Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Almanya'dan Emekli Maaşı Bağlanması

Yanıt
Old 31-03-2005, 10:37   #1
Av.Zeynep Sevgi

Varsayılan Almanya'dan Emekli Maaşı Bağlanması

Merhaba,müvekkilimin babası Almanya'dan emekli olduktan sonra 1999 yılında vefat etmiştir.Babasının emekli maaşını
annesi almaya devam etmiş ancak anneside bir sene önce vefat
etmiş,müvekkilim eşinin ölümü nedeni ile dul ve herhangi bir sosyal
güvenceside mevcut değildir.Almanya'dan babasının emekli maaşı
kendisine bağlanabilir mi,ne gibi işlemler gereklidir?

Saygılarımla
Old 31-03-2005, 23:37   #2
Gemici

Sayın ZEYNEP SEVGİ,

Alıntı:
Babasının emekli maaşını annesi almaya devam etmiş.....
Almanya'dan babasının emekli maaşı kendisine bağlanabilir mi,....

Yanlış anlaşılma olmasın diye, izniniz’le önce yukarıdaki alıntıyı düzeltmek istiyorum. Alman hukukunda bir kimsenin diğerinin emekli maaşını alması diye bir kavram yoktur. Ölümle birlikte ölen sigortalıya verilen emeklilik maaşı kesilir. Ölen sigortalının geride kalan aile fertlerine dulluk veya yetimlik maaşı bağlanır. Dulluk ve yetimlik maaşı, sigortalının sigortalılık süresine, emeklilik maaşının yüksekliğine göre hesaplanmasına ve sigortalının emeklilik hakkından kaynaklanmasına rağmen, geride kalan aile fertlerine kanunen tanınmış ayrı bir haktır.

Yetimlik Maaşı:
a) Yetimlik maaşı genelde 18 yaşın bitimine kadar ödenir.

b) Mesleki eğitim ve öğrenim durumlarında 27 yaşın bitimine kadar uzatılır

c) bedensel ve ruhsal engellilere yaşa bakılmaksızın yetimlik maaşı ödenir.

Yetimlik maaşı genelde ölen sigortalının çocuklarına bağlanır.

Sigortalının evinde oturan, üvey çocuklar ve sigortalı tarafından bakılan çocuklar’da(besleme, Pflegekind) emeklilik maaşı alırlar.

Ayrıca, sigortalının evinde oturan veya sigortalının evinde oturmasalar bile iaşeleri büyük ölçüde sigortalı tarafından sağlanan torun ve kardeşler’de yetimlik maaşı alır.

Emeklilik maaşının bağlanması için sigortalının bağlı olduğu Eyalet Emeklilik Kurumu’na emeklilik dilekçesi vermek gerekir.

Türkiye’ye kesin dönüş yapan emeklilerin işlemelerini Bayreuth’taki Emeklilik Kurumu yürütüyor.

Türkiyeden yapılan emeklilik müracaatlraı Sosyal Sigortalar Kurumu üzerinden yapılıyor bildiğim kadarı ile.

Yazdıklarınızdan çıkarabildiğim kadarı ile müvekkilinizin yetimlik maaşı alabilmesi imkansız bence. Müvekkilinizin çocukları varsa ve bu çocuklara ölen emekli tarafından bakıldı ise, altını çizdiğim şık’tan yararlanma olanağı olabilir belki.

Saygılarımla
Old 01-04-2005, 10:06   #3
gugule

Sayın SEVGİ;

30.04.1964 TARİHLİ TÜRK ALMAN SOSYAL GÜVENLİK SÖZLEŞMESİ GEREĞİ ALMANYA'DAN EMEKLİ OLUP ÖLEN BİR KİŞİNİN 18 YAŞINDAN BÜYÜK ÇOCUKLARI ANCAK EĞİTİM DEVAM EDİYORSA YETİM MAAŞI ALABİLİRLER. BU MAAŞ DA EĞİTİM DEVAM EDİYORSA EN FAZLA 27 YAŞINA KADAR DEVAM EDER. .ŞAHSEN BU MAAŞLA HUKUK FAKÜLTESİ EĞİTİMİMİ TAMAMLADIĞIMI BELRTMEK İSTERİM.

ANCAK MÜVEKKİLİNİZ BABASINDAN DOLAYI SSK NEZDİNDE HAK SAHİBİ OLDUĞU İÇİN BABASININ ALMANYA'DA GEÇEN ÇALIŞMA SÜRELERİNDEN KENDİSİNE MAAŞ BAĞLANMASINA YETECEK KADAR SÜREYİ SSK'YA BORÇLANIP ÖDERSE YETİM AYLIĞI VE DOLAYISIYLA SAĞLIK YARDIMI ALMAYA HAK KAZANACAKTIR. BU DA MÜVEKKİLİNİZİN EKONOMİK DURUMUNA BAĞLI..ZİRA BORÇLANMADA HER GÜN KARŞILIĞI 2 ABD DOLARI KARŞILIĞI TÜRK LİRASIDIR. YAŞLILIKTAN DOLAYI 3600 GÜN BORÇLANSA KARŞILIĞI 7200 ABD DOLARI EDER. VE SSK YÖNÜNDEN SİGORTALILIK BAŞLANGICI HANGİ ÜLKEDE DAHA ÖNCE SİGORTALILIK BAŞLAMIŞSA O TARİH ESAS ALINIR. BU KONUDA YHGK İÇTİHADI BİLE MEVCUTTUR.
BORÇLANMA TALEBİNİN REDDİ HALİNDE İŞ MAHKEMESİ'NDE DE DAVA AÇMAK GEREKECEKTİR..
İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM..
Old 04-04-2005, 12:03   #4
Av.Zeynep Sevgi

Sayın Gemici ve Gugule verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Sayın Gemici,verdiğiniz bilgiler içinde sigortalının evinde oturan ve iaşeleri sigortalı tarafından karşılanan torunlarla ilgili olarak yetim maaşı bağlanabileceğinden söz etmişiniz ,bu hususun
kanıtlanması (bakıldığının veye beraber oturulduğunun)için negibi
belgeler gerekli olabilir ?Ayrıca Bayreuth daki emeklilik kurumundan sözetmişiniz bu kurumun açık adresi ve dilekçenin
şekli ve dili konusunda da beni aydınlatırsanız sevinirim.SAYGILARIMLA
Old 04-04-2005, 22:04   #5
Gemici

Sayın Zeynep Sevgi,

Konu ile ilgili bazı bilgileri, bu arada Bayreuth'daki Emeklilik Kurumunun adresini, aşağıdaki Link’ten Almanca ve Türkçe edinebilirsiniz. Rehberden de çıkarabileceğiniz gibi Türkiyeden verilen dilekçelerin genelde Sosyal Sügortalar Kurumu üzerinden verilmesi gerekiyor. Torunların sigortalının evinde yaşadığının ve onun tarafından bakıldığının kanıtlanması konusunu da en iyi şekilde Sosyal Sigortalar Kurumu bilir düşüncesindeyim.

http://www.ssk.gov.tr/sskdownloads/s...lva_rehber.pdf

www.ssk.gov.tr/sskdownloads/sigorta/

Saygılarımla
Old 16-04-2007, 10:42   #6
üye15905

Sevgili Zeynep Hanım
Almanya için bilgi ihtiyacınız olması durumunda yazabilirsiniz.
Old 29-07-2013, 12:13   #7
uye21178

Merhaba,
Müvekkilimin babası, Almanya'dan emekli iken vefat ediyor ve eşine dul maaşı bağlanıyor. 2013 Nisan ayında da dul maaşı alan anne vefat ediyor. Temmuz ayında Almanya'daki kurumdan bir mektup geliyor ve annenin 16.08.2013 tarihine kadar yaşadığına dair belge göndermesi, aksi halde maaşının kesileceği belirtiliyor. Anlaşılan o ki, müvekkilin annesinin banka hesabına vefatından sonra da dul aylığı yatmaya devam etmiş. Müvekkilim mektuba cevap vermeden maaşın kesilmesini beklemekten yana. Bu sayede vefat tarihini öğrenemeyeceklerini ve parayı geri istemeyeceklerini düşünüyor. Ancak ben Almanya'daki kurum tarafından vefat tarihinin araştırılıp mirasçılarına yasal işlem yapılabileceğini düşünüyorum. Bu husustaki tecrübelerinizi merak etmekteyim.
Bir diğer husus da annesini ve babasını kaybeden müvekkilim 47 yaşında dul bir bayan. SGK'lı olarak bir işte çalışmakta. Ancak Almanya'dan yetimlik maaşı alabileceğini iddia ediyor. Benim yaptığım basit bir araştırmada bunun mümkün olamayacağına kanaat getirdim. Ancak yine de tecrübelerinize ihtiyacım var. Bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
İyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi