Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ayrılmak üzere olduğum eşimin bana vaat ettiği aylık ödemelerin nasıl garantiye alabilirim?

Konuyu Kilitleyin
Old 26-02-2015, 20:17   #1
Konuk

Varsayılan Ayrılmak üzere olduğum eşimin bana vaat ettiği aylık ödemelerin nasıl garantiye alabilirim?

Ben yaklaşık 4 aydır eşinden ayrı yaşayan bir bayanım. Boşanma davası henüz açılmamıştır. Eşimin tek başına sahip olduğu bir şirket vardır ve bu şirkete bağlı bir bakımmerkezi. Bu merkezin kurulmasında bewn babamın bana hediye ettiği bir daireyi satarak ve krediler çekerek yardımda bulundum. Ancak eşim bu yeri iyi yönetemedi ve işyeri batmak üzere, esnafa da borcu var. Eşim ise batmak yerine birisine devretmeyi planlıyor. Dediğine göre bu kişiyle aylık ödemeler şeklinde anlaşmışlar ve Ankaradan izinlerin gelemesi 1-2 bulurmuş. 1. sorum, ben eşimin bana söylediği miktarı az buldum ve inanmadım, bu miktarı teyit etmenin yolu var mıdır? Kendisi bana satmış olduğum daireyi ödemek istediğini ve kredileri ödeyeceğini söyledi. Ancak, toplu para yerine bana ancak aylık miktar verebilirmiş. 2. sorum, ben onun bu ödemelerini yapacağını nasıl garantiye alabilirim? Son olarak, Diyelim ki resmi olarak boşanmadık ve devretmeden kendisi battı, borçlar benim üzerime kalır mı?
Çok çok teşekkür ederim.
Old 27-02-2015, 08:39   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
Ben yaklaşık 4 aydır eşinden ayrı yaşayan bir bayanım. Boşanma davası henüz açılmamıştır. Eşimin tek başına sahip olduğu bir şirket vardır ve bu şirkete bağlı bir bakımmerkezi. Bu merkezin kurulmasında bewn babamın bana hediye ettiği bir daireyi satarak ve krediler çekerek yardımda bulundum. Ancak eşim bu yeri iyi yönetemedi ve işyeri batmak üzere, esnafa da borcu var. Eşim ise batmak yerine birisine devretmeyi planlıyor. Dediğine göre bu kişiyle aylık ödemeler şeklinde anlaşmışlar ve Ankaradan izinlerin gelemesi 1-2 bulurmuş. 1. sorum, ben eşimin bana söylediği miktarı az buldum ve inanmadım, bu miktarı teyit etmenin yolu var mıdır? Kendisi bana satmış olduğum daireyi ödemek istediğini ve kredileri ödeyeceğini söyledi. Ancak, toplu para yerine bana ancak aylık miktar verebilirmiş. 2. sorum, ben onun bu ödemelerini yapacağını nasıl garantiye alabilirim? Son olarak, Diyelim ki resmi olarak boşanmadık ve devretmeden kendisi battı, borçlar benim üzerime kalır mı?
Çok çok teşekkür ederim.

Merhaba
Sorularınız daha çok borçlar hukuku ile ilgili. Birinci sorunuzda işyerinin devir bedelini nasıl öğreneceğinizi soruyorsunuz. Bunu ya eşinizden yada devir alacak kişilerden sorup öğrenebilirsiniz.
Eşinizden alacağınızı garanti altına almak amacı ile örneğin eşinizden borcuna kefil olabilecek birini bulmasını isteyebilirsiniz. Daha başka yolları da vardır. Her olayın kendine göre durumları olur.
Diğer sorunuz siz boşanmadan eşiniz iflas ederse onun borçlarından dolayı siz sorumlu olmazsınız ancak borçlanmadan 2 yıl öncesinden beri size devir ettiği mallar varsa bu mallara haciz konulması için alacaklılar muvazaya dayalı tasarrufun iptali davası açabilirler.
Bu tip davalar teknik konular olduğundan hak kaybına uğramamak için bir avukattan profosyonel olarak yardım almanızı öneririz.
Kolay gelsin.
Old 27-02-2015, 22:19   #3
Konuk

Cok tesekkur ederim
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi