Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Siz Hala Zincir Mailler Yollamaya Devam Edin!!!

Yanıt
Old 17-06-2007, 12:51   #1
Cest la vie

Rahatsiz Siz Hala Zincir Mailler Yollamaya Devam Edin!!!

Yıllardır 'bunu X dakika içinde Y sayıda kişiye yollamazsanız' türünden maillere karşı duruyorum, zinciri kırmaya çalışıyorum, bana bu tarz mailleri yollayan arkadaşlarımı bana yollamamaları konusunda uyarıyorum ama pek kimsenin ciddiye aldığı olmuyor. Bill Gates'in servetini dağıtabileceğine inanacak kadar saf olunmasına mı kızayım, ankesörlü telefonların jetonlu olduğu dönemden kalma uyarıları yollayanlara mı kızayım anlamadım.

Zamanında bana bu tür mailleri yollayan arkadaşlarıma şöyle bir mail atmıştım:

Alıntı:
ARKADASLAR BİR SANİYE;

1) Bana istediginiz kadar zararlarini anlatin, kola icmekten vazgecmeyecegim. Bu ayni sigara gibi birsey. Sigara icenler de zararlarini biliyor ama yine de icmeye devam ediyor. Bu da oyle. Zevk aliyorum kardesim, rahatlatiyor. O yuzden bu maili isterseniz her gun bana yine atin, BEN COCA-COLA I-CE-CEĞİM! Hem de DİET icecegim!
2) Beni lutfen yolladiginiz zincir mailler listesinden cikartin. CUNKU BEN ZINCIRI KIRIYORUM!!! Merak etmeyin bir sey olmuyor, siz de kirin. Ayrica bu saate kadar yolladiniz da ne oldu. Dileginiz gerceklesti mi, 5 dakika icinde beyaz atli prensiniz aradi mi, piyangodan para cikti mı, ne oldu yani? Kaldi ki boyle birsey varsa bile ben kirdigim icin benim basima gelecek herseyden sorumlusunuz. Sonra vicdan azabi cekersiniz bakin (Bu mailler aslında mail adreslerini toplayıp, reklam için şirketlere satma amacına hizmet ediyor!!!)

3) Ataturk'e hakaret edildigi iddia edilen siteye, ilk 20 uyariya kadar girmedim. Ama en sonunda dayanamayip girdim ve oyle birsey olmadigini gordum. Site kapatilmis zaten. O yuzden yollanan son 50 uyariyi dikkate almadim. Lutfen artik yollamayin. Beni bu zincirden de cikartin.
4) Soz veriyorum sinemada, ankesorlu telefonda ya da kalabalik bir grupta daha dikkatli olacagim. Bu sekilde uyari maillerini de yeter yolladiniz. Vallahi aklim basimda ya, merak etmeyin, kendime dikkat ederiiiim!!

5) Bir de su "cem yilmaz" imzali maillerden sikayetciyim. Arkadaslar bazen o kadar abuk seylere cem yilmaz imzasi atiyorlar ki(mesela "kadın hakkı yoktur hakkı erkek ismidir." cumlesinin altinda gordum bir defa!) artik o mailin sahte oldugunu anlamamak icin baska bir gezegenden gelmis olmak gerekiyor. Lutfen arkadaslar, silin onlari, espri literaturunuzu kirletiyorlar, yollanmaya degmez!
6) Henuz hicbir Rus Hacker bana saldirmadi. Ayrica MSN'de tanimadiklarimin eklemelerini zaten kabul etmiyorum. Bunun icin de endiselenip devamlı devamlı uyarip durmayin, paranoyak olacağım sayenizde valla...!

7) Bir de Can Yucel'li maillerden sıkıldm fazlasiyla. Gercekten eskiden cok severdim ama simdi ismini gordugum yerde siliyorum. Lutfen..
8) Arabada kalp krizi gecirirsem oksurmem gerektigini de ogrendim. Tesekkurler. Ama artik yeter.

9) Bu maddeye yazacak baska birsey aklima gelmiyor. Ne tarz 'fwd' mailler istemedigimi anlamissinizdir sanirim artik. Lutfen kimse tek tek ustune alinmasin, bir maili defalarca tekrar tekrar aldigim icin bu uyariyi "herkese" yazma geregi duydum. Kimseye sahsi bir seyim yok.

10) Bu arada hepinizin yeni yili simdiden kutlu olsun. harika bir "yeni yıl" gecirin. Bu arada 31 Aralik gunu atacaginiz smslere de dikkat edin, lutfen sevgi bankasina benim adima biseyler yatirmayi falan da birakin

Sevgilerimle!!!

İşte bütün bu zincir maillerin zararları, şimdi şimdi daha belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor. Her iki mail adresime de şöyle mailler geliyor:

Alıntı:
ETKİN ve MASRAFSIZ TANITIM
YÜZBİNLERCE INTERNET KULLANICISINA
TANITIM YAPABİLİR VE ÜRÜNLERİNİZİ PAZARLAYABİLİRSİNİZ

DOMAIN NAME GÖRE

SINIFLANDIRILMIŞ E-MAIL ADRESLERİ

200.000 e-mail adresi alana 200.000 e-mail adresi bedava
200.000 adet e-mail adresi 40 YTL

Peki bu mail adreslerini(ve benim bu iki adresimi de) nerden bulduklarını ve ne yapacaklarını şimdi anlatabiliyor muyum???

Lütfen artık bilinçlenelim..
Old 17-06-2007, 13:13   #2
ecesaka

İlkokul-lise döneminde bu tür şeyler kağıtta dağıtılırdı... Bunu en az 10 kişiye dağıtmazsan bilmem kaç gün içerisinde başına şunlar gelir, şöyle olursun böyle olursun. Yok eğer dağıtırsan bilmem kimin başına şöyle güzel şeyler geldi, o zengin oldu, bunun çocuğu iyileşti falan...

İlkokulda bununla ilk karşılaştığımda, bunu bana veren arkadaşımın beni böylesi sıkıcı bir işe bulaştırdığı için arkadaştan öte düşman olduğunu bile düşünmüştüm açıkçası İlk elime geçtiğinde babannem de dahil olmak üzere hemen hemen herkese yaptığımı da itiraf etmeliyim... Ancak sonrasında duruma uyanan insanları bu işe razı etmek de mümkün olmadığından, sanırım zinciri ilk kırışım ve bir daha bu tuzağa dahil olmayışım da yine ilkokul dönemine tekabül ediyor...

E-posta adresimi bu tür postalarla ve forward maillerle yani kendilerine gelen bir sürü gereksiz ve anlamsız resimler, fıkralar, vb. şeyleri bana göndererek dolduran kişilerin gönderdiği iletileri açmadan çöp kutusuna gönderdiğimi de buradan itiraf edeyim...
Old 17-06-2007, 15:34   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Sevgili Ahu
8) Arabada kalp krizi gecirirsem oksurmem gerektigini de ogrendim

Bilgiyi paylaştığınız için teşekkürler.

Saygılarımla
Old 17-06-2007, 16:10   #4
Jeanne D'arc

İnternet öncesi, kağıtlara elle yazılmış olarak, elden ele dönenler de dahil hiç bir zaman bu zincire katılmadım.

O dönemde dağıtılan kağıtlardan birinde yazan ve eğer zincire dahil olmazsanız, başınıza geleceklere dair olan ürkütücü tehditler ise hala aklımda. Haniyse korku filmlerine eşti.

Beni bu konuda en çok şaşırtan; akl-ı selimine, bilgisine, zekasına çok güvendiğiniz ve hiç ummadığınız kişilerin de zincirin bir parçası haline gelmesi.

Hey size söylüyorum. Siz kim olduğunuzu biliyorsunuz: Eğer 3 gün içinde, 418.000-YTL'yi getirmezseniz, kim olduğunuzu e-posta zinciri ile milyonlara duyuracağım.

Saygılarımla.
Old 20-06-2007, 11:20   #5
Ayşegül Kanat

Bu tür iletileri okumak istemediğimi kimseye anlatamıyorum. Gelip duruyorlar, ben de açmadan silip geçiyorum.

Kızımla yaşıt bir okul arkadaşım var. Onu çok severim. Kızcağız evlendikten sonra sapıttı(!) sanki... Neredeyse haftada bir bu tür iletiler yolluyor. Kırmak istemediğim için sesimi çıkarmıyorum ama saçlarından tutup iyice sarsmak istediğimi itiraf ediyorum(utanarak).
Old 20-06-2007, 14:51   #6
Admin

Bir kişi okuduğu her yazıya nasıl inanır, öncelikle bunu anlamakta zorluk çekiyorum. Bir yazı chat dili ile yazılmayıp altına da uyduruk biri isim soyadı yazılmışsa ve eposta adresinize gelmişse internet kullanıcılarının çoğu bu yazıyı ciddiye alma ve inanma eğiliminde. O isim ve soyadı doğru mudur, o yazının içindeki bilgi gerçek mi yalan mı yanlış mı kimse sorgulamıyor. Bu eğilimin kökleri sanırım sosyolojik ve psikolojik araştırmalara konu olmalı, açıkçası beni aşıyor ama böyle bir araştırma yapılırsa, sonuçlarını okumak ve öğrenmek isterim doğrusu!

Daha yakın bir zamanda ünlü bir gıda markası bu zincir epostalardan milyarlarca lira zarara uğradığını açıkladı, çünkü bir aklı evvel o markanın gıdalarının çocuklar için zararlı olabilecek bir katkı maddesi içerdiği "iddiasında" bulunmuştu ve bu eposta internette öylesine ciddiye alınıp, o kadar çok adrese gönderildi ki, firmanın gıda satışlarında yarıya yakın oranda azalma oldu. Bu kar kaybının yanı sıra, firmanın bu zincir epostanın gerçek dışı olduğunu ve ürünlerinin sağlıklı olduğunu kamuoyuna açıklamak için yaptığı reklam harcaması da cabası tabii. Bu yazıyı okuyan kimse de düşünmüyor ki, bu eposta örneğin o firmanın rakibi olan bir şirket tarafından yazılmış olabilir veya içindeki bilgi külliyen yalan olabilir.

Bu sağlıksız iletişim yoluyla toplum olarak başa çıkmanın yolu nedir bilemiyorum. Ancak benim kişisel başa çıkma yolum basit: Benim eposta adresime böyle bir mesaj gönderen kişi tanıdığımsa bir kere uyarırım ve bundan böyle göndermemesini isterim. Eğer tanıdığım değilse veya uyarmama rağmen ikinci kere gönderdiyse, eposta adresini doğrudan spam filitrelerime eklerim ve bundan sonra ondan gelecek tüm mesajları eposta yazılımım filitre eder. Kimsenin anlamsız ve ilgilenmediğim mesajlarıyla kaybedecek kadar vaktim olduğunu düşünmüyorum, aynı şekilde düşünenlere bu metodu öneririm.
Old 21-06-2007, 09:36   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Alıntı:
Yazan Sevgili Ahu

8) Arabada kalp krizi gecirirsem oksurmem gerektigini de ogrendim

Bilgiyi paylaştığınız için teşekkürler.

Saygılarımla

Kalp krizi geçiren kişi nasıl öksürecek ki? Öhhöööö, öhhhööö diyebilmek için nefes alıp vermek gerekmiyor mu?
Old 21-06-2007, 09:59   #8
ParanoidAndroid

Alıntı:
Arabada kalp krizi gecirirsem oksurmem gerektigini de ogrendim

Acaba aklıma o an öksürmek gelir mi Bir de başımıza gelen şeyin kalp krizi olduğunu nasıl anlayacagız? Aman hepimizden uzak olsun, konuşmayalım böyle şeyler Hıçkırırken ne yapmalıyız, onu konuşalım Hıçkıranı korkutursan geçermiş, su içince de geçermiş. Ben kola içerken ilk bir iki yudumda mutlaka hıçkırırım. Neden acaba
Old 10-07-2007, 11:26   #9
Gülümse

Sevgili Dostlar,

Artik bunun telefon mesajlarida var.. Bu dua Arabistandan geldi sacmaligi ile baslayan 15 kisiye gondermezsen laneti ile biten.. Bu durumda silmeden once tek muzurlugum bunu gonderen kisiye aynen geri gondermek oluyor

Sevgi ile kalin
Ve lutfen Gulumsemeyi unutmayin
Yoksa!!
Old 10-07-2007, 12:42   #10
uSaRe01

Bir toplumda insanlar, ilim ve fennin her alanında sağlam temellere dayalı gerekli temel eğitim almadığı sürece bu tür hurafelere elbette inanmaya devam edenler olacaktır. Amiyane tabirle cehaletin olduğu yerlerde bu tür ucubeler de olacaktır elbet. Küçüklüğümden beridir toplumda dolaşan bu hurafeler de teknolojik imkanlara göre değişik yöntemlerle hala devrini devam ettirmekte. Hayırlısı ...

Saygılarımla....
Old 10-07-2007, 14:47   #11
ege

itiraf ediyorum bazen arkadaşlarımı deli etmek için bu maillerden saklıyorum)

ben en çok sms mesajlara sinir oluyorum.Birde kandil ve bayramlarda birbirinden garip mesajlara

Mevla çekirdeğe orman gizlemiş, yılanın zehrine derman gizlemiş, tahıl tanesine harman gizlemiş, mübarek gecelere cennet gizlemiş, hayırlı kandiller.

ama bir arkadaşım var, o da bana özellikle bulup araştırıp yolluyor
Old 10-07-2007, 15:00   #12
Jeanne D'arc

Ben de bu tip klişe kandil-bayram vs. mesajlarını hiç sevmiyorum. Hatta can sıkıcı buluyorum. Daha hatta bu tip kutlamaların sms ile yapılması da bana tuhaf ve hatta samimiyetsiz geliyor.

Bir arkadaşımla konuşurken bunu söylemiş, aslında hiç cevap yazmak istemediğimi, bazı kandil-bayramlarda hiç yazmadığımı bazen de "ehh işte" deyip yazdığımı ancak yazınca da her kişiye farklı bir şeyler yazdığımı, bunu daha samimi bulduğumu söylemiştim.

Halt etmişim.

Bir bayram zaten koşuşturmaca, yorgunluk vs. Uğraşmak istemedim ama cevap vermeme seçeneğimin olmadığı bazı mesajlar olduğundan; günümüz insanının kolaycılığına kaçtım. Güzel bir metin (sayın ege'nin örneği gibi zır zop değil) bulup herkese toptan gönderdim.

Bayram ertesi, o konuştuğum arkadaşımdan (o bana yüzde yüz kendinden ve gerçekten güzel bir kutlama mesajı atmıştı.) temiz bir fırça: "Ben sana özene bezene özel bir şeyler yazdım ama sen böyle, böyle dedin, göndere göndere bunu gönderdin, onu bana şu da(....) gönderdi."

Doğru söze ne denir? Kem küm küm.

Saygılar.
Old 10-07-2007, 16:08   #13
Gülümse

Sevgili dostum,

Su bayram mesajlari gercekten ayri bir konu.. Her bayram ozene bezene kendi yazdigim mesaji herkeze gonderirdim.. Sonunda bir dostan oyle bir kaba mesajla cevaplandim ki ertesi bayram kimseye mesaj yazmadim..

Bu seferde "eeee nerede bizim mesajimiz"... yada "iyimisin merak ettik bu bayram senden hic mesaj alamadik" tarzinda elestiri aldim..

Eh bende daha uzun zaman ayirip tek tek isme ozel mesaj gondermeye basladim...

Tabi her seferinde o kaba dostu atlamayi unutmadan..

Sevgi ile
Old 11-07-2007, 12:51   #14
ege

Benimde başıma biraz daha farklı birşey geldi.

bayram yılbaşı gibi kutlamaları basitçe "iyi bayramlar,iyi yıllar" diye yazmayı sevmem.Çünkü sms mesajı atıyorsam benim için yakın ve özel insanlara sadece atıyorumdur ve onlara hitaben genel değil özel olmasına dikkat ederek yazarım.

Bir arkadaşıma bir yılbaşında bir şarkı sözü ekleyerek kendime özgü iyi yıllar mesajı atmıştım.

gece 12 den sonra benim yazdığım mesaj;
yolladığım aynı formatta İstanbul'dan bir başkasından bana geldi

sonra düşünmüştüm, bu kandil mesajları gibi bende bir mesaj yaratıcısı oldum sanırım diye
Old 11-07-2007, 12:56   #15
Jeanne D'arc

Matrixde dönen bir mesajım bile yok. Ühüüüüü. Göçüp gideceğim şu dünyadan ne bir iz ne bir sms.
Old 11-07-2007, 13:11   #16
yefe

Aslına bakarsanız galiba herkes bir yada bir kaç kez bu tuzağa düştükten sonra tuzak işlevini yitiriyor ama galiba amaç da bu ilk tuzağa düşmeden kazanılacak tutar...Ama ben de Jeanne D'arc a katılıyorum benimde şu yalan MATRİX DE DÖNEN BİR MAİLİM YA DA BİR SMS OLMADI.(belki de olmuştur ama bana geri dönmemiştir şeklindeki avuntuyu düşünmek bile komik olmaktan çıktı artık)
ben de spam listeme alıyorum otip mesaj atan dostlarımı ama çare yok galiba çünkü mutlaka tuzağa düşen başka birileri oluyor ne yazık ki...kaderin böylesi işte..
Old 11-07-2007, 16:37   #17
Gülümse

Matrixten geri donen mailli veya sms olmayan dostlara ozel hizmet verilir.
Old 12-07-2007, 21:18   #18
Gülümse

Sevgili dostlar,

Gecenlerde genc dostlarimdan bir tanesi mail adresime bir kisilik testi gondermis.. 4 sorudan olusan bu testi yapmak gercekten eylenceli.. Bu teste baslamadan once bir niyet tutuyorsunuz. Sorulara cevap veriyorsunuz.. dorduncu soruda size haftanin bir gunu ve bir sayi soruluyor... Testin cevaplarina baktiginda gayet mantikli giden cevaplarla karsilasiyorsunuz.. niyetiniz haftanin falan gununde olacak.. Ammmaaaaaaaaaaa olmasini istiyorsaniz yazdiginiz sayi kadar kisiye bunu gonderin..

Testin ilk 3 sorusu hosuma gittigi icin cevremdekilere sorup bu testi uygulamaya basladim.. Ancak dorduncu sorunun cevabinin bir kismini degistirdim..

Eger haftanin yazdiginiz gununde dileginizin olmasini istiyorsaniz.. Beni yazdiginiz sayida opmeniz lazim..

Bu yontem sayesinde bayagi eglendigim itiraf etmeliyim..

Sevgi ve saygi ile kalin
ve Gulumsemeyi unutmayin
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi