Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Üniversite tanıtımı konusunda paylaşım alanı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-06-2009, 23:23   #31
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan Dilge
Şu an geçerli olan ders geçme sisteminden de biraz bahsedebilir misin? Çünkü yeni başlayacak arkadaşlar bana da soruyorlar ama değişen not sisteminin ayrıntılarını bilmediğimden cevap veremiyorum. Yönetmeliğe de bakayım ben değil mi? Lazım
Memnuniyetle...Bunu da sıralamaya koyayım
1-Ana derslerden(seçmeli dersler harici) yılda 2 defa sınav olunur.İlk dönem vizeye girilir.Bunun %10 u alınır. 2. dönem final sınavı olunur ve %90 ı alınır.
2-Vize ve final ortalamalarının toplamı en az 70 olmalıdır.Yani geçme notu 70'tir.Ama bu her ders için geçerli olmayabilir.Hocaya bağlıdır.Bazen geçme notu hocanın kıyağıyla 50 de olabilir.
3-Tüm derslerin notlarıyla ders saati işin içine girerek bir kombinasyon yapılır ve başarı ortalaman ortaya çıkar.En yüksek 4 'tür.Eğer 1.80 in altındaysa sınıfta kalınır.
4-Her sınavı geçmen mümkün olmayabilir.Eğer bir dersten ortalama notun 60-70 arasında ise bu sefer başarı ortalamana bakarlar ve eper ortalaman 2 ve üstü isebu dersleri ortalamayla geçersin.
5-Hiç biri olmadı.Temmuzda bütünleme sınavlarına girersin
Umarım yanlış veya eksik bir şey yazmamışımdır.Eğer varsa şimdiden herkesten affola...
Old 29-06-2009, 11:09   #32
üye25928

Alıntı:
Yazan Denizcan Sarıkaya
Sayın Tavus üzerinize gelinmiyor, rahat olun .Sadece bir tartışmanın taraflarından birisiniz ve aynı fikirde bulunmayan arkadaşlar eleştirilerde bulunabilir.Bunu normal karşılayın

Düşüncelerimi beğenmek zorunda değil kimse ama "saçma" ve ya daha farklı, siteye yakışmayan yorumların gelmesine tepki veriyorum. Bunun nedenini çözemedim yani
Old 30-06-2009, 10:05   #33
Av.Denizcan Sarıkaya

Varsayılan Ankara....

Üniversiteyi anlattık da bir şehir bilinmeli derim ben.Ben Ankara da okuyorum ve Ankara yı anlatmak boynumun borcudur .Ankara kışları soğuk yazları sıcak ve kurak vs..diyerek iklim özelliklerini sıralamama gerek yok ama yine de içimde kalmasın.Kışlar güzeldir Ankara da.Nefes alırsın.Ama yaz gelmesin.yaz berbattır ,çekilmez,Bunalırsın.Şimdi diyeceksiniz ki 'yazın her yer öyle be kardeşim'.Evet doğrudur ama burda karşımıza çok klasik bir söylem çıkar:'Ankara da deniz yokki'...Bu söylemi kafama pek takmıyordum ama yazın sıcakları bastırdı mı inanın kendimi Tekirdağ da bulasım geldi.
Ankara biraz pahalıdır.Dışarıya gezmek için çıkmayın.Çok para yersiniz.Sadece hava alıyorum düşüncesiyle çıkın ve paranız cebinde kalsın.'En azından aklınızdan sadece hava alayım yeter' düşüncesini çıkarmayın Ankara insanları aklı başındadır.Toplumun %60 ı takım elbiselidir.Bu oran %70 e bile çıkabilir. İnsanlar ne yaptıklarını bilir.Yürürken mutlaka bir hedeflerini gerçekleştirmeye gidiyorlardır.Boş boş yürümezlerKlasik memur şehridir yani.Ankara da öğrenciler için sosyal ortam bol bol vardır.Gidersiniz Sakarya caddesine...Ya da 'kardeşim her gün her gün para mı harcayacağız' diyecek olursanız Kızılay ın yanına yerlerşmiş Güven parka inersiniz.
Kampüsler dağılmıştır Ankara da .Ama şunu söylemek isterim üniversitemizin cebeci kampüsü çok merkezi bir yerdedir.Kızılay yürüyerek 20 dk da gidilir.Zor geldi hemen yanında metro var binip gidersin.
Ankara böyledir ama başkenttir gene de.Ayrı bir saygınlığı,ağırbaşlılığı vardır.Kolay kolay sevdirmez kendini.
Ben 1 yılımda bunları gözlemledim.Ankara yı tercih etmek isteyen arkadaşlarıma duyurulur.Bilmiyorum acaba sayın AV.S.Karaca ne der gözlemlerime

Saygılarımla...
Old 30-06-2009, 21:12   #34
yalcin3

Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi:
1.Kayda geldiğim ilk gün "Burası neresi?İzmir bu muymuş?Üniversite dedikleri yer bu muymuş?" gibi bir hayalkırıklığı yaşamıştım.Daha sonra sınıf arkadaşlarımla konuştuğumuzda hepimizin aynı duyguları yaşadığımızı fark ettik. Buca'nın yarattığı hayalkırıklığını İzmir'in güzelliği unutturuyor.Geldiğim ilk zamanlarda büyük sınıflardan hep "Boşverin okuduğunuz şehri ne de olsa bölümün zorluğu yüzünden gezmeye vaktiniz olmayacağı için fark eden bir durum yok." gibi bir saçmalık duyunca üzülmüştüm.Fakat öyle bir şey yok ben gayet de güzel İzmir'in altını üstüne getirdim valla(devam zorunluluğu yok nasıl olsa ) Fakültenin en kötü yanlarından biri de üniversitemizin kampüs üniversite şeklinde olmaması.Fakülte binası sıradan bir devlet dairesine benziyor insan üniversite okuduğunu hissetmeli bence çok önemi bir şey bu.Sosyal faaliyetler açısından da sakat o yüzden üniversitede o sosyal faaliyetten bu sosyal faaliyete katılmak isteyen arkadaşlara bizim üniversiteyi hiç tavsiye etmem...
2.Dersler yıllık.Birinci dönem bir vize,ikinci dönem vize ve final olmak üzere toplam üç sınav dönemimiz var.Derslerin yıllık olması bizi bir hali zorluyor zira konular çok fazla ve ben çoğunu en sona bıraktığım için bayağı bir konu yığıldı siz böyle yapmayın İki vizenin ortalaması seksen olursa finale girmiyorsunuz ancak iki vizenin ortalamasını seksen yapmak da her babayiğidin harcı değil tabii ki İki vizenin ortalaması size belli bir katkı puanı getiriyor eğer vizeleri yüksek tutarsanız o katkı puanları çok işinize yarar.Yalnız dikkatli olmakta yarar var çünkü vizeleriniz düşük geldiğinde katkı puanlarınız eksi olarak geliyor bu da final notunuzu düşürüyor yani katkı puanı sadece çalışanın işine yarıyor Geçme notu altmış(AÜHF kadar zorlamıyorlar bizi neyse ki )
3.Buca ulaşımı zor bir yer değildir özellikle fakültemizin önünde durak vardır ve hemen hemen bütün belediye otobüsleri geçer.İzmir ulaşımın en ucuz olduğu büyükşehirlerimizden biridir.Tek sorun otobüslerin yetersiz olması,okuldan sonra yorgun argın o tıkış tıkış otobüslere binmek katlanılmaz oluyor.Evler de çok ucuz Buca'da.3+1 geniş ve ferah evler bulunmakta kiraları uygun fiyatta.Biz öğrenciler için yaşaması kolay fakat sosyal yönü berbat bir ilçedir Buca DEÜ'nün kendine ait yurdunu da tavsiye ederim.
4.Sınıflar çok kalabalık bu da sinirimi bozuyor.Baız derslere sırf yer kalmadığı için giremeyen arkadaşlarımı biliyorum.Derslerimize giren hocalardan da memnun değilim daha önce dediğim gibi tek bir profesör bile girmiyor dersimize...
Genel hatlarıyla okulu anlatmış oldum.Okulumdan pek de memnun olduğum söylenemez(şahsen).Yine de "Sırf İzmir için gelirim." diyen varsa umarım yardımcı olabilmişimdir.
Old 17-07-2009, 10:47   #35
yunustanisman01

YAşar üniversitesi nasıl _? Olanakları nasıl ? kadrosu nasıl sizce...
Old 19-07-2009, 02:39   #36
Emre Can

Aldığım puan Gazi ve İst. hukuk fakültelerini alıyor ve bende çok kararsızdım evimde tam Adalet Bakanlığı lojmanlarında Eryamanda oturuyorum.Sanırım yazılanlara bakarsam şehirde çok önemli bir faktör o yüzden tercihim Gazi olacak.Paylaşımda bulunan herkese çok teşekkür ediyorum
Old 19-07-2009, 12:12   #37
hukukun-üstünlüğü

Öğretim elemanı kalitesi açısından istanbul,ankara,marmara,dokuz eylül,selçuk hukuk fakülteleri bence dikkate alınmalıdır. Ancak şunu da belirtmekte fayda var hocalar ne kadar kaliteli olursa olsun hukuk bireysel çabaya dayanıyor. İyi bir hukuk fakültesine yerleşmek iyi bir hukukçu olunacağı anlamına kesinlikle gelmemektedir. Bunun aksini düşünen varsa beyhude bir düşünce içerisindedir,çalışmayınca olmuyor dersi geçsen bile önemli noktalarda tıkanıp kalıyorsun.
Old 19-07-2009, 12:31   #38
üye25928

Alıntı:
Yazan hukukun-üstünlüğü
Öğretim elemanı kalitesi açısından istanbul,ankara,marmara,dokuz eylül,selçuk hukuk fakülteleri bence dikkate alınmalıdır. Ancak şunu da belirtmekte fayda var hocalar ne kadar kaliteli olursa olsun hukuk bireysel çabaya dayanıyor. İyi bir hukuk fakültesine yerleşmek iyi bir hukukçu olunacağı anlamına kesinlikle gelmemektedir. Bunun aksini düşünen varsa beyhude bir düşünce içerisindedir,çalışmayınca olmuyor dersi geçsen bile önemli noktalarda tıkanıp kalıyorsun.
tamamen katılıyorum. Çok doğru bir izlenim olmuş.
Old 19-07-2009, 14:17   #39
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan hukukun-üstünlüğü
Yazdıklarınıza katılıyorum. Ancak 9 Eylül Ü. Hukuk Fakültesi hakkında sayın ElSu'nun yazdıklarındaki bazı ayrıntılara dikkat çekmek isterim.
Alıntı:
Yazan ElSu
Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi:
...
Fakültenin en kötü yanlarından biri de üniversitemizin kampüs üniversite şeklinde olmaması.Fakülte binası sıradan bir devlet dairesine benziyor insan üniversite okuduğunu hissetmeli bence çok önemi bir şey bu.
...
Dersler yıllık.
...
Sınıflar çok kalabalık bu da sinirimi bozuyor.
...
Derslerimize giren hocalardan da memnun değilim daha önce dediğim gibi tek bir profesör bile girmiyor dersimize...
...
Okulumdan pek de memnun olduğum söylenemez(şahsen).
Old 27-08-2009, 17:15   #40
üye25928

Alıntı:
Yazan yigit289
Ayrıca çok övündüğünüz akpnin anayasa taslağında Cumhurbaşkanının ilkokul mezunu olması öngörülüyor.İnşallah bundan da taslağın 82 AY'den daha özgürlükçü olduğu anlamını çıkarmazsınız. Sizi taslağı bir hukukçu gözüyle incelemeye davet ediyorum.

İçimde kalmasın, amacım eski bir tartışmaya yeniden can vermek değil sadece merak ettiğim için ve o sırada tartışırken sizin buraya vurgu yapıp kalın olarak yazdığınız, benim de gözümden kaçtığı için sakın kabullendiğim sanılmasın diye soruyorum. Cumhurbaşkanının ilkokul mezunu bile olmasında bir sakınca görmüyorum. Çünkü Bülent Ecevit, beğenirsiniz veya beğenmeyebilirsiniz, sadece lise mezunu olduğu için iktidarı döneminde cumhurbaşkanlığına aday olamadı. Bence cumhurbaşkanlığına her vatandaş aday olabilmeli. Üniversite mezunu olmayanlar üniversite mezunu olanlardan ne farkı var ki.. Madem bir hukukçu gözüyle bakın demişsiniz, ben bakıyorum işte, sıradan bir vatandaş şayet cumhur istiyorsa ve diğer şartları taşıyorsa cumhurbaşkanı olabilmeli bence. Şu anki uygulama benim gördüğüm demokrasi ve eşitlik anlayışına paralel değil.
Old 27-08-2009, 17:33   #41
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
Cumhurbaşkanının ilkokul mezunu bile olmasında bir sakınca görmüyorum. . Bence cumhurbaşkanlığına her vatandaş aday olabilmeli. Üniversite mezunu olmayanlar üniversite mezunu olanlardan ne farkı var ki.. değil.
Kesinlikle katılmıyorum.Sizin bakış açınıza göre 'kim olursa olsun yeter ki insan olsun' mantığı çıkıyor.Ancak söz konusu cumhurbaşkanlığı makamı ise orada durulmalı.Son derece ciddi ve hassasiyet gerektiren bir kuruma da o derece de bir insan gerekir.Üniversite mezunu olanla olmayan arasında fark var mıdır?Evet kesinlikle vardır.Bu fark o kurumda belli olur.Normal bir toplanmada,rakı sofrasında,herhangi bir sokakta değil
Old 27-08-2009, 18:25   #42
üye25928

Alıntı:
Yazan Denizcan Sarıkaya
Kesinlikle katılmıyorum.Sizin bakış açınıza göre 'kim olursa olsun yeter ki insan olsun' mantığı çıkıyor.Ancak söz konusu cumhurbaşkanlığı makamı ise orada durulmalı.Son derece ciddi ve hassasiyet gerektiren bir kuruma da o derece de bir insan gerekir.Üniversite mezunu olanla olmayan arasında fark var mıdır?Evet kesinlikle vardır.Bu fark o kurumda belli olur.Normal bir toplanmada,rakı sofrasında,herhangi bir sokakta değil

Katılmıyorum, çünkü çoğu Batı ülkesinde bahsettiğiniz uygulama yok. Sonuç itibariyle kaçırdığınız nokta şurası, vatandaşlar arasından kurayla cumhurbaşkanı seçmiyoruz ki her önüne gelen de cumhurbaşkanı olamıyor. Doğal olarak da ilk okul mezunu da olsa belli bir seçicilik yine olacak. Milletvekillerinde üniversite mezunu olma şartı yok, üniversite mezunu olmayanlar ne kaybediyor ki, hatta başbakan bile olabiliyor...
Old 27-08-2009, 19:51   #43
yigit289

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
İçimde kalmasın, amacım eski bir tartışmaya yeniden can vermek değil sadece merak ettiğim için ve o sırada tartışırken sizin buraya vurgu yapıp kalın olarak yazdığınız, benim de gözümden kaçtığı için sakın kabullendiğim sanılmasın diye soruyorum. Cumhurbaşkanının ilkokul mezunu bile olmasında bir sakınca görmüyorum. Çünkü Bülent Ecevit, beğenirsiniz veya beğenmeyebilirsiniz, sadece lise mezunu olduğu için iktidarı döneminde cumhurbaşkanlığına aday olamadı. Bence cumhurbaşkanlığına her vatandaş aday olabilmeli. Üniversite mezunu olmayanlar üniversite mezunu olanlardan ne farkı var ki.. Madem bir hukukçu gözüyle bakın demişsiniz, ben bakıyorum işte, sıradan bir vatandaş şayet cumhur istiyorsa ve diğer şartları taşıyorsa cumhurbaşkanı olabilmeli bence. Şu anki uygulama benim gördüğüm demokrasi ve eşitlik anlayışına paralel değil.
Bülent Ecevit Robert Koleji mezunudur.Çeşitli nedenlerden dolayı üniversite eğitimini alamamıştır yoksa lise mezunu kalmak gibi bir amacı yoktur.
Üniversite mezunu olanla olmayan arasında çok fark vardır.İnşallah bu farkı mezun olabildiğinizde anlarsınız.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil eden en üst düzey makamdır.En üst düzey makama ilkokul mezunu birinin gelmesi kabul edilemez.Başbakanlığa bile en az üniversite mezunu birisinin gelmesi gerekir.Bildiğiniz gibi Türkiye Cumhuriyeti'nde yasalar bir kişi için değil herkes içindir o yüzden Merhum TC eski Başbakanı Ecevit de Cumhurbaşkanlığına aday olamamıştır.Umuyorum ki sizin demokrasi anlayışınız ülkemizi yönetenlerin demokrasi anlayışıyla örtüşmeyecek.
Cumhurbaşkanı,Başbakanlık ve Bakanlar Kurulu üyelerinin seçimi konusunda yürürlükteki anayasamızla aynı düşünmüyorum ve şuan iyi derecede en az 1 yabancı dil bilmeyen kişilerin bu makamlara seçilebilmesini çok garipsiyorum.Üniversiteye araştırma görevlisi olabilmek için bile çok iyi bir yabancı dil istiyorlar ama devletin en başına seçilecek insanlar için (en başta başbakan,cumhurbaşkanı ve dışişleri bakanı) yabancı dil istenmiyor.Daha değişmesi gereken çok şey var da burada hepsine değinemeyiz.
Old 28-08-2009, 00:19   #44
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
Katılmıyorum, çünkü çoğu Batı ülkesinde bahsettiğiniz uygulama yok. Sonuç itibariyle kaçırdığınız nokta şurası, vatandaşlar arasından kurayla cumhurbaşkanı seçmiyoruz ki her önüne gelen de cumhurbaşkanı olamıyor. Doğal olarak da ilk okul mezunu da olsa belli bir seçicilik yine olacak. Milletvekillerinde üniversite mezunu olma şartı yok, üniversite mezunu olmayanlar ne kaybediyor ki, hatta başbakan bile olabiliyor...
Üniversite mezunu bir cumhurbaşkanı mı yoksa ilkokul mezunu bir cumhurbaşkanı mı isterdiniz ülkenizde??Bana kalsa milletvekillerinde de bu şart aranmalı.Parayı bastırarak aday gösterilmektense..ne yazıkki belediye başkanı seçimleriyle aynı tefede.Her şey üniversite okumakla bitmiyor evet.Ama üniversitede insanın kazandıkları o kurumları daha çok ciddileştirir.
Old 28-08-2009, 07:55   #45
üye25928

Alıntı:
Yazan Denizcan Sarıkaya
Üniversite mezunu bir cumhurbaşkanı mı yoksa ilkokul mezunu bir cumhurbaşkanı mı isterdiniz ülkenizde??Bana kalsa milletvekillerinde de bu şart aranmalı.Parayı bastırarak aday gösterilmektense..ne yazıkki belediye başkanı seçimleriyle aynı tefede.Her şey üniversite okumakla bitmiyor evet.Ama üniversitede insanın kazandıkları o kurumları daha çok ciddileştirir.

Sayın Denizcan;

Günümüzde üniversite okumak, liseden sonra meslek-sanat sahibi olamamış insanlar için en kolay şey. Bence üniversite okumanın eski esprisi yok. Milletvekilliği seçimlerinde parayı bastıran aday oluyor demişsiniz haklılık payınız olmakla birlikte bu düşüncenize paralel olan bir işleyişi hatırlatmak isterim, özel üniversiteler.

Üniversite okumak bireylere çok şey katıyor olabilir, ama belki de okumamak daha fazla şey katıyordur, dünyanın en zengin insanlarının genelde lise mezunu olup, akranları üniversitelerde diz çürütürken zengin olduklarını da unutmamak gerekir. Bence üniversite okumak, bir cumhurbaşkanı olabilmek için seçim kriteri değildir üstelik çoğu demokrasilerde uygulanmıyor bildiğim kadarıyla.
Old 28-08-2009, 11:13   #46
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
dünyanın en zengin insanlarının genelde lise mezunu olup, akranları üniversitelerde diz çürütürken zengin olduklarını da unutmamak gerekir.
Sayın Tavus ,sadece gülüyorum.İkisini aynı yerde değerlendirmeniz gerçekten komik.

Üniversite okumakla her şey bitmez.Bana kalırsa en az 2 üniversite bitirsin ki dünya ile daha entegre olsun.Ben bu anayasa taslağına karşıyım ve ülkedeki en saygın kurumunda kalitesini düşüreceği inancındayım
Old 28-08-2009, 13:42   #47
üye25928

Alıntı:
Yazan Denizcan Sarıkaya
Sayın Tavus ,sadece gülüyorum.İkisini aynı yerde değerlendirmeniz gerçekten komik.

Üniversite okumakla her şey bitmez.Bana kalırsa en az 2 üniversite bitirsin ki dünya ile daha entegre olsun.Ben bu anayasa taslağına karşıyım ve ülkedeki en saygın kurumunda kalitesini düşüreceği inancındayım

Neden böyle bir uygulama sadece bizim ülkemizde var, diğer ülkelere sorun olmuyor?

Anasaya taslağına karşı olabilirsiniz orası ayrı ama ben cumhurbaşkanının üniversite mezunu olması şartına karşıyım. Zaten günümüzde isteyen herkes rahatlıkla üniversite okuyabiliyor bir seçiciliği yok. Üniversite okumakla iş bitmediğinden bahsettiğinize göre bunun seçicilik olmadığını kabul ediyorsunuz ek olarak da kişisel önerinizin uygulanmasının zor olduğunu kabullenmelisiniz.
Old 28-08-2009, 14:17   #48
advocatus diaboli

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
Neden böyle bir uygulama sadece bizim ülkemizde var, diğer ülkelere sorun olmuyor?

Anasaya taslağına karşı olabilirsiniz orası ayrı ama ben cumhurbaşkanının üniversite mezunu olması şartına karşıyım. Zaten günümüzde isteyen herkes rahatlıkla üniversite okuyabiliyor bir seçiciliği yok. Üniversite okumakla iş bitmediğinden bahsettiğinize göre bunun seçicilik olmadığını kabul ediyorsunuz ek olarak da kişisel önerinizin uygulanmasının zor olduğunu kabullenmelisiniz.

Sayın tavus, hayretle yazdıklarınızı okuyorum. Cumhurbaşkanından bahsediyoruz, reis-i cumhur dan. Şuan ki liderler yerine "herhangi" biri de olsa bu aşağı yukarı bu tarz bir yönetim olurdu. Şuan ki durum için haklısınız diyebilrim. Ama bunu genellemek yani cumhurbaşkanının üniversite okumasının gereksiz olduğunu düşünmek ve bunun uygulanması yönetimin zayıflamasına ve kalitesiz bilinçsiz liderlerin başa geçmesine neden olacaktır ki millette bu lidere kesinlikle saygı duymayacaktır ve ortaya çıkacak sorunları buyrun siz düşünün..
Böyle bir şeyin düşünülmesine bile karşıyım. Cumhurbaşkanı bu, bırakında üniversite okumuş biri olsun değil mi? Başka seçici şartı yok zaten zorlayıcı bir şart yok bırakın bu olsun. Milletvekilleri en az ilkokul mezunu olmak zorundalar, ben bunun bile yanlış olduğunu savunurken söyledikleriniz gerçekten şaşırttı beni. Size göre onlarda okuma yazma bilsinler yeter o zaman??
Old 28-08-2009, 18:58   #49
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus

Üniversite okumakla iş bitmez evet ama ilkokul mezunu biri kendini yetiştirse bile nereye kadar.Daha önceki yazınızda lise mezunu olup da nasıl büyük adam olanları vurguluyorsunuz.Para kazanmakla devlet yönetmeyi aynı yere koymayınız.Tahsil sahibi olsun,bir şeylere kafa yormuş olsun,bir alanda uzman olsun.Kısacası okuduğunu belli etsin.O makama öyle birisi yakışır.Bu devirde hangi insan üniversite okumadığı için memnun.Hangisi pişman değil.Üniversite mezunu insanlar iş aramaktan bıksın sonra gel ...Konuşmaya değmez.
Old 28-08-2009, 21:02   #50
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
Üniversite okumak bireylere çok şey katıyor olabilir, ama belki de okumamak daha fazla şey katıyordur, dünyanın en zengin insanlarının genelde lise mezunu olup, akranları üniversitelerde diz çürütürken zengin olduklarını da unutmamak gerekir. Bence üniversite okumak, bir cumhurbaşkanı olabilmek için seçim kriteri değildir üstelik çoğu demokrasilerde uygulanmıyor bildiğim kadarıyla.

Sapla samanı karıştırmamak gerekir, diye düşünüyorum. Ticari zeka farklı bir şeydir, kültürlü olmak başka şeydir. Kaldı ki, lise mezunu olup da çokkk zengin olan kişilerin geçmişini medyadan okumakla yetinmeyiniz. Arka plana bakınız.Medyada " Başkası 5 liraya halı satarken o 6 liraya sattı ve köşeyi döndü. Sonra Rus işadamları, ondaki bu zekayı gördü, milyar dolarları emanet etti" safsatalarını yemeyelim genç meslektaşlar. Biraz daha arkaya bakalım, lütfen. Avrupa'ya giden uyuşturucunun % 70 i resmi rakamlara göre bu ülkeden gitmektedir. Peki siz herhangi birinin, ben bu şatoyu, yatı ve oteli uyuşturucu parasıyla aldım, dediğini duydunuz mu? Peki bu uyuşturucu ticaretini kim yapmaktadır? Lise mezunu olup da, ticari zekası nedeniyle (Belli bir yere kadar) zengin olanları kastetmiyorum.

Ben şöyle yapıyorum. Boyalı basından da gazete okuyorum ama bir de muhalif basından gazete okuyorum. Sonra sağlamasını yapıyorum.

Uzak tarihi değil belki ama yakın tarihi okumak sizin(Sizin derken tüm gençlerin) ve ülke geleceğinin yararına olabilir.
Old 28-08-2009, 21:58   #51
üye25928

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sapla samanı karıştırmamak gerekir, diye düşünüyorum. Ticari zeka farklı bir şeydir, kültürlü olmak başka şeydir. Kaldı ki, lise mezunu olup da çokkk zengin olan kişilerin geçmişini medyadan okumakla yetinmeyiniz. Arka plana bakınız.Medyada " Başkası 5 liraya halı satarken o 6 liraya sattı ve köşeyi döndü. Sonra Rus işadamları, ondaki bu zekayı gördü, milyar dolarları emanet etti" safsatalarını yemeyelim genç meslektaşlar. Biraz daha arkaya bakalım, lütfen. Avrupa'ya giden uyuşturucunun % 70 i resmi rakamlara göre bu ülkeden gitmektedir. Peki siz herhangi birinin, ben bu şatoyu, yatı ve oteli uyuşturucu parasıyla aldım, dediğini duydunuz mu? Peki bu uyuşturucu ticaretini kim yapmaktadır? Lise mezunu olup da, ticari zekası nedeniyle (Belli bir yere kadar) zengin olanları kastetmiyorum.

Ben şöyle yapıyorum. Boyalı basından da gazete okuyorum ama bir de muhalif basından gazete okuyorum. Sonra sağlamasını yapıyorum.

Uzak tarihi değil belki ama yakın tarihi okumak sizin(Sizin derken tüm gençlerin) ve ülke geleceğinin yararına olabilir.

Yazınıza tamamen katılıyorum, maalesef üniversite okuyanların kültürlü olduğuna katılmıyorum. Hukuk fakültelerinde bile hayatı boyunca klasiklerden okumamış olanlar varken, şu anki ölçütün seçiciliğini tartışmanın yanlış olduğu kanaatindeyim. Ticaret ve Sanayi Odalarının siyasette ne kadar faal oldukları ortada, ayrıca kendi çevremden şu kadarını çok iyi biliyorum ki gelir arttıkça kültür seviyesi de artıyor, tabii yukarıda bahsettiğiniz üzere bunun istisnaları mevcut.

Aslında olaya sadece kendi ülkemiz açısından değil muasır medeniyetler açısından bakmak lazım, madem amacımız muasır medeniyetler seviyesine çıkmak, oradaki uygulamaları baz almalıyız, cumhurbaşkanlığı için böyle bir şart çoğu muasır medeniyette yokmuş. Milletvekilleri için böyle bir sınırlama olmadığını, bunun da çok gerekli olmadığını Rahmetli Bülent Ecevit'i hatırlatarak yazıma son veriyorum.
Old 29-08-2009, 08:02   #53
üye25928

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Konu neydi?

Tamam, Anayasa Hukuku bölümüne konuyu açıyorum oradan devam ederiz, konu onaylanınca linki de buraya eklerim,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi