Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Af eleştirisiyle geri adım geldi

Yanıt
Old 01-11-2006, 13:33   #1
ISIL YILMAZ

Varsayılan Af eleştirisiyle geri adım geldi

Af eleştirisiyle geri adım geldi
AKP birden çok sayıda evlilikten tehdide pek çok suça 'örtülü af' getiren yasa teklifini değiştiriyor. Ceza üst sınırının iki yıldan 'bir yıl hapis'e indirilmesiyle kapsam daralacak. Bakan Unakıtan yeni uygulamadan yararlanamayacak

31/10/2006

YURDAGÜL ŞİMŞEK (Arşivi)
ANKARA - AKP, tacizden tehdide, birden çok evlilikten, dini nikâha kadar çok sayıda toplam 87 suça 'örtülü af' getiren düzenlemelerden kamuoyundan gelen eleştiriler üzerine geri adım atmaya karar verdi. TBMM Adalet Komisyonu'nda bugün AKP'li Bekir Bozdağ'ın temel ceza yasalarına uyumu düzenleyen yasa teklifinin görüşmelerine devam edilecek. Teklifle ceza sistemimize 'davanın açılmasının ertelenmesi' , 'hükmün açıklanmasının geri bırakılması' ve 'uzlaşma' adında üç yeni müessese girecek.
Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Adalet Komisyonu Başkanı Köksal Toptan, AKP'li üye Hakkı Köylü, Doç. İzzet Özgenç, Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürü Niyazi Güney'in katılımıyla Meclis'te yapılan toplantıda, gelen tepkiler de dikkate alınarak bugünkü görüşmelerde önerge verilip 'örtülü affın' kapsamının daraltılması kararı alındı.

Çiçek bastırdı...
Çiçek'in toplantıda, önemli olanın davanın açılmasının ertelenmesi ve hükmün açıklanmasının ertelenmesinin ceza sistemine girmesi olduğunu vurgulayarak, "Yeni sistemi bir görelim, uygulamaya bakalım. Şu aşamada suçların kapsamını dar tutalım, dedikoduya sebebiyet vermeyelim" dediği öğrenildi.
Alınan karara göre, kamu davasının açılmasının ertelenmesi 'takibi şikâyete bağlı ve üst sınırı bir yıl veya daha az süreli hapis cezası' gerektiren suçlar için; hükmün açıklanmasının geriye bırakılması da, yine 'takibi şikâyete bağlı suçlar ve hükmolunan ceza bir yıl veya daha az süreli hapis veya adli para cezasını gerektiren suçlar' için geçerli olacak. Adalet Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre bu durumda TCK'da yer alan 10-12 suç kapsama girecek. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın uygulamadan yararlanmasını n önüne geçilmiş olacak.
Teklifin mevcut halinde TCK'nın en çok tartışılan maddelerinden 301. madde de kısmen örtülü aftan yararlanabiliyordu. Önergeyle yapılacak düzenlemeyse bu durumun yolunu tamamen kapatıyor.
Toplantıda bir önergeyle teklife yeni bir madde eklenmesi kararı da alındı. Buna göre, hırsızlığa bağlı konut dokunulmazlığı ihlali ve mala zarar verme suçları şikâyete bağlı suç kapsamından çıkarılacak. Bu durumlarda şikâyet aranmaksızın bu suçlarla ilgili dava açılabilecek.

Af olarak nitelendirilmiş ti
Komisyonda kabul edilen haliyle 'davanın açılmasının ertelenmesi' maddesine göre cumhuriyet savcısı, 'uzlaşma kapsamına giren, üst sınırı iki yıl veya daha az süreli hapis cezasını' gerektiren suçlardan dolayı, yeterli şüphenin varlığına rağmen, kamu davasının açılmasının beş yıl süreyle ertelenmesine karar verebilecek. Bu hüküm kapsamına ise en az 87 suç girecek.
Reşit olmayan kişiyle cinsel ilişki, cinsel taciz, tehdit, suçu ve suçluyu övme, halkın kin ve düşmanlığa tahrik, görev sırasında din hizmetlerini kötüye kullanma, hayâsızca hareketler, müstehcenlik, kumar, birden çok evlilik, hileli evlenme, resmi nikâh yapılmadan dini nikâh yapılması, halkı askerlikten soğutma gibi çok sayıda suç için dava açılmayabilecek.
CHP'liler, teklifte yer alan ve bugün görüşülecek olan 'hükmün
açıklanmasının geriye bırakılması' maddesinden hayali ihracatla suçlanan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın da yararlanacağını iddia etmiş, tartışmalar üzerine bu madde görüşmeleri bugüne bırakılmıştı.

Alıntı:baskenttehukuk
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi