Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Hukuk fakültelerinde neden alan dersleri dışındaki derslerde bile zorlarlar ki?

Yanıt
Old 16-05-2007, 17:56   #1
Av.Ali DURAK

Varsayılan Hukuk fakültelerinde neden alan dersleri dışındaki derslerde bile zorlarlar ki?

2.sınıf öğrencisiyim ve ceza, devletler,idare,borçlar hukukundan çok tht,maliye, birde sosyoloji varki nasıl zorlanıyorum.tabi hemen bütün arkadaşlarım hemfikiriz.nedendir ki bu derslerde daha çok zorlarlar.
Old 16-05-2007, 20:42   #2
suskun_juliette

Evet Bu Bence De Çok Önemli Bir Sorun...

'Hukukçunun Bilgili Donanımlı Olması Gerekir,Her Alana Dair Bilgisi Olmalıdır...Bunların Sentezini Hukuk Mantığıyla Yapabilmelidir.' Şeklinde Düşünüyor Olabilirler..
Ya Da Her Öğretim Görevlisi Kendi Alanlarıyla İlgili Bize Katmak İstedikleri Şeylerin Hakkını Vermemiz Gerektiğine İnanıyordur..Bugünkü Maliye Sınavında Bunu Tecrübe Etmiş OldukMali Müşavir Ya Da Hukuk Müşaviri,Kurum Avukatı Olmayı/İş Hukukuyla İlgilenmeyi Düşünmüyorum Bu Yüzden Bu Maliye Dersi Bana Angarya Geliyor.Ne İşime Yarayacağını Bilmiyorum...Hukuk Sosyolojisi,Türk Hukuk Tarihi Derslerini Almamıza Bir Mantık Bulabilirim,Ama Maliye,İktisat Gibi Derslerin Verilişine Bir Anlam Yükleyemiyorum..Gereksiz...

Bu Derslerde Yetersiz Oluşum Güvenimi Çok Zedeliyor..Ve Alan Derslerime Çalışmam Gerekirken Bu Derslerle Vakit Kaybediyorum,Bu Da Canımı Çok Sıkıyor.

Hukuk Sosyolojisinde De Hoca Çok Zorladı,Kolayca Not Almıyoruz...Bizi Kolaycılığa Alıştırmamak İçin Bu Kadar Zorladıklarını Düşünüyorum..7ci Senesi Olup Da Hukuk Sosyolojisini Verememiş Olanlar Var...Bu Kadar İnsanların Geleceğiyle Oynamak Vicdani Değil...Ve Adalete Bu Denli İhtiyaç Duyulurken,Adaleti Sağlayacak Olan İnsanların Birkaç Alan Dışı Ders Yüzünden Yıllar Sonra Bile Üniversite Kapısında O Dersleri Vermeye Çalışıyor Olması Ne Kadar Üzücü...Birkaç Kişi Bu Dersten Kalmış Olsa,Sorumluluğu Onlara Yükleyebilirim.Ama Durum Farklı...

Bunca İnsan Aynı Kaderi Paylaşıyorsa Artık Ellerinden Başka Bir Şeyin Gelmediğini Anlıyorum...Hocaların Vicdanına Bırakıldık..

Asıl Bilmemiz Gerekenlere Yoğunlaşamıyoruz...Ve Altıncı Yedinci Senede Bu Beyhude,Uygulamayla İlgili Bir Artısı Olmayacak Derslerle Uğraşmak Oldukça Mantıksız..

Bu Maliye,İktisat Gibi Derslerin Yerine Uygulamalı Dersler Konmuş Olsa Daha Doğru Olurdu..Farazi Bir Duruşma Salonu Açıldı Ama Sadece Sınavların Yapıldığı Ve Teorik Derslerin İşlenebileceği Bir Sınıf Olarak Kullanılıyor...Boş Yere Bu Kadar Zorlanmak Ve Boşuna Uğraşmak İstemiyorum...Haksız Mıyım/Haksız Mıyız?
Old 16-05-2007, 21:15   #3
AV.ZAFER TUNCA

Varsayılan haklısınız kesinlikle ama...

arkadaşlar söylediklerinize kesinlikle katılıyorum. hukuk fakültesndeyken bir çok ana hukuk dersim AA-BA gelirken, iktisattan 05 alarak kalmıştım. o zamanlar aynı isyanı ben de yaşamıştım. hatta daha da ileri gidip hukuk fakültesinde bile uzmanlaşma-branşlaşma yapılması gerektiği fikrini ateşli bir şekilde savunuyordum. şimdi mesleğimin daha başındayım ama yanlış yaptığımı anladım. bu belki bir çoğumuz için çok abes görülse de, bir hukukçu, özellikle bir avukat her konuda kayda değer bilgi sahibi olmak zorunda. bizim herkesten farklı bir potansiyelimiz, vizyonumuz olmalı. insanlar yarın büronuzun kapısını çaldığında size sadece hukuki sorunlar getirmeyecekler. bazı sorunlar çok daha derin temelli olacak. burada sizin iktisat da, felsefe de, psikoloji de, tıp da bilmeniz gerekecek. sizden herşeyin yanıtı beklenecek. bunlar şu anda size boş gelecek -ki bana da gelmişti- ama bunu emin olun yaşayacaksınız. bizler sosyal hayatın kurallarını koyan, işleten ve değiştiren insanlarız. düşünün insanların özel yaşantılarına bile el uzatıyoruz. ticaret hukuku alanında uzmanlaşmak isteyip de iktisattan anlamayan bir avukat düşünebiliyor musunuz? bidiklerinizi salt kanunlara mı dayandırcaksınız. bir vergi kanunu, ticaret kanunu, borçlar kanunu (en temel kanunlarımız) yapılırken iktisadi verilerden hiç yararlanılmadığını mı düşünüyorsunuz???
işte bu ve daha sayamadığım(sıkılmayasınız diye )bir çok nedenle bizler her konuyu öğrenmek, mantığını kavramak zorundayız.
bu alanlarda öğrendiğiniz bir cümlenin, bazen sizi en kritik noktada bir can simidi gibi kurtardığını görünce o isyanları düşünüp tatlı bir tebessüm edeceksiniz. sizlerin zorlanmanızın ve hocalarınızın sizleri zorlamasının nedeni budur; art niyeti olanlar müstesna tutulmak kaydıyla.

son bir notumu eklemek istiyorum. şu anda ben "peters urs bender" in "power marketting(güç pazarlama)" kitabını okuyorum. pazarlama teknikleri konusunda bir kitap. avukatlıkla ne alakası var derseniz, az önce anlattıklarımda cevabını bulacaksınız kitabı tavsiye ederim.
en içten sevgi ve saygılarımla,
öğrenci arkadaşlarıma da derslerinde başarı dileklerimle...
Old 16-05-2007, 21:19   #4
Cest la vie

Medeni Hukuktan cekmedim Hukuk Metodolojisinden cektigim kadar diyor, ancak sozlerimi Sayin Zafer Tunca'ya katildigimi belirterek bitirmek istiyorum.
Old 16-05-2007, 21:29   #5
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Öğrenci iken de çalışmış,meslekte resmi olarak 14., fiili olarak 19. Yılını doldurmuş bir Avukat olarak diyebilirim ki; öğrenciliğinizin değerini bilin. En güzel günleriniz bunlar. Şu anda bizim yaşımıza gelince gülerek, özlemle anacağınız günleri yaşıyorsunuz.

THT, maliye, bizde bir de hava hukuku vardı. Dönemlik dersti. Hava hukukunda ne öğrendik hatırlamıyorum,ama dersin final sınavına giderken bir okul arkadaşımın "Nereye gidiyorsun?" sorusuna en doğal şekliyle "Havaya!" dediğimde orada bulunup da Hukukta okumayan arkadaşlarımın hayretle havaya bakarak tepki verdiklerini hatırlıyorum.

Tüm derslerin bizlere birşeyler kazandırdığı muhakkak. En azından atgözlüğü misali dar açı ile düşünmeyip geniş açılı düşünmeyi, her olayda değişik olasılıkları düşünerek çözüm bulmayı, her konuda bilgi sahibi olarak diğer meslek erbabından farklı olmayı sağladığı muhakkak. Üniversite hayatında dönemlik derslerin ya da diğer, meslek hayatında o zaman kullanmayacağımı düşündüğüm (ben de düşünmüşüm) derslerin beni zorladığını hatırlamıyorum.

Maliye ve ekonomi meslekte her zaman içiçe olduğumuz konular. İktisat Fakültelerinde de hukuk görülüyor, ama bizler kadar yoğun değil. Biz de ekonomiyi sadece işimize yarayacağı kadarıyla öğrendik.

Kriminoloji dersi hala var mı bilmiyorum ama en sevdiğim dersti. Suçlu psikolojisi. Keşke bunun gibi borçlu, müvekkil,karşı tarafın avukatı,hakim,savcı,icra memuru,katip psikolojisi kıyısından köşesinden öğretilse idi.

Biraz da bize esnaflık öğretilse idi(?) Ya da diğer fakültelere hatta ilkokullarda bilginin değerinin ölçülemeyeceği öğretilse idi.
Old 16-05-2007, 22:29   #6
av.mgul

bence bu tip derslerin zorluğu onların ciddiye alınmamasından kaynaklanıyor. bir borçlar özel hukukuna ayırdığınız zaman ve konsantrasyonun on da birini tht ye ayırsanız bir sorun çıkmayacağı kanısındayım. çünkü bilindiği gibi ummadığın taş baş yarıyor.
saygılar
Old 17-05-2007, 11:33   #7
Av.Ali DURAK

evet kesinlikle katılıyorum bu konuya keşke biraz da esnaflık öğretilse...
Old 10-06-2007, 11:41   #8
suskun_juliette

Maliyeyi Bütünlemede Verdim
Hukuk Sosyolojisinden Finalde Kurtuldum
Dip Not:Maliyeyi Alttan Alacak Arkadaşlarımız Bile Var,Maliye İçin Öğrenci Bu Kadar Zorlanmalı Mıdır?Yazık Olmuyor Mu Hukukçu Adaylarına,Adaletin Bize Mi Yoksa Maliyecilere Mi İhtiyacı Var?
Old 11-06-2007, 15:48   #9
Av.Ali DURAK

Evet sonunda maliyeden kaldım.hemen hemen bütün dersleri geçtim ama maliye kaldı.hem de 62 ile.
Old 29-06-2007, 15:32   #10
üye18337

Ben de son sınıfa geçtim ama iktisat dersi peşimden geliyor. 1. sınıfta almıştım hala kurtulamadım. İktisat I'de iktisatın sosyal bilimlere yakın olan kısmı öğretildi (Fizyokrasi, Merkantilizm... vs) İktisat II'de ise grafikler, analitik geometri işin içine girdi. İktisat I notum A iken iktisat II dersini hala veremiyorum. Bu tür derslere ilişkin müfredat belirlenirken bizlerin sözel yeteneği ağır basan öğrenciler olduğumuz dikkate alınmamalı mı? Ben analitik geometriye yeteneği olan bir öğrenci olsaydım üniv. sınavında 6 soru fazla yapar bulunduğum üniversitede burslu okurdum. Bu saatten sonra nasıl öğrenebilirim? Bence tamamen gereksiz.
Old 30-06-2007, 20:02   #11
Av.Didem Kutlu

bende size aynen katılmaktayım,anayasa ve medeniden finalden geçerken inkılap tarihinden sürekli büte kalıyorum,sorun ben de mi anlamadım???
Old 01-07-2007, 12:42   #12
suskun_juliette

Sorun sanırım şu:Esas ve eklerin önem derecelerinin karıştırılması..Ne zaman Hangi açıdan önem arz edeceği tabi ki nispidir.Şahsen maliyeyi hukuk müşavirliği ya da kurum avukatlığı yapacak olsam çok fazla önemserdim,Ancak inkılap tarihi dendiğinde durmak gerekir.ne olursa olsun önemsenmeli.Her millet kendi tarihini bilmeli ki geleceğinde aynı hataların tekrarı söz konusu olmasın.
Old 01-07-2007, 12:50   #13
Av.Didem Kutlu

ama ben yeterince önemsiyorum çalıştığım halde durum böyle...
Old 19-07-2007, 15:18   #14
suskun_juliette

Alıntı:
Yazan judge
ama ben yeterince önemsiyorum çalıştığım halde durum böyle...

Belki çalışma metodunuzla ilgili bir durumdur?
Old 19-07-2007, 16:18   #15
özge_law

arkadaşlar tht,maliye,sosyoloji diyorsunuz.3.sınıfta da hukuk felsefesi diyenleriniz çıkacağından eminim.öncelikle maliye için şunu diyorum ki 1.sınıfta gördüğümüz iktisatla illiyet bağı kurabilecek kadar yakın konuları var ve ekonominin bir hukuk öğrencisinin takip etmesi gereken bir alan olduğunu düşünüyorum,çünkü analitik düşünmemizi sağlıyor,maliye de 3.sınıfta göreceğinzi vergi hukukuna temel oluşturuyor aslında yani hiçbiri''pat''diye oturtulacak şeyler değil.sosyoloji...insanlarla ne kadar çok iletişime açık bir alanımız olduğunun farkındayız;insan davranışları,toplum..hepsi bir anlamda birbirinin bütünleyici parçası,''..... hukuku''diye adı geçmemesi sizi yanıltmasın,ileride yöneleceğiniz alanları bile belirleyebilecek bu dersleri küçümsemeyin derim..(tht için sizden farklı bişey düşünmüyorum)
Old 20-07-2007, 01:33   #16
slide

idari hakim olmak isteyenler için faydalı bir ders maliye bence kaale alınması gereken bir ders sonrasında zamanında öğrenseydim demeyinn benim gibi
Old 28-07-2007, 02:11   #17
primavera

merhaba arkadaslar ama buna katılamk pek mümkün degil aslında yazdıklarınızı okudugumda aklıma ilk gelen su oldu:bence siz ana derslere okadar cok calışıyorsunuzki diger derslere farkında olarak yada olmayarak çok önem vermiyorsunuz bu nedenlede notunuz düşük geliyor ama unutmayalımki biz hukuk okuyoruz ögrendigimiz hersey çok önemli dersler arasında ayırım yapmayalım lütfen
Old 28-07-2007, 17:53   #18
oguzhand0

Hayır öğrendiğimiz herşey çok önemli demek bence popülist bir yaklaşım primvera

Yani; ben 3.sınıfa geçtim ve eminim ki benim işime asla yaramayacak dersler gördüm.

Sayıyorum;

Türk dili ve Edebiyatı (Aynı konuları bundan önce neredeyse 5-6 yıl gördük)

İnkılap Tarihi (Aynı konuları daha önceki öğretim hayatmızda 2 yada 3 kere görmüştük)

Roma Hukuku ( Medeni Hukuku ve Borçlar Hukukunu zaten görüyoruz)

İktisat (İktisatçı olmaya niyeti olduğunu sanmıyorum hukuk öğrencilerinin)

Türk Hukuk Tarihi (1640'ta yaşamış birinin Mirasını taksim ederken kullanacağımız ölçütlere ne gerek var zaten, Miras Hukuku göreceğiz. Kaldı ki aynı done; THT dersinde görülen hukuk türleri için de geçerli)

Hukuk Başlangıcı (Biz zaten hukuka başladık. Ne gereği var böyle bire dersin genel kültür haricinde)

İngilizce(O kadar basit bir ingilizcenin hukuk alanında hiç bir şeye yaramayacağına adım gibi eminim)

Bu araya Bilgisayarı da koyabiliriz. Daha önceden hiç bilgisayar tecrübesi olmamış birinin zaten çoğu fakültede hocanın bile sallamadığı bir bilgisayar dersinde elle tutulur fazla bir bilgi edineceğini sanmıyorum. Ama yinede bu bilgisayar dersine bir virgül koyuyorum; çünkü gerçekten yararlanmış olanlar olabilir.

Bu arada unutmadan maliye de kanaatimce gereği olmayan bir ders. Bunun sebebi iktisatla aynı. Yani Vergi Teorisinden bize ne. Biz vergi hukuku görmeyecek miyiz?

Dediğim gibi henüz 3. sınıfa geçtim Nasip olurda bir yıl sonra tekrar yazabilirsem ; 3. sınıfta da gereksiz dersler görebileceğimi düşünüyorum
Old 28-07-2007, 19:49   #19
suskun_juliette

Branşlaşmış olduğumuz halde neden halen alan dışı derslerle karşılaşıyoruz?Avukat olarak yetiştirileceksek Maliye yerine Bilgisayar Dersi vermelerini daha uygun görüyorumGereksiz yere o dersle uğraştım,çalıştım,şimdi gelin bana sorun %100lük maliye bilgisine sahip olmadığım gibi &2si bile kalmadı zihnimde..Alan dışı dersler sadece ders saatini doldurmak maksadıyla konuluyor zannımca..Hocaların bile bize aktarırken önemsemediği bir ders,nasılsa alanları değil uğraşmazlar deyip geçiliyor,birçok konuyu atlayarak gidiyoruz,yani yalnızca vakit kaybı..
Old 28-07-2007, 20:01   #20
primavera

Varsayılan :)

su saydıgın dersler arasında türk dili hariç hepsi benim için çok önemliydi..kişiden kişiye degişiyor diyelim yıllardır gördügüm tarih dersini oktay hocadan 4 yıl daha dinlerim demek istedigim bizim lisede veya ortaokulda gördügümüz sekilde anlatılmıyor en azından bizim okulda...
Old 28-07-2007, 21:23   #21
oguzhand0

Sayın Primevara;

dediğim gibi tamamen subjektif bir kavramdan sözediyorsunuz. bkn-> o dersten hoşlanma, hocayı sevme vs. gibi

Ancak dikkat ettiyseniz sösz konusu konu gereklilik değil mi. Yani bende 4 yıl boyunca bilgisayar görsem ve 4 yılın sonunda hukuk fakültesi mezunu olsam açık söyliyeyim fazla yadırgamam çünkü ben ve bilgisayar bütünleşmiş, tek parça haline gelmiş varlıklarız. Yani bu benim hoşuama gider. Amaaa; bilgisayar dersinin kişisel değerlerin dışında tutup, gerekli mi değil mi diye tartışacak olursak burada benim yorumlarım prtaya çıkar.

Anlatabildim mi?
Old 28-07-2007, 23:20   #22
primavera

Varsayılan sayın oguzhan

anlatmak istedigimi anlatamamışım kusura bakma..örnegin ben oktay hocadan inkılap dersi dinledikten sonra lisede birsey ögrenmemişim dedim ayrıca biz tarihi oktay hocanın dersinde hukuksal boyutlarıla işledik sınavdada o tarz sorardı yani ben bana yararı oldugunu düşünüyorum...
Old 29-07-2007, 12:46   #23
erkanaga

Sayın primavera, Oktay Hoca'nın dersini alıp da size katılmamak imkansız.
Sayın Oğuzhan ,İnkılap,Türk dili gibi derslerin ne dayanarak gereksiz olduğunu düşünüyorsunuz anlamış değilim.Çünkü biz bu tür derslerde olayların daha çok hukuki yönlerini işliyor ve bu dersler münazara şeklinde geçiyordu.Gerçekten de bu derslererin bize çok faydalı olduğunu düşünüyorum.Ancak sen hocaların dersi işleyiş tekniği sebebiyle gereksiz olduğunu düşünebilirsin, çünkü ben de hukuk başlangıcı dersinin gereksiz olduğunu düşünüyorum.(Hocasından dolayı)

Ancak iktisat ve maliye gibi dersler hakkında düşüncelerine kesinlikle katılmıyorum.En azından hukuk fakültesinden mezun olmuş bir birey olarak bu konular hakkında az da olsa bilgi sahibi olmamız gerekir.
Old 29-07-2007, 18:08   #24
oguzhand0

Alıntı:
Yazan erkanaga
Ancak iktisat ve maliye gibi dersler hakkında düşüncelerine kesinlikle katılmıyorum.En azından hukuk fakültesinden mezun olmuş bir birey olarak bu konular hakkında az da olsa bilgi sahibi olmamız gerekir.

Tek soru; neden?

Cevabınız Genel Kültür olacaksa gerekliliğine inanmıyorum. Onun yerine bir seneye sıkıştırılan Medeni Hukuku Dersi iki yıla bölünebilir. Bu en basit düşüncedir. Daha da genişleterek daha yararlı işler de yapılabilir.

Tekrar hatırlatıyorum. Subjektif bir bir tepki olan hoşlanmadan değil, objektif bir olgu olan gereklilikten bahsediyoruz..
Old 30-07-2007, 09:13   #25
erkanaga

Varsayılan Neden ?

İlk iktisat dersinde hoca şöyle bir soru sormuştu; arkadaşlar siz hukukçunuz sizin hakla hukukla ilgilenmeniz gerekirken neden biz size iktisat dersi veriyoruz,onun yerine iki saatlik hukuk dersi görseniz daha iyi değil mi?
Bazı arkadaşlar ; işte genel kültür olsun ,yok işte hep hukuk dersi görmekten sıkılırız gibi klasik cevaplar verdiler ve sonuçta hocanın istediği cevabı kimse veremedi.
''Biz size iktisat dersi veriyoruz çünkü, iktisat demek para demek para ise sizin ilerde en çok işinize yarayacak şeylerden biri olacak'' , gibi objektif bir gereklilik sebebi söylemişti ve ben eminim ki diğer tüm alan dışı derslerin de bunun gibi mantıklı bir gereklilik sebebi vardır.
Old 30-07-2007, 16:09   #26
oguzhand0

Tıp okuyanlar da mühendislik okuyanblar da yada başka her şey de para ile ilgili ve onların da para çok işine yarayacak o yüzden Sayın hocan bence saçma bir açıklama yapmış.

Arz-Talep eğrisinin esneklik değerinin ne gibi sonuçlar doğuracağına ben hukuk öğrenmeyi tercih ederim..
Old 31-07-2007, 21:12   #27
Alper Ersan Demirci

ana hukuk dersleri dışında hepsini gereksiz görüyorum bana edebiyat lazım değil anlatılanların aynısını defalarca gördük.
tarihi yıllardır görüyoruz iyi biliyoruz artık ama hukuk fakültesinde gereksiz.
iktisatla hiç bir alakam olamaz.
ben 2. sınıfa geçtim birinci sınıfta bunlar çok gereksiz.
Old 04-08-2007, 16:21   #28
tarde.sed.tute

ben de bu sene 3.sınıfa geçtim ve şimdiye kadar aldığım seçmeli dersleri gözönünde bulundurarak yorum yapıyorum..bence seçmeli derslerin hepsini aynı kefeye koymamak lazım..ben de her ne kadar en zor derslerimden gayet güzel notlar alırken o kadar emek vermeme rağmen bi şekilde ortalamamı düşürmeyi başaran seçmeli derslere sinir oluyorum..ama bazıları gerçekten önemli bunu da inkar edemem..gerekçesi ne olursa olsun özellikle iktisat ve maliye hukuk okuyan bir öğrencinin bilmesi gereken konular..bu hem bir hukukçunun genel kültürüdür,hem de isteseniz de istemeseniz de ilerde gireceğiniz sınavlarda karşınıza çıkacaktır..unutmayınki o sınava giren herkes alan dersleriyle ilgili soruları cevaplayacaktır,farkı yaratacak olan iktisat gibi derslerdir..iktisat ağırlıklı derslerin gerekliliğine inanmakla birlikte sosyoloji gibi bi dersin bana kattığı hiçbir şey yok bunu da açıkça söyleyebilirim..sosyoloji yerine iki saat daha fazla idare hukuku yada başka bir hukuk dersi görmeyi tercih ederdim..hukuk gibi kapsamı çok büyük olan bir bölümde asıl dersler yıl sonuna kadar yetiştirilmek için bazen üstün körü işleneceğine,bikaç seçmeli dersi çıkarıp da özümseyerek diğer dersleri görmenin daha yararlı olacağı kanısındayım..saygılarımla..
Old 04-08-2007, 23:58   #29
suskun_juliette

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Arz-Talep eğrisinin esneklik değerinin ne gibi sonuçlar doğuracağına ben hukuk öğrenmeyi tercih ederim..

Kesinlikle Katılıyorum..!

Yani bu eğrileri zaten bir türlü anlamış değilim,ezberin düzleme dökülmüş hali,benim işime yaramayacak bir bilgiyle beynimi doldurmam,sakla samanı gelir zamanı demek için yanlış bir konu ve konum bence..
Old 05-09-2007, 16:30   #30
carpadiem

bence öğrendiğimiz her bilgi bir şekilde karşımıza çıkıyor.hayatımız sadece mesleğimizden ibaret değil ki..bence bu dersleri görmekle kafamız sığ olmaktan kurtuluyor.kendimiz söylüyoruz diğer fakültelerde yok da neden biz de var diye işte bizi diğerlerinden ayıran bir taraf da bu.ne kadar öğrenirsen o kadar renklenirsin
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi