Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Bosanma/kayıbbaba üzerine kayıtlı ev,kayınvalide adına kayıtlı araçtan hak talep edebilirmiyim?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-02-2015, 03:22   #1
Konuk

Varsayılan Bosanma/kayıbbaba üzerine kayıtlı ev,kayınvalide adına kayıtlı araçtan hak talep edebilirmiyim?

Merhabalar.Ben 8 yıllık evliyim biri 7 diğeri 2 yaşında iki kizim var bundan 1 yıl önce eşimin beni aldattigini ogrendim gizli bir telefonunu ve buradan çektiği mesajları gördüm fakat eşim bu telefonu zorla şiddet uygulayarak elimden aldi ve kırıp yok etti.Daha sonrasında da psikolojik ve bedensel birçok şiddet uyguladı.yaklaşık olarak 4 aydır da ayrı yaşıyoruz. Ben kendisinden boşanmak istiyorum.Ancak oturdugumuz ev kayinpederimin altındaki araba ise kayinvalidemin üzerine daha önce yakaladığım gizli hattını bir yıl önce kadar iptal etti ve iki kere daha kendi üzerine olmayan hatlar yakaladim.Ben esimden bosanirsam cocuklarimin ve benim payimiza düşen ne olur nafaka ne kadar alabiliriz.hakları nelerdir aldığı maaş 1600 1700 lira arası sadece maddiyat açısından bosanAmiyorum. O da bunu kullanarak benim gururumla oynamaya ve beni rencide etmeye devam ediyor.Çok çaresiz im lütfen bana haklarım konusunda bilgilendirirmisiniz acaba şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.
Old 16-02-2015, 12:28   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhabalar.Ben 8 yıllık evliyim biri 7 diğeri 2 yaşında iki kizim var bundan 1 yıl önce eşimin beni aldattigini ogrendim gizli bir telefonunu ve buradan çektiği mesajları gördüm fakat eşim bu telefonu zorla şiddet uygulayarak elimden aldi ve kırıp yok etti.Daha sonrasında da psikolojik ve bedensel birçok şiddet uyguladı.yaklaşık olarak 4 aydır da ayrı yaşıyoruz. Ben kendisinden boşanmak istiyorum.Ancak oturdugumuz ev kayinpederimin altındaki araba ise kayinvalidemin üzerine daha önce yakaladığım gizli hattını bir yıl önce kadar iptal etti ve iki kere daha kendi üzerine olmayan hatlar yakaladim.Ben esimden bosanirsam cocuklarimin ve benim payimiza düşen ne olur nafaka ne kadar alabiliriz.hakları nelerdir aldığı maaş 1600 1700 lira arası sadece maddiyat açısından bosanAmiyorum. O da bunu kullanarak benim gururumla oynamaya ve beni rencide etmeye devam ediyor.Çok çaresiz im lütfen bana haklarım konusunda bilgilendirirmisiniz acaba şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

Merhaba
Eşinizin size karşı şiddet uyguladığını belirtmektesiniz. Ayrıca ispatlayamasanız sa eşinizin aldattığı kanısındasınız. Evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davası açabilirsiniz. Boşanma davasında hakim tarafların ekonomik ve sosyal durumlarını öğrenmek için emniyet güçlerine müzekkere yazarak konunun araştırılmasını ister. Kişinin durumuna göre çocuklara ve eşe nafaka tayin eder. Eşinizin aldığı maaş asgari ücrete yakın bir rakam ve kendi üzerine bir mal varlığı olmadığını belirtiyorsunuz.
Mahkemece eşinizin maaşı ve çocuğunuz ve sizin ihtiyaçlarınız dikkate alınarak nafaka tayin edilecektir. Boşanma kararından sonra eşinizin 2002 yılından sonra edindiği mal varlığı varsa yarı değeri için tasfiye davası açabilirsiniz.
Bir avukattan yardım almanızı eğer maddi gücünüz elvermiyorsa bulunduğunuz ilin baro adli yardım servisine ücretsiz avukat için başvurabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi