Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

kizimin soyismi

Konuyu Kilitleyin
Old 22-02-2011, 22:07   #1
balamory

Önemli kizimin soyismi

evlilik icinde dogan 29 aylik bir kizim var.babasi ona hamleyken gitti arayip sormadi .dogum sonrasi bu ulkede kizima kendi kizlik soyismimi verebildim hic bir sorun yasamadan'bosandik da .turkiye de ise ona kendi kizlik soyismimi verebilmem icin bir cok prosedur gerekiyormus diye duyuyorum.mahkeme acmak gibi fakat bu mahkeme de de onun alkolik kotu huylari olan biri oldugunu ispatlamam gerekiyormus.bunlari ispatlamam icin buradaki dava dosyamin apostilini yaptirmam gerek.sadece bir sayfalik dosya 30 pound iken (yurt disinda yasadigim icin barodan yardim da alamiyorum).turkiye de baska burada baska soyismi kullanmak istemiyorum.cocuguna sahip cikmayan bir adamin soyisminin hayatimizda isi ne bunu da aklim almiyor.lutfen birileri bana yardimci olabilir mi .kizima kendi soyismimi vermek istiyorum.sadece kagit uzerinde suren bir evliligin icinde dunyaya geldigi icin ona kendi soyismimi veremeyecekmiyim.
Old 23-02-2011, 22:41   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Türkiye'de uygulanan yasalara göre evlilik içinde doğmuş çocuk baba hanesine kaydedilir ve baba soyadını alır.

Bu sadece cocuklara ilişkin uygulama olmayıp kadın da evlendiğinde babanüfus hanesinden erkek eşin nüfus hanesine taşınır ve eşin soyadını almak zorundadır.

Kısacası kadınların kendi soyadları konusunda seçimi sadece eşin soyadı yanına ek olarak taşınmasından ibarettir.

Kadının çocuğa soyadını vermesine ilişkin hakkı ve bir yasal düzenleme bulunmamaktadır.

Bu durum kadın ve erkek arasında açıkça bir ayrımcılıktır.

Evlilik içinde kadının ve doğan çocuğun soyadını belirlemede kadın ve erkeğin eşit haklara sahip olması gerektiği ve mevcut yasal düzenlemenin Anayasa ve taraf olduğumuz sözleşmelere aykırı olduğu iddiası ile açılan dava reddedilmiş ve karar kesinleştiği için AİHM e başvuru yapılmıştır.

Diğer yandan yurtdışında verilmiş mahkeme kararının Türkiye'de geçerli olabilmesi için tanıma/tenfiz davası açılması gerekir.Fakat çocuğun sizin soyadınızı taşımasına ilişin karar belirtilen yasal düzenlemeler sebebi ile kamu düzenine aykırı bulunarak reddedilme olasılığı yüksektir.

Ulusal ve uluslararası başvuru olanakları için bir avukattan doğrudan destek almanızı öneriyoruz.
Old 27-02-2011, 12:51   #3
balamory

Önemli kizimin soyismi ve aihm

tesekkur ediyorum.aihm de kazanilmis ve ya kaybedilmis bu konuyla alakali herhangi dava var mi?
Old 27-02-2011, 14:53   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

A.İ.H.M evlenen kadının evlenmekle beklarlık soyadının yanında eşinin soyadını taşıması zorunluluğunun tartışıldığı TEKELİ/TÜRKİYE davasında ,mahkumiyet kararı vermiştir.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=27403

Türkiye yasalarına göre öocukların soyadı konusunda verilmiş bir karar- bilebildiğimiz kadar-henüz yoktur.
Old 28-02-2011, 00:32   #5
balamory

Varsayılan kizimin soyismi

umarim kizima soyismimi A I H M degil kendi ulkem verir.

cok tesekkur ediyorum size.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi