Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Her Hİssedar Kendİ Harcini Yatirarak Davayi SÜrdÜrebİlİr Mİ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-02-2012, 12:29   #1
Av.Cananztrk

Varsayılan Her Hİssedar Kendİ Harcini Yatirarak Davayi SÜrdÜrebİlİr Mİ?

ARKADAŞLAR İLGİNÇ BİR DURUM,
Belediye A,B,C,D tapularının %65'i oranında mülkiyet iddaasında bulunarak dava açıyor.Dava değeri 13.000.000 tl olarak blirleniyor.Harç 193.000 tl oluyor.Belediye bu harcı yatırmayarak davanın ATİYE bırakılmasını talep ediyor.
Mahkeme bize davaya devam edip etmeyeceğimizi soruyor.Devam etmek istememiz halinde harcı bizim yatırmamızı istiyor ve kesin süre veriyor.Ancak müvekkillerden bazıları devam etmek istiyor bazıları devam etmek istemiyor.Bu durumu mahkemey bildirdiğimizde hakim harcın tamamını istiyor.Ancak bu tapuların sahiplerinin sayısı 13 dür.Ben bu 13 müvekkilden davaya devam edeceklerden hisseleri nispetinde harç alsam ve yatırsam.Devam etmeyecekler için mahkemeye bildirsem olur mu?Çünkü mantığım diyor ki davaya devam etmeyecekler için zaten dava değeri otomatikman düşecektir.
Zaten her tapunun dava değeri farklı ve bazı tapular hisseli ve hisselere isabet eden dava değerleri farklı.
Böyle bir uygulama yapsam bu konuda görüş veya karar arıyorum.
Old 07-02-2012, 12:40   #2
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan Av.Cananztrk
ARKADAŞLAR İLGİNÇ BİR DURUM,
Belediye A,B,C,D tapularının %65'i oranında mülkiyet iddaasında bulunarak dava açıyor.Dava değeri 13.000.000 tl olarak blirleniyor.Harç 193.000 tl oluyor.Belediye bu harcı yatırmayarak davanın ATİYE bırakılmasını talep ediyor.
Mahkeme bize davaya devam edip etmeyeceğimizi soruyor.Devam etmek istememiz halinde harcı bizim yatırmamızı istiyor ve kesin süre veriyor.Ancak müvekkillerden bazıları devam etmek istiyor bazıları devam etmek istemiyor.Bu durumu mahkemey bildirdiğimizde hakim harcın tamamını istiyor.Ancak bu tapuların sahiplerinin sayısı 13 dür.Ben bu 13 müvekkilden davaya devam edeceklerden hisseleri nispetinde harç alsam ve yatırsam.Devam etmeyecekler için mahkemeye bildirsem olur mu?Çünkü mantığım diyor ki davaya devam etmeyecekler için zaten dava değeri otomatikman düşecektir.
Zaten her tapunun dava değeri farklı ve bazı tapular hisseli ve hisselere isabet eden dava değerleri farklı.
Böyle bir uygulama yapsam bu konuda görüş veya karar arıyorum.

Anladığım kadarıyla mülkiyet, davalılarda. O zaman davayı takip etmenizin size faydası ne olacak?
Kaldı ki davaya devam ederseniz ve harcı yatırmaz iseniz sonuç HMKya göre mahkemeye başvurunun yapılmamış sayılmasına karar verilecektir.
Old 07-02-2012, 15:07   #3
Av.Cananztrk

ilgilendiğiniz için teşekkürler.
Evet mülkiyet tapu kayıtlarında davalılarda.Zaten Belediye yani davacı harcı yatırmadı ve davanın ATİYE bırakılmasını talep etti.Davayı takip etmemizin faydası.ATİYE kalacağı için belediyenin daha düzgün bir dava dilekçesiyle yeniden dava açmasını engellemek
Old 07-02-2012, 21:31   #4
wellan

Ben de hukuki yarar olmadığı görüşündeyim.Çünkü mülkiyet davalılarda olduğu için bu davaya devam edilmesinde de hak açısında bir yararınız olmayacaktır çünkü en geniş kapsamlı ayni hak davalılardadır zaten.Belediye harcı ödemeyerek davayı atiye bırakması hususuna gelince;burada davacıya harçların ödenmesi yönünde HMK 120 maddesi gereğince iki haftalık süre vermesi ve harcın yatırılmaması durumunda davanın usulden reddi anlamına gelecektir.Dava takipsizlik nedeniyle atiye bırakıldığı zaman ise HMK 150.maddesi uygulama alanı bulacaktır ve HMK 150/4 gereğince 3 ay içerisinde yenilenmediği zaman dava açılmamış sayılacak ve kaydı kapatılacaktır.SAYGILARIMLA.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi