Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Eser SÖzleŞmesİ İle İlgİlİ Sorular

Yanıt
Old 15-01-2009, 20:54   #1
esat

Varsayılan Eser SÖzleŞmesİ İle İlgİlİ Sorular

hukuk fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim borçlar özel final sınavına çalışırken aklıma bir şey takıldı sizlere aktarıyorum: saygılarımal...

Eser sözleşmesinin bilindiği gibi satım söz. vekalet söz. vs... sözleşmelerden farkı var mesela satım sözleşmesinden farkları:
1:belirli ücret karşılığında teslimi kararlaştırılan şey sözleşme yapıldıgı sırada varsa genelde bir satım söz. den buna karşılık bu şey akdin yapıldıgı sırada henüz yoksa ve müteahhit eseri özellikle ısmarlayanın vereceği malzemeyle yapacaksa eser sözleşmesinden bahsedilir.
2:kural olarak emek öğesi ağır basıyorsa eser malzeme ögesi ağır basıyorsa satım sözleşmesi vardır.
3:iş sahıbının işin yapılması konusunda müteahhide talimat verme yetkisi oldugu durumlarda eser,buna karşılık işi yapan özgürse (bu hususta) satım var kabul edilir...(Zevkliler aydın:borçlar huk.özel borç ilişkileri..9.bası sy.311)

ayrıca yargıtay kararlarında elektrik tesisatı kaorifer tesisatı ..halı üretimi,nikah törenini videoya alma vs... aynı şekilde Federal mahkeme gazeteye ilan verme havai fişek gösterisi vs.... de eser akdinin kapsamında değerlendiriyiliyor...

benim sorum şu: bir esnaf -tacir vs. nin bir elektronik dükkanı olsun bu adam seslendirme-kamera cihazları satsın ve montaj etsin . mesela hoparlör anfi kamera vs. satıyor fakat bu adamın müşteri çevresi mesela camiler okullar vs. ..haliyele adamın sattıgı anfi hoparlörü alan alıcı bunları direkt olarak kullanamaz kurulumu gerekli..adam hem satış hem de montaj işi yapıyor olsa .....:müşteri diyor bizim okula kamera koyacagızz sizin fiyat listeniz elime geçti şu kadar kamera satın alsam (tabi satın alacagım derken o aldıgı kameraların montajının hatta kayıt cihazı vs. nin de montajının olacagını iki taraf ta biliyor) vs....görüşüyorlar dükkan sahibiyle el sıkışacaklar dükkan sahibi de ben bu okulla bir yazılı sözleşme yapayım diyor hazırlamaya başlıyor...ancak adını ne koymalı satım mı eser mi yada başka bir şey mi?
(belki çok kolay bir soru kafam bu hususta birazcık karıştı= benim kanaatimce burada okula kamera koyacagız vs. satın almayı düşünüyoruz dese de kişi, burada kamera sisteminin kurulması söz konusu olur(yani tesisatı ile vs.) yani belli bir eser meydana getiren(bir bütün halinde kamera sistemi) iş görme amacı güden söz.ler gurubu içinde yer alan eser sözleşmesi var (fakat dükkan sahibi kamera kayıt cihazı vs. satıyorsa da eser akdi için getirilen malzemeler nevinden mi düşünmeliyiz bunalrı bu görüşüm dogruysa)?...desemde buna mukabil şu soru 2. bir soru olarak aklıma geliyor (tabi kanaatim dogruysa ) o zaman günlük hayatta halkın satım dediği fakat içinde montajı da içeren sözleşmeler eser mi olmuş olacak buradaki kıstas ne olmalı sadece montajsız satımlar mı satım akdine girecek yoksa burda montajın niteliği gereği bir sistem kuruluyorsa mı yani bir bütün halinde sonuç(eser-sistem) meydana getiriliyorsa mı eser akdi söz konusu olacak...?

sorumu sabırla okuyup değerli cevaplarını esirgemeyen değrli hocalarıma ve arkadaşlarıma teşekkür ederim...saygılarımla...
Old 19-01-2009, 10:52   #2
üye14977

merhabalar,

aslında burada satım sözleşmesi vardır. satıcının aynı zamanda kurulum işlemini yapması bu sözleşmeyi işgörme sözleşmelerinden biri haline getirmez.
ancak kurulum çok teknik; özellikli bir işlem ise karma sözleşme niteliği uygun olur.
buna göre
bir tarafın borcu malların mülkiyetini devir borcu (satım) + devre konu malların kurulumu (vekâlet) ve diğer tarafın borcu bir miktar paranın mülkiyetini devir borcu (satım)

bu haliyle ortada yabancı yan edim içeren karma sözleşme olduğunu düşünmekteyim.

esen kalın. başarılar.
Old 23-01-2009, 02:44   #4
feel-in-law

merabalar

kanaatimce, bir eserden söz edebilmek için satım sözleşmesinin kurulmasından sonra şeyin kurulumu için satıcının kişisel yeteneklerini ön plana çıkaran bir montajın da yapılması gerekir. örneğin bir arabanın tamiri için bir parça satın alırsınız fakat bunun montajını yapmak tamircinin o konudaki kabiliyetine müteakiben parçanın montajını yapmasıyla yeni bir sözleşme vuku bulur. tıpkı bu konuda olduğu gibi bir güvenlik kamerasının montajı da eser sözleşmesi meydana getirir. nitekim eser sözleşmesi tabiatı itibarıyla satım sözleşmesini de içinde barındıran bir sözleşmedir. yapılan işlemi dar yorumlamak mümkün değildir. bu sebepledir ki nihayet yapılan sözleşme kameraların da montajını gerektirdiği için bir satım değil eser sözleşmesidir. sevgiler.
Old 04-02-2009, 22:16   #5
erkanaga

Eğer ki montaj işi satımın önüne geçiyorsa yani satımı söz konusu olan şey sadece malzeme anlamını taşıyorsa eser sözleşmesi söz konusu olacaktır.Basit bir örnekle evinin bahçesine bir adet kamera taktırma işlemi için satım,bir stada güvenlik amacıyla kamera sistemi kurulmasında eser sözleşmesi söz konusu olabilecektir.Dolayısıyla günlük hayatta karşılaştığımız montajı gerekli kılan sözleşmelerin satım olduğunu söyleyebiliriz.Montaj işini de yan edim olarak değerlendirebiliriz bu tür sözleşmelerde.

Old 06-02-2009, 23:13   #6
cgrnsl

Konu doktrinde halihazırda tartışmalıdır..Muhtelif borçlar özel hukuku kitaplarından geniş bilgi alınabilir..Özetle bir görüş, montajı satıcı tarafından gerçekleştirilmesi gereken ürünün montajının yapılması,dürüstlük kuralının bir gereğidir ve bu durum satım sözleşmesinin niteliğini değiştirmez der.Yine bu görüşe göre eser sözleşmesinin söz konusu olabilmesi için sıfırdan bir ürün meydana getirilmeli meydana getiriliş süreci alıcının(yani iş sahibinin) talimat ve denetimi altında olmalıdır.Bu nedenle montaj kaydı içeren bir satım sözleşmesi eser sözleşmesi olamaz.Diğer görüş ise malumunuz burada artık bir eser sözleşmesi olduğunu savunur.İlk görüşün eleştirisi mantıklı görünmektedir ve bu paralelde sn. erkanagaya katılmaktayım.
Old 02-06-2009, 08:24   #7
KOÇ

Benim görüşüm yapılan sözleşmenin bir karma sözleşme(çifte tipli karma sözleşme)olduğu yönünde sözleşmenin adının satım sözleşmesi olarak gecmesi bu sözleşmenin karma sözleşme olusunu değiştirmez.Karma sözleşmelerde hangi kuralların uygulanacağı doktrinde tartısmalı birkaç görüş var,ama benceiçerdiği sözleşmelere has hükümler uygulanmalı.Örneğin sizin olayınızda satıcı hem satılanı teslim borcuna hemde kurulum eser meydana getirme burcu altına giriyor alıcının borcu sadece bedeli ödemek.Aslında bende bunabenzerr bir olayla karşıalştım noterde taşınmaz satış vcaadi sözleşmesi yapılmış.Fakat ortada bir bina yok satıcı bir inşaat yapmayı ve bu inşaatın belli bir bölümünü alıcıya belirli bir tarihte teslim etmeyi taahhüt etmiş.Şimdi ban göre burda bir satım vaadi var aynı zamanda eser sözleşmesi var.sadece satım vaadi sözleşmesi olsa ortada belli bir taşınmazın olması lazım.dediğim gibi bence bu sözleşmede bir karma sözleşme niteliğinde hem inşaatı belliş sürede teslim ve tapuda devir borçlarına girmiştir.saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi