Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

avukatlık ücreti

Konuyu Kilitleyin
Old 31-03-2012, 14:56   #1
hatice1986

Varsayılan avukatlık ücreti

iyi günler eşimle boşandık. ama ben kararı temyize gönderdim. yerel mahkemenin verdiği karada avukatık ve mahkeme masrafları bana yüklendi. bende kararı temyize gönderdim. karşı tarafın avukatı iseavukatlık ücretini ödememi istiyor. şunu sormak istiyorum. dosya temyizden daha gelmedi. avukatlık ücretini hemen mi ödemem gerekiyor. gerekmiyorsa bunun kanuni dayanağı nedir. birde şahsi eşyalarımı alabilmek için ihtarname gönderdim. ama ne ihtarnameye cevap var nede avukatımın telefonunu açmıyor. kendi avukatına sadece eşyalar bende yok demiş. yeni bi hayata başlamam için diplomam kurs belgelerim hepsi evimde kaldı. yaptırım ne olabilir nasıl alırım kanuni dayanağı nedir. şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 31-03-2012, 23:43   #2
mslmklvz

Kural olarak temyiz icrayı durdurmaz.Ancak sizin davanız aile hukukuna ilşkin olduğundan kesinleşmesi gerekir.Bu nedenle kararın eki niteliğindeki avukatlık ücreti de karar kesinleşmeden istenemez.
HMK-MADDE 367- (1) Temyiz, kararın icrasını durdurmaz. İcra ve İflas Kanununun icranın geri bırakılmasıyla ilgili 36 ncı maddesi hükmü saklıdır. Nafaka kararlarında icranın geri bırakılmasına karar verilemez.

(2) Kişiler hukuku, aile hukuku ve taşınmaz mal ile ilgili ayni haklara ilişkin kararlar kesinleşmedikçe yerine getirilemez.

Şahsi eşyaların geri verilmemesi durumunda iadesi için dava açabilirsiniz.
Old 01-04-2012, 14:41   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan hatice1986
iyi günler eşimle boşandık. ama ben kararı temyize gönderdim. yerel mahkemenin verdiği karada avukatık ve mahkeme masrafları bana yüklendi. bende kararı temyize gönderdim. karşı tarafın avukatı iseavukatlık ücretini ödememi istiyor. şunu sormak istiyorum. dosya temyizden daha gelmedi. avukatlık ücretini hemen mi ödemem gerekiyor. gerekmiyorsa bunun kanuni dayanağı nedir. birde şahsi eşyalarımı alabilmek için ihtarname gönderdim. ama ne ihtarnameye cevap var nede avukatımın telefonunu açmıyor. kendi avukatına sadece eşyalar bende yok demiş. yeni bi hayata başlamam için diplomam kurs belgelerim hepsi evimde kaldı. yaptırım ne olabilir nasıl alırım kanuni dayanağı nedir. şimdiden çok teşekkür ederim.

Sayın Meslektaşımın verdiği bilgiye ek olarak, boşanmaya ilişkin hüküm taraflarca temyiz edilmeyip; tazminat ve/veya yargılama giderleri temyiz edilmişse, kararın boşanmaya ilişkin kısmı kesinleşmiştir. Dolayısıyla yargılama gideri ve avukatlık ücreti icraya konu edilebilir.
Old 08-04-2012, 13:10   #4
hatice1986

Varsayılan teşekkür ederim

çok teşekkür ederim allah razı olsuz
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi