Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ortak Mülk ve Boşanma

Konuyu Kilitleyin
Old 14-07-2013, 09:39   #1
Konuk Emel ÖZDEMİR

Mutsuz Ortak Mülk ve Boşanma

Sayın Site Yetkilisi bana sorunumla ilgili yardımcı olursanız sevinirim.
Eşimle edindiğimiz mülklerin tapu kayıtları benim adıma olduğu için kiralarınıda mütşerek eve terkedip boşanma davası açınca ben almaya başlamıştım ve bu kiraların tamamını 2 yıl boyunca aldım. Bu esnada boşanma davamızda vardı ve halen boşanma davamız devam ediyor iken eşim evlilik birliği içerisinde olan müşterek borçları kendisinin ödediğini beyanla kiraları kendisi almaya başladı.
Banada ancak hakkında C.Savcılığına suç duyurusunda bulunabileceğimi bu durumun

Türk Ceza Kanununda
"Hakkı olmayan yere tecavüz"
Madde 154- (1) (Değişik: 25/2/2009-5841/1 md.) Bir hakka dayanmaksızın başkasına ait taşınmaz mal veya
eklentilerini malikmiş gibi tamamen veya kısmen işgal eden veya sınırlarını değiştiren veya bozan veya hak sahibinin bunlardan kısmen de olsa yararlanmasına engel olan kimseye, suçtan zarar görenin şikâyeti üzerine altı aydan üç yıla kadar hapis ve bin güne kadar adlî para cezası verilir.
maddesinden

işlem yapılabileceğini, mülkün bedelini resmi belge ile kendisi ödediğini ispat edebileceği için kendi hakkıda olduğundan yapılacak bir işmlem olmadığını beyan etti.

Benim bu konuda yapabileceğim bir işlem varmı?
Old 14-07-2013, 15:33   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk Emel ÖZDEMİR
Sayın Site Yetkilisi bana sorunumla ilgili yardımcı olursanız sevinirim.
Eşimle edindiğimiz mülklerin tapu kayıtları benim adıma olduğu için kiralarınıda mütşerek eve terkedip boşanma davası açınca ben almaya başlamıştım ve bu kiraların tamamını 2 yıl boyunca aldım. Bu esnada boşanma davamızda vardı ve halen boşanma davamız devam ediyor iken eşim evlilik birliği içerisinde olan müşterek borçları kendisinin ödediğini beyanla kiraları kendisi almaya başladı.
Banada ancak hakkında C.Savcılığına suç duyurusunda bulunabileceğimi bu durumun

Türk Ceza Kanununda
"Hakkı olmayan yere tecavüz"
Madde 154- (1) (Değişik: 25/2/2009-5841/1 md.) Bir hakka dayanmaksızın başkasına ait taşınmaz mal veya
eklentilerini malikmiş gibi tamamen veya kısmen işgal eden veya sınırlarını değiştiren veya bozan veya hak sahibinin bunlardan kısmen de olsa yararlanmasına engel olan kimseye, suçtan zarar görenin şikâyeti üzerine altı aydan üç yıla kadar hapis ve bin güne kadar adlî para cezası verilir.
maddesinden

işlem yapılabileceğini, mülkün bedelini resmi belge ile kendisi ödediğini ispat edebileceği için kendi hakkıda olduğundan yapılacak bir işmlem olmadığını beyan etti.

Benim bu konuda yapabileceğim bir işlem varmı?

Kiracılarla yapılmış yazılı bir kira kontratı yok mu? Varsa ve kontratta kiralayan olarak sizin isminiz yer alıyorsa, kiracılar kira aylıklarını size ödemek zorundadır. Ödemiyorlarsa, icra takibi yaparak ve sonrasında dava açarak tahliye edebilirsiniz.

Kira kontratında isminiz yoksa(yani kontratı eşiniz yaptıysa) kiracılara ihtarname çekerek ve ihtarnameye tapu fotokopisini de ekleyerek, "bundan böyle kira paralarının size ödenmesini" ihtar edin.

Alıntısını yaptığınız TCK maddesi, başvuracağınız son çare olmalı.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan profesyonel destek alınız.
Old 15-07-2013, 12:12   #3
Konuk

Mutsuz

Kira kontratında benim ve eşimin ismi yer alıyor kiralayan olarak, ayrıca şu anda yargıtay aşamasında boşanma davam devam eşim de kiracılara herhangi bir evrak imza etmemelerini, gelebilecek herhangi bir tebligatı da almamalarını ve kendisine yönlendirmelerini söylemiş.
Bu durumda benim yapabileceğim bir husus varmı başka,
ve Evlilik birliğinden olan ve benimde kefil olduğum banka kredileri de dahil olan borçları eşim ödedi şimdiye kadar ve ödemeye devam ediyor yaklaşık iki yıldır kiraları benim almama rağmen.
Bu durumda başka da yapabileceğim bir işlem varmı yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.
Old 16-07-2013, 20:30   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşiniz size ait borçları ödedi diye size ait taşınmazların kira gelirlerini sizin onayınız olmaksızın tahsil etme yetkisine sahip değildir.

Bu durumu eşinize ve kiracılarına noterden ihtarname ile bildirebilir aksi halde yasal yollara başvurabilirsiniz.

Eşinizin sizin borcunuzu ödemesi ona olsa olsa alacak davası açma veya koşulları varsa mal rejimi davasında ileri sürme hakkını ona verir.Sizin başkasından alacağınızı , özellikle ihtardan sonra tahsil etmeye devam etmek yasaca korunacak bir durum değildir.Kiracılar da eşinizin talimatlarını yerine getirmek durumunda değildir.Aksi halde yanlış kişiye ödeyen iki kere öder.

Bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız yararınızadır.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.
Old 18-07-2013, 12:53   #5
Konuk

Mutsuz

Sayın Hukukçular Öncelikle Cevap ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Bu işlemler davalı eşimle aramızda Henüz Mal Paylaşımı Olmadığından dolayı bana bir sıkıntı çıkarırmı?
Old 18-07-2013, 13:25   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Kiralayan sıfatınıza yönelik atacağınız hukuki adımlar size sıkıntı çıkarmayacaktır.

Ancak bir avukat eliyle yürütmezseniz, karmaşık durumunuzu daha da karmaşık hale getirebilirsiniz.

Hukuki yardımı doğrudan almalısınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi