Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çocuğun Cinsel İstismarı - Anne, Babanın Sorumluluğu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-06-2012, 13:30   #1
AV. İLKER VURAL

Varsayılan Çocuğun Cinsel İstismarı - Anne, Babanın Sorumluluğu

01/05/1996 doğumlu olan müvekkilim ilköğretim 8. sınıf öğrencisi olduğu (14 yaşında iken) dönemde bir alışveriş merkezinde gezerken, A. isimli şüpheli müvekkilimle tanışmak istemiş, müvekkil bu teklifi kabul etmemiştir. Aradan zaman geçince şüpheli ile müvekkil bir şekilde tanışıp arkadaşlık kurmuşlar, bu arkadaşlık bir ay kadar sürmüştür. Müvekkil 9. sınıfa geçtiği dönemde (15 yaşında) ailevi sorunlar sebebiyle evden kaçmış ve bir gece A. ile kalmıştır. (Müvekkil ile A. arasında cinsel ilişki olmamıştır.) Müvekkilin ailesi emniyete başvurmuş, bunun üzerine eve dönen müvekkil bir daha A. ile görüşmek istememiştir. Ancak A., müvekkili okul çıkışında darp etmiş, müvekkil okulu bırakmak zorunda kalmış ve bir işte çalışmaya başlamıştır. Müvekkili bu işyerinde de bulan A. müvekkili yeniden darp etmiş, müvekkil ve ailesi A.dan çekindikleri için A’yı şikayet edememişler, müvekkil haftalarca evden dışarı çıkamamıştır.

2011 senesi Ekim ayında, yani müvekkil 15 yaşında iken şüphelinin ailesi müvekkili istemiş, müvekkil ve ailesi bu duruma karşı çıkmış, ancak, sonuç olarak müvekkil ile şüpheli gayri resmi olarak evlenmişlerdir. Şüpheli A. 2011 yılı Ekim ayından 2012 yılı Mayıs ayına kadar müvekkil ile birden fazla kez cinsel ilişkiye girmiş, bu dönem içerisinde müvekkilime sürekli olarak şiddet uygulamış, müvekkil 2012 yılı Mayıs ayında bir yolunu bularak şüpheliden kaçarak baba evine sığınmıştır.

Müvekkilin babası bu olayı tarafıma anlattı, şüpheliyi şikayet etmemi istedi. Müvekkilin babasına, kızının henüz 15 yaşını tamamlamadığını, bu sebeple ‘Çocuğun cinsel istismarı suçu’nun işlendiğini, cezaların ağır olduğunu, bu işin geri dönüşü olmayacağını, kendileri hakkında da dava açılabileceğini söyledim. Müvekkilin babası yine de şüpheliyi şikayet etmemi istedi. Şikayet dilekçesini müvekkile ve babasına ‘okudum-anladım-beyanıma uygundur’ yazdırarak imzalattım.

Müvekkilin şüpheliye kaçması veya şüphelinin müvekkili kaçırması gibi bir durum yok. Düğün yapılmış, düğünün görüntü kayıtlarının olduğunu öğrendiğim için, şikayet dilekçesinde müvekkilin ve ailesinin gayri resmi evlilik olayına yanaşmadıklarını, şüphelinin ve ailesinin evlilik isteklerine karşı çıktıklarını ama sonucun değişmediğini yazdım.

Şikayet dilekçesini Savcılığa verdim. Bu aşamadan sonra müvekkilin babası ve annesi tutuklanır mı, haklarında açılacak dava sonucunda ne kadar ceza alabilirler, hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve erteleme ve diğer lehe yollardan yararlanma imkanları var mıdır, müvekkilin anne ve babasının savunması ne şekilde olmalıdır?
(Not : Şüpheli, müvekkili öldürmekle tehdit ettiği için müvekkilin anne ve babasının bu gayri resmi evliliğe müdahale edemediğini, durumu emniyete bildiremediklerini düşünüyorum. Ancak dilekçeye böyle bir hususu yazmadım.)

Saygılarımla.
Old 22-06-2012, 14:39   #2
aykutyigit

Neden olayın üstünden 1 sene geçince şikayet ediyorlar?.Uzun süre geçmesi beyanların inandırıcılığını zayıflatır.Müvekkiliniz 15 yaşını doldurmuş .Cebir ,hile veya tehdit yoksa suç oluşmaz.Müvekkilinizin dövülmesi cinsel ilişkiye girmeye zorlamak için mi ,yoksa genel olarak kadına yönelik şiddet mi?Tanık beyanları olayda önemli .Müvekkillerinizin evlenmeye izin vermediği ,tehdit sonucu ses çıkaramadıkları tanık beyanları ile ispatlanırsa belki suçun fiili üzerinde hakimiyet kurulmadığı gerekçesi ile ceza almazlar.Ama 1 sene beklenmesi dediğim gibi inandırıcılığı zayıflatıyor.Tutuklanacaklarını sanmıyorum ancak herhangi bir ceza verilmesi durumunda cezanın miktarı 2 senenin üstünde olur gibi o da hagb kararı verilmesini engeller.
Old 22-06-2012, 16:05   #3
aykutyigit

Sayın meslektaşım ben hala 15 yaşın tamamlanıp 16 yaşından gün alındığı şeklinde hesaplıyorum
Old 22-06-2012, 16:57   #4
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan AV. İLKER VURAL
Sayın Aykut Yiğit, müvekkil 01/05/1996 doğumlu, suç 2011 yılı Ekim ayından itibaren işleniyor. Suçun işlendiği tarihte müvekkil 15 yaşını doldurmamış bulunuyor.

Hukuken 15 yaşını tamamlamış sayılmak, kişinin dünyada 15 yılını tamamlamasıyla olur. Bu duruma göre, anılan kişi hukuken 15 yaşını tamamlamıştır; tamamlanan yaş söyleneceğine göre 15 yaşındadır. Geçen yaklaşık 6 aylık zaman ise yaş hesabında dikkate alınmaz.

Ayrıca, müvekkilleriniz açısından dinsel tören suçuna iştirak da gündeme gelebilir...
Old 23-06-2012, 12:05   #5
AV. İLKER VURAL

Sayın meslektaşlarım, kanunu yanlış yorumlayıp yaşı yanlış hesaplamışım, 15 yaş tamamlanmış, doğru söylüyorsunuz. Ancak söylediğim gibi suç cebir ve tehdit kullanılarak işlenmiş.Müvekkil cinsel ilişki konusunda rızasının bulunmadığını söylüyor. Müvekkilin babası ise gayri resmi evlilik olayına karşı çıktığını ancak şüpheli tarafından kızının evlenme yönünde ölümle tehdit edilmesi üzerine olaylar üzerinde hakimiyet kuramadığını, kızının başına bir iş gelmemesi için ise 7-8 aylık süreç boyunca şikayetçi olamadığını beyan ediyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi