Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ara kararda, " tedbir nafakası" yerine " iştirak nafakası" yazılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-07-2011, 17:16   #1
üye31284

Varsayılan Ara kararda, " tedbir nafakası" yerine " iştirak nafakası" yazılması

Merhaba,
Bugün adli yardımdan aldığım bir dosyada nafakanın icraya koyulmasıyla ilgili görevlendirildim. Normalde özel olarak istense bile icra işleri almıyorum ancak adli yardım dolayısıyla geldiği için almam gerekti. Tabiki olması gereken neyse yapacağım ama kararı gördüğümde biraz kafam karıştı.
Kararda " dava tarihinden itibaren geçerli olmak üzere karar kesinleşene kadar ( boşanma davasının red kararı ) müşterek çocuk için aylık 250 TL...iştirak nafakası...." ibaresi var. Ancak iştirak nafakası boşanma davasından sonra söz konusu olan bir nafaka türü. Yanlış yazıldığı aşikar. Tedbir nafakası yazılması gerekiyordu. DEĞİL Mİ?
Bu hatayı düzelttirmeden yani iştirak nafakası yazmasına rağmen, ben bununla ilgili tedbir nafakasına özgü ilamsız takibe başlarsam sıkıntı yaşar mıyım?

Müvekkilim adliyeye gidip kararı almak istediğinde gerekçeli kararı değil, gerekçeli karara esas olan son celse kararını yani ara kararı almış, gerekçeli kararı vermemişler kalemden. Gerekçeli kararla takip açılırsa kesinleşmesini beklemen gerekir diye. Bu doğru mu?

Pek çoğunuz için basit olan konular bunlar biliyorum ama benim ilgi alanım olmadığından ve araştıracak olmakla birlikte bazı kısımların pratiğe yönelik olduğunu düşündüğümden bilginize başvurmak istedim.

Şimdiden Teşekkürler
Old 28-07-2011, 10:03   #2
Av. Aykut Toklu

İştirak nafakasının ne olduğunu tarif etmeye gerek yok zaten bunu bildiğiniz belli!

Ancak burada şöyle bir durum var. Sizin de dediğiniz gibi iştirak nafakası Boşanma kararının kesinleşme tarihinden itibaren başlar. Bu nedenle de önce tedbir nafakasına hükmedilir. Yani gerekçeli kararda İştirak nafakası değil Tedbir nafakası yazılması gerekiyor.

Dosyayı kontrol ederseniz gerekçeli karar henüz yazılmamış ise bu durumu hemen düzelttirebilirsiniz.

Ancak düzeltme olmadan icraya koyarsanız icrada sorun çıkabilir çünkü nafaka üzerinden icra işlemi yapacaksınız bu durumda iştirak nafakası da karar kesinleşmeden olmayacağı için icra takibinizi işleme almayabilirler.

En temizi siz mahkemeye gidin durumu anlatın ve bir dilekçe ile gerekçeli kararda düzeltme isteyin aldığınız gerekçeli kararı da icraya koyun.

Bu arada nafaka alacaklarında kararın kesinleşmesi gerekmiyor. Yani gerekçeli karar ile karar kesinleşmeden icra takibinde bulunulabilir.
Old 28-07-2011, 11:59   #3
üye31284

Cevabınız için çok teşekkürler. Gerekçeli karar 22.10.2010 tarihinde yazılmış ancak karşı tarafa hala tebliğ edilmediğinden karar kesinleşmemiş. Yani söz konusu nafaka hala her ay için işliyor. Tebliğ edilmediği için karar yazılmış olsa da düzeltilmesini isteyebilirim sanırım. En doğrusu bu hususu ben yarın hakimle konuşayım ve sonuçtan sizleri haberdar edeyim...Tekrar tekrar çok teşekkürler...
Old 28-07-2011, 13:43   #4
yılmazkan

Böyle bir durumda tavzih istenebilir diye düşünüyorum HUMK 455 vd. Ya da maddi hata denilip daha basit yoldan düzeltilmesi de düşünülebilir.
Old 28-07-2011, 16:44   #5
üye31284

Alıntı:
Yazan yılmazkan
Böyle bir durumda tavzih istenebilir diye düşünüyorum HUMK 455 vd. Ya da maddi hata denilip daha basit yoldan düzeltilmesi de düşünülebilir.

Teşekkür ederim, yaptığım araştırmalar da beni sizlerle aynı sonuca götürdü. Bu hususu kalemdekilere değil de bizzat hakimlere sorup sonuçtan sizleri haberdar edeceğim... Hakimlerle konuşurken bana donanım sağladığınız için ikinize de tekrar teşekkürler...
Old 28-07-2011, 17:18   #6
Av. Aykut Toklu

Estağfurullah yardımcı olabildiysek ne ala...
Old 29-07-2011, 12:48   #7
üye31284

Hakimle görüştüm. Bana kararının doğru olduğunu, iştirak nafakası yazılmasında bir hata olmadığını, icra aşamasında sorun çıkmayacağını ama yine de istiyorsam tavzih yoluyla düzeltilmesi için dilekçe verebileceğimi söyledi, ben de dilekçemi verdim. Hem öyle söyleyip hem reddedermiş Sanmıyorum düzeltilecektir diye umuyorum Ya düzeltmezse demeyeceğim sonucu bekleyip ona göre soracağım
Old 30-07-2011, 14:41   #9
üye31284

Tavzih kararıyla söz konusu karışıklık düzeltildi, iştirak nafakasının tedbir nafakası anlamında sevhen yanlış yazıldığı kararda belirtildi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi