diyeyim" sonrada laptopunu kafasında kırayım, adamda BTM ile giderilebilir yaralanma olsun adam beni sadece yaralamadan şikayet etsin savcı olaya bakıp ŞİKAYETE tabi olan mala zarar verme suçunu da mı koyacak iddianameye?

Demem şu ki; olayı şikayet eden bir şahıs var ancak açıkça ve ayrıca şikayete tabi hakaret suçundan şikayetçi olmamış (hoş hakaretten dolayı şikayetçi olmadığını da belirtmemiş) Sadece benim kafamı kurcalayan savcı burada adamı çağırıp ya da tekrar ifade aldırıp bak senin olayda hakaret te var bundan dolayı da şikayetçi misin demesi gerekmez miydi? Bu nu netliğe kavuşturmadan iddianame hazırlıyor...
Ekleme: Yani soruşturma aşamasındaki şikayet eksikliği mahkemede müştekinin "şikayetçiyim" ifadesi ile tamamlanabilir mi?
Mahkemenin baştan iddianameyi reddetmesi gerekirken birbirlerinin söküğünü dikmelerine benzer bir olaydır başıma gelen...

*Gerçi şikayet süresi geçmiş de değil benimkisi sadece beyin jimlastiği. Bu hususta düşme kararı verilse dahi adam gider hakaretten şikayet eder yine.
Cevap verenlere teşekkürler
"Başımdan yaralandım şikayetçiyim" beyanının yanında mealen "laptoptan da oldum" vb.. şeklinde bir yakınma da var ise evet, mala zarar verme suçu da dahil edilecektir.

Somut durumda ise, rahatsız olduğunu ifade eden şahsın sunduğu mesajlarda hakaret ve basit tehdit suçlarının unsurları varken savcının ek bir beyan almasının gerekmediği, müştekinin şikayetindeki maksadın hasıl olduğu kanaatindeyim.
Old 11-03-2013, 10:40   #8
RuzgarEzel

soruşturma evresinde suçun nitelendirilmesi soruşturmayı yapan Cumhuriyet Savcısına aittir.Vatandaş şikayeti ilgili genel bilgi verir.Bu anlatımdan yola çıkılarak suç vasfı savcılıkça belirlenir.kişinin birden fazla suç var ise bunlardan biri ile ilgili şikayetçi olmadığını açıkça ifade etmesi gerektiğini düşünüyorum.
Old 11-03-2013, 10:49   #9
Av. Ali YILMAZKARA

Açık şikayet değil, açık şikayetinin olmadığıaranır diyorsunuz yani

Teşekkürler cevaplarınız için.

Fakülteden hatırladığım "Kişi olayı şikayet eder." Cümlesi kafamın içinde dönüp duruyordu zaten
Old 11-03-2013, 12:09   #10
Av. Erdem Akçay

"Şikayet fiile ilişkin olduğundan, mağdur veya suçtan zarar görenin, suç oluşturan fiile dair nitelendirmesinin(yani fiilin hangi suçu oluşturduğunu belirtmelerinin) bir önemi yoktur. Zira, suç vasfının tayini mahkeme makamına aittir. Diğer bir deyişle, olayın niteliğini belirleme, soruşturma ve kovuşturma makamlarının işi olduğundan, şikayette bulunanın olay hakkında bir nitelemede bulunma yükümlülüğü olmadığı gibi, yaptığı yanlış niteleme de işin esasını etkileyen bir husus değildir. Dolayısıyla, fiilin, şikayette belirtilen suçtan başka bir suç oluşturması, şikayeti geçersiz kılmaz." Ceza Hukukumuzda Şikayet, Yılmaz, Zekeriya, sf.12

Kişi mesajları göstererek şikayetçi olmuştur. Suçun vasfını belirleyecek olan soruşturma ve kovuşturma makamlarıdır. Şikayetten vazgeçme olmadıkça, yargılamanın iddianamede ileri sürülen suçlar kapsamında yapılması gerekecektir diye düşünüyorum.

Kısacası; kişi, fiili anlatıp şikayetçi olur. Suçun vasfını iddia makamı belirler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi