Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kooperatif Genel Kurul Kararı

Yanıt
Old 09-03-2007, 13:33   #1
Av. O. TEKGUL

Varsayılan Kooperatif Genel Kurul Kararı

Merhaba,
Kooperatif yönetiminin Genel Kurul kararını uygulamamasının yaptırımı nedir, bu durumda kararın uygulatılması için nasıl bir yol izlenmeli mahkemeden bu yönde bir karar aldırmamız mümkünmüdür.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
Saygılarımla...
Old 09-03-2007, 17:55   #2
NİLGÜN

Hukuki ve cezai sorumlulukları cihetine gidilebilir. Şöyle ki; K.K. 98 delaleti ile T.T.K. 336/4; Yönetim Kurulu Üyelerini, Genel Kurul Kararlarını sebepsiz olarak yerine getirilmemesinden doğan zararlardan sorumlu tutmuştur. Ayrıca K.K. 62 ve T.C.K. 257 gereğince görevi ihmal etme suçu nedeni ile cezai sorumluluklarıda vardır.
Old 10-03-2007, 13:59   #3
Av. O. TEKGUL

Sn Nilgün Öncelikle yanıtınız için teşekkürler.
Yanıtınızdan anladığım; yönetim kurulu kararı uygulamazsa karar uygulanmamış olur ancak bundan doğan zarardan yönetim kurulu sormlu olur.
benim öğrenmek istediğim yönetim kurulunun zarara katlanmasından daha çok yönetim kurulunu genel kurul kararı yönünde bir karar almaya nasıl zorlayabiriz bunu mahkeme kanalıyla sağlamamız mümkünmüdür.
tekrar teşekkürler saygılarımla...
Old 10-03-2007, 14:49   #4
Av.H.Sancar KARACA

Sayın Meslektaşım;
"yönetim kurulunun zarara katlanmasından daha çok yönetim kurulunu genel kurul kararı yönünde bir karar almaya nasıl zorlayabiriz bunu mahkeme kanalıyla sağlamamız mümkünmü.." noktasında akla ilk gelen ayrıntı; mahkemeye başvurma dışında yollar denenip denenmediğidir.
Kooperatifin kendi bünyesinde (denetimle görevli) bir organı vardır.
Kooperatif faaliyetlerinin Kanun, ana sözleşme ve genel kurul kararlarına uygun olarak yürütülüp yürütülmemesinden sorumlu olanları, bağlı bulundukları organa ve gerekli hallerde genel kurula bildirmekle görevli denetçiler ( (KK.md.68) harekete geçirilebilir.
Denetçiler,Yönetim kurulunun ihmali halinde, genel kurulu; olağan ya da gerektiğinde de olağan üstü toplantıya çağırabilirler.
Mahkemenin, Yönetim kurulunu Genel kurul kararına uymaya zorlamasından (çok dayanaklı gelmedi) önce bu hususa kafa yormak gerekir diye düşünüyorum.
Kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi